Ni nakon mnogobrojnih apela nadležnim institucijama i Gradskoj upravi povodom problema koji zbog loše izgrađene kanalizacije imaju stanovnici naselja Radijalac koji žive u zgradi na uglu ulica Braće Majer i Tolstojeve, problem se ne rešava, pa građani nakon svake veće kiše imaju poplavu praćenu izlivanjem kanalizacije i fekalija.
Upravnik zgrade u ulici Braće Majer, Vladimir Antić, kaže za Magločistač da je problem stanovnika nastao kada su svojevremeno kupili stanove u novim zgradama, ali su ujedno dobili i infrastrukturni problem koji se godinama unazad, uprkos brojnim apelima, jednostavno – ne rešava.
On se nakon brojnih neuspešnih molbi koje je 2018. godine uputio JKP „Vodovod i kanalizaciji“ i tadašnjem gradonačelniku Subotice, Bogdanu Labanu, u aprilu iste godine obratio i medijima.
Problem ovih ljudi, međutim, do danas nije u potpunosti rešen.
„Ostalo je da se rekonstruiše kolektor koji je Grad obećao da će nekada da uradi kada budu imali sredstava, ali do sada to nije urađeno. Mi (stanari) smo rasteretili zgrade koje se nalaze u Tolstojevoj ulici tako što smo o našem trošku izgradili tri nova priključka. Grad je tada finansirao produžetak izgradnje kanalizacije jer je ona bila izgrađena samo do pola. Dogovor je bio da oni izgrade kanalizaciju do kraja Tolstojeve, a stanari dve zgrade da plate 220.000 dinara plus PDV za izgradnju još tri priključka u Tolstojevoj, da bi se odvojili od priključka u Braće Majer, što smo mi platili“, objašnjava Antić.
Napominje da je i tada rekao da je to samo privremeno rešavanje problema zgrade koja se nalazi u ulici Braće Majer jer – ako se budu priključile sve nove zgrade koje se grade poput višespratnice koju je nedavno izgradio DG Company – stanari će opet imati isti problem.
„I to se i danas dešava. Mi ponovo zovemo kamion da otpušava zato što je ta kanalizacija loše napravljena – cevi od kanalizacije, od zgrade se ne nalaze unutra u dubini, niti je ta jama od kanalizacije duboka, nego je niska, negde do članaka, i cev se nalazi skroz na površini i kada se nešto desi, ona vrlo lako izbija napolje“, navodi Antić.
Dodaje da je poslednji kontakt sa lokalnom samoupravom imao još 2018. godine.
Da podsetimo, stanari oko desetak zgrada celog jednog kvarta u Subotici, oivičenog ulicama Braće Majer, Tolstojevom i Zrinjskog i Frankopana, imaju veliki problem sa kanalizacijom.
“Ona se konstantno zapušuje, potom fekalne vode prolaze kroz zemljište i ulaze u spremišta sa vodomerima u kojima se nalaze cevi koje dopremaju čistu pijaću vodu do slavina potrošača. Pošto je fekalna kanalizacija – koja bi inače trebalo da bude zatvorenog tipa – povezana sa atmosferskom koja je otvorenog tipa, često se ta prljava i smrdljiva voda izliva na asfalt kao i na pešačke staze“, upozorava Antić.
Svaki put ovi stanari taj problem uredno prijave „Vodovodu i kanalizaciji“ koji potom pošalje specijalno vozilo čiji se rad na terenu naplaćuje upravo tim stanarima.
„To se često dešava u ovom delu Subotice, a po jednom otpušavanju građane to košta oko 11.000 dinara, a da pri tome za zapušavanje kanalizacije nisu ni krivi“, ističe Antić.
Prema njegovim rečima, neophodno je uraditi rekonstrukciju celokupne kanalizacione infrastrukture u ovom delu Subotice kako bi se ona dovela u red.
Antić navodi i da je problem otkriven nakon što je „Vodovod i kanalizacija“ obavestio upravu zgrade da ne mogu da im očitaju vodomere jer su – poplavljeni.
„Ekipe ovog preduzeća su, snimajući svojom aparaturom, ustanovili da kanalizacija nije dobro izgrađena, da zbog toga dolazi do zapušenja, a potom i prelivanja, te da najverovatnije zbog toga dolazi i do pojave fekalne vode u spremištima za vodomere“, objašnjava on.
Takođe, dodaje, pošto je fekalna spojena sa atmosferskom kanalizacijom otvorenog tipa, leti se u toku jakih kiša „ne može živeti od širenja neprijatnih mirisa“.
Iz subotičkog „Vodovoda i kanalizacije“ navode u odgovoru za Magločistač da je na osnovu pisanog izveštaja nadležne službe odvođenja otpadnih voda, ovo preduzeće u obavezi da održava javni deo kanalizacionih instalacija i da po prijavi potrošača obavlja odčepljenje i čišćenje kanala u okviru svoje nadležnosti.
„Ulični kanal u ulici Braće Majer, od Tolstojeve ulice do ulice Zrinjskog i Frankopana, prilično je plitak i pri velikom opterećenju izazvanom padavinama lako se izliva“, stoji u odgovoru.
Kako navode dalje, nakon što je ovo preduzeće dobilo pitanja koja im je uputio portal Magločistač, „stručna ekipa službe odvođenja otpadnih voda je u subotu, 19. novembra, izašla na teren i oprala i očistila uličnu kanalizaciju, a ti radovi su nastavljeni i u ponedeljak, 21. novembra“.
U slučaju da primete problem sa funkcionisanjem ulične kanalizacije, čije održavanje je u nadležnosti JKP „Vodovod i kanalizacija“ Subotica, stanari treba da obaveste dispečersku službu na besplatni telefonski broj 0800-000-024 svakog radnog dana od 7 do 15 sati, ili pozivom na broj 024 55-77-11 koji je dostupan svakog dana tokom 24 sata, a nadležna služba će izaći na teren i ukloniti zapušenje kanalizacije, poručuju u ovom preduzeću.
Takođe, dodaju da će zbog okolnosti koje ne mogu da predvide, na primer, u slučaju radova nekog drugog preduzeća na javnoj površini, obavljati preventivno čišćenje dva puta godišnje kako bi se izbegli mogući problemi.
Zbog nedostatka sredstava, kako napominju, ovo preduzeće u svom programu poslovanja ne predviđa rekonstrukciju kolektora.
Magločistač je tako ostao uskraćen za odgovor od Gradske uprave Subotice na pitanje kada će se iznaći sredstava za rekonstrukciju kolektora koji bi pomogao da se ovaj višegodišnji problem stanara konačno reši u njihovu korist.
Jedan Komentar na
“Subotica: Uprkos apelima, problem stanovnika sa kanalizacijom na Radijalcu se godinama ne rešava”
Hvala za tekst. Ja sam se pitao koji je epilog ove priče.
Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne nužno i stavove redakcije portala Magločistač. Na našem sajtu biće objavljeni svi pristigli komentari, osim komentara koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede ili nisu u vezi sa temom članka koji se komentariše. Govor mržnje je definisan Zakonom o javnom informisanju i medijima, koji u članu 75. kaže: „Idejama, mišljenjem, odnosno informacijama, koje se objavljuju u medijima ne sme se podsticati diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, polu, zbog njihove seksualne opredeljenosti ili drugog ličnog svojstva, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo”. Pre nego što budu objavljeni, komentari moraju biti odobreni od strane naših moderatora, pa vas molimo za malo strpljenja.