U bačkotopolskoj ulici Josipa Merkovića građani četiri godine traže život bez buke i prašine: “Kamioni proleću po sto puta”

U bačkotopolskoj ulici Josipa Merkovića građani četiri godine traže život bez buke i prašine: “Kamioni proleću po sto puta”

Ulica Josipa Merkovića u Bačkoj Topoli, foto: MS/Magločistač

02.08.2024

Kategorija: Bačka Topola , Društvo

Stanovnici ulice Josipa Merkovića u Bačkoj Topoli se četiri godine žale na buku, prašinu i neprijatne mirise koje im u najvećoj meri, kako kažu, stvaraju vozila Javnog preduzeća “Komgrad” na svom putu do Gradske deponije i prečistača otpadnih voda, ali se svako dobijeno obećanje da će ovaj problem biti rešen – tu i završi.

Kako za Magločistač govori Gabriela Balog, koja je prva u svojoj ulici krenula u borbu za kako kaže “miran život”, ona je pre četiri godine pokrenula i peticiju sa zahtevom da se u toj ulici obustavi saobraćaj za teška teretna vozila i vozila iznad 3,5 tone koja svakodnevno više puta prolaze ulicom prevozeći teret i gradsko smeće, a traktori otpadnu vodu.

Gabriela Balog, foto: MS/Magločistač

Kako se dalje navodi u zahtevu koji je potpisalo oko 40 građana ulice Josipa Merkovića u vreme kada se gradio prečistač otpadnih voda pa je i saobraćaj bio intenzivniji, kretanje takvih vozila im ugrožava zdravlje i bezbedan saobraćaj, dok zbog vibracija pucaju zidovi na kućama.

Meštani zahtevaju da se saobraćaj za sve reguliše postavljanjem signalizacije, a da se za potrebe odvoženja smeća i otpadnih voda koristi namenski put koji je udaljen oko 200 metara, i nalazi se izvan naselja.

Međutim, njihov zahtev upućen predsedniku opštine, JP “Komgrad” i JP Za građevinsko zemljište, četvrtu godinu od podnošenja stoji neuslišen.

Balog: “Posle šest sati nama nema spavanja”

“Prvi kamion kreće u 6.15 časova svaki dan, a prozor nam je metar i po od puta. Tu svaki put koči i tu daje gas. Znači, posle 6 sati nama nema spavanja. To traje negde do četiri popodne, a onda kreću traktori koji voze uglavnom smeće i otpadnu vodu. Kamioni proleću ovuda po sto puta. Pre mesec dana je počeo da prolazi i veliki kamion koji odvozi smeće u Orom. To se sve trese kad oni prolaze”, objašnjava Gabriela.

Ona kaže da im cela situacija narušava mir, stvara stalnu buku, ogromnu prašinu i smrad, a s obzirom da se vozila često kreću veoma brzo, u ovoj ulici strahuju i za bezbednost pre svega dece.

Pukotina na kući, foto: MS/Magločistač

“Smeće iz cele Bačke Topole se vozi kroz našu ulicu. Stalno nam je neko smeće rasuto ispred kuće, džabe čistimo svaki dan. Sve ulice pre naše imaju zabranu kretanja ovih vozila, samo naša nema. Postoji taj izgrađen put za deponiju, ali kažu da tamo ne mogu da se mimoilaze, pa im je lakše da idu ovuda”, kaže Gabriela.

“Mi već četiri godine molimo nadležne da nam izađu u susret i nisu hteli. Zvaničan odgovor nikada nismo dobili, nego samo usmeni da će nekako pokušati da reše, da se strpimo”, dodaje.

Ona smatra, ako ne može saobraćajni znak da se postavi, onda bar da se postavi „ležeći policajac“.

„Bar tri komada neka postave do smetlišta i onda će morati da uspore, pa nećemo strahovati za bezbednost dece i praznu prikolicu traktora koja lupa i može se čuti dva ćoška dalje”, predlaže Balog.

Čevarušić: “Ponovo ću pisati Vladi Srbije”

Gabrielin komšija, Slobodan Čevarušić, takođe je kucao na više vrata nadležnih u potrazi za rešenjem problema koji dele on i njegovi susedi, pa se obratio i bivšoj premijerki Ani Brnabić, koja je kako kaže bila najavila rešenje, međutim ono do sada nije realizovano.

Slobodan Čevarušić, foto: MS/Magločistač

“Nakon tog obraćanja dobio sam odgovor predsednika opštine, Adriana Satmarija, da je završetkom radova na prečistaču otpadnih voda intenzitet saobraćaja smanjen, te da je problem rešen, međutim nije, i ja ću sada opet morati da se obratim Vladi Srbije”, najavljuje Slobodan.

“Bio sam kod predsednika opštine dva puta, posle više nije hteo ni da me primi, kod ombudsmana Nešića više puta i i on je obećao da će rešiti problem. Od predsednika Satmarija sam dobio odogovor da je na teren izašla nekakva komisija koja je ustanovila da ne postoji mogućnost da se ovde postavi saobraćajni znak, međutim kada sam tražio taj papir, nisam ga dobio”, kaže Čevarušić.

Slobodan je jedan od stanovnika ulice Josipa Merkovića na čijoj se kući nalaze oštećenja za koje smatra da su posledica vibracija zbog kretanja kamiona i traktora.

JP “Komgrad”: Ne postoji alternativni putni pravac

U Javnom preuzeću “Komgrad” za Magločistač odgovaraju da su upoznati sa žalbama stanovnika ulice Josipa Merkovića, da vozila ovog preduzeća nemaju alternativni pravac kojim bi se kretala do Gradske deponije, ali istovremeno ističu da taj putni pravac koriste i druga vozila među kojima su i teretna i teška teretna.

Pukotina na kući, foto: MS/Magločistač

Kako objašnjavaju, ovom ulicom se njihova vozila kreću prilikom redovnog obavljanja komunalne delatnosti sakupljanja komunalnog otpada, kao i pražnjenja cisterne za otpadnu vodu i naglašavaju da ona ne spadaju u kategoriju teških teretnih motornih vozila.

“Javno preduzeće ‘Komgrad’ nema informaciju o tome da li je mogućnost određivanja ograničenja u saobraćaju u navedenoj ulici razmatrana od strane nadležnih organa. Trenutno ne postoji druga alternativa niti opcija za kretanje naših vozila, a ni drugih teretnih motornih vozila koja koriste tu ulicu za kretanje”, odgovaraju u “Komgradu”.

JP za građevinsko zemljište: Nema osnova za zabranu saobraćaja

Iz Komunalne i saobraćajne inspekcije za Magločistač kažu da su za pitanja u vezi sa saobraćajnim projektom i njegovim eventualnim izmenama nadležni u JP za građevinsko zemljište, iz kojeg nam odgovaraju da nema osnova za zahtevanu zabranu saobraćaja u ulici Josipa Merkovića.

Foto: MS/Magločistač

Kako kažu, na osnovu uvida u tehničku regulaciju saobraćaja kojim je regulisan saobraćaj u naselju Bačka Topola, za ulicu Josipa Merkovića nema zabrane saobraćaja za kamione i traktore.

“Čak i da je saobraćaj za ovu vrstu vozila zabranjen, istima je saobraćaj dozvoljen do odredišta. Obzirom da vozila JP ‘Komgrad’ saobraćaju ovom ulicom za potrebe gradskog smetlišta i transfer stanice Regionalne deponije, smatramo da je ovaj vid saobraćaja opravdan, te da nema osnova za zabranu ovog vida saobraćaja u navedenoj ulici”, kažu u JP za građevinsko zemljište.

Podelite sa prijateljima:

Leave a Reply

Vaša email adresa neće biti objavljenja. Obavezna polja su markirana *

Upišite tekst *

Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne nužno i stavove redakcije portala Magločistač. Na našem sajtu biće objavljeni svi pristigli komentari, osim komentara koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede ili nisu u vezi sa temom članka koji se komentariše. Govor mržnje je definisan Zakonom o javnom informisanju i medijima, koji u članu 75. kaže: „Idejama, mišljenjem, odnosno informacijama, koje se objavljuju u medijima ne sme se podsticati diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, polu, zbog njihove seksualne opredeljenosti ili drugog ličnog svojstva, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo”. Pre nego što budu objavljeni, komentari moraju biti odobreni od strane naših moderatora, pa vas molimo za malo strpljenja.