Predsednica Odborničke grupe Demokratske stranke u Subotici Nela Tonković izjavila je za Magločistač da bi izmenom planske dokumentacije, grad mogao da sačuva drvored crnog bora koji je po planu predviđen za seču zbog izgradnje nove hale sportova i ledene dvorane na Segedinskom putu.
Ona je u ime odborničke koalicije „Subotica protiv nasilja – Biram Suboticu“ koju predstavlja u Skupštini grada zatražila pismenim putem od nadležnih institucija da objasne da li je moguće izmenom planske dokumentacije sačuvati zdravo drveće koje je ugroženo zbog izgradnje sportske infrastrukture.
Po njenim rečima, projekat bi mogao malo da se izmeni i da se izgradnja budućeg pomoćnog puta pomeri svega 5 metara udesno, čime bi se sačuvao drvored star više od 60 godina.
„Uputila sam isto pitanje na više adresa i od šest različitih instanci koje se bave urbanističkim planiranjem ili zaštitom životne sredine dobila sam odgovor da je plansku dokumentaciju moguće menjati u skladu sa zakonom, ali da bi izmenom dokumentacije bilo ugroženo sprovođenje planova vezanih za izgradnju sportske infrastrukture na tom prostoru“, istakla je Tonković.
Ona je rekla da iznenađuje deo odgovora u kom se navodi da bi time bio ugrožen bilo kakav plan – „jer je onda greška bila u samom planiranju“.
„Ako u 21. veku zanemarujemo činjenicu da je potrebno da čuvamo svako zdravo drvo, onda je inicijalna greška nastala kod planera koji ne sagledavaju u dovoljnoj meri ono što su potrebe samog grada“, smatra Tonković.
U odgovoru nadležnih se navodi i da je prilikom kupovine tog zemljišta bivše kasarne prioritet bio da se komercijalizuje to zemljište.
„Međutim, ne možemo komercijalizovati ono što je zdrav život u gradu i ono što je vazduh“, upozorava Tonković.
Dodaje i da će njena odbornička grupa nastojati da zaštiti drvored crnog bora na ovom prostoru jer je on savršeno zdrav.
Profesor biologije u penziji Geza Cekuš rekao je početkom septembra za Magločistač da je protiv seče zdravog drveća na ovom prostoru i da se planovi moraju prilagoditi postojećem zelenilu radi njihovog očuvanja.
Organizacija „IT Subotica 2030“ takođe je tada apelovala na lokalnu vlast i na nadležne da izmene planove i sačuvaju drvored crnog bora.
„Njihov značaj je višestruk. Pored vetrozaštitnog pojasa, to drveće proizvodi kiseonik, pravi hladovinu i utiče na smanjenje temperature tokom leta na tom prostoru, sprečava eroziju zemljišta i doprinosi estetskom doživljaju“, naveo Petar Stakić, izvršni direktor ove organizacije.
Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne nužno i stavove redakcije portala Magločistač. Na našem sajtu biće objavljeni svi pristigli komentari, osim komentara koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede ili nisu u vezi sa temom članka koji se komentariše. Govor mržnje je definisan Zakonom o javnom informisanju i medijima, koji u članu 75. kaže: „Idejama, mišljenjem, odnosno informacijama, koje se objavljuju u medijima ne sme se podsticati diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, polu, zbog njihove seksualne opredeljenosti ili drugog ličnog svojstva, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo”. Pre nego što budu objavljeni, komentari moraju biti odobreni od strane naših moderatora, pa vas molimo za malo strpljenja.