U Subotici ne postoji nikakva dvosmerna komunikacija između nadležnih institucija, zdravstvenih ustanova, gradskog Štaba za vanredne situacije, pa ni većine lekara, kada su u pitanju informacije koje se tiču virusa korona. Novinari se o epidemiološkoj situaciji informišu putem zvaničnih kanala, na sajtu Opšte bolnice Subotica ili putem povremenih saopštenja Štaba za vanredne situacije. Vezano za informacije o broju zaraženih u subotičkom Gerontološkom centru, Vojvođanski istraživačko-analitički centar (VOICE) nije dobio ni jedan odgovor od lokalnih, ni državnih institucija. Dok se u javnosti licitira sa mogućim brojkama, šire se dezinformacije, a građani na lokalnom nivou ostaju uskraćeni za informacije od javnog značaja koje se tiču javnog zdravlja.
Sagovornici VOICE-a rekli su da je centralizacija podataka i uskraćivanje svih relevantnih informacija medijima nerazumno i da se time stvara nepoverenje u vlast i uznemirenost kod građana, posebno na lokalnom nivou. Otvoreno pismo koje je potpisao veliki broj medicinskih radnika ukazuje na svojevrsni bunt do kojeg su dovele upravo manipulacije medicinom i istinom.
Prema informacijama Štaba za vanredne situacije u Subotici od 20. jula, u Gerontološkom centru je povrđeno 11 pozitivnih korisnika na virus korona sa lakšom kliničkom slikom koji su su stabilnog stanja, kao i tri zaposlena radnika koja su u kućnoj izolaciji.
VOICE se za dodatne informacije obratio Opštoj bolnici Subotica, koja na svom sajtu svakodnevno objavljuje podatke o broju zaraženih, hospitalizovanih i otpuštenih. Međutim, odgovore nismo dobili ni o tome, koliko je u proteklom periodu ukupno korisnika Gerontološkog centra hospitalizovano u Opštoj bolnici u Suboticai, niti kakvo je njihovo zdravstveno stanje, da li ima eventualno smrtnih ishoda i ima li među njima i hospitalizovanih radnika iz Gerontološkog centra.
VOICE je pitanja uputio i Štabu za vanredne situacije u Subotici o tome koliko je ukupno korisnika Gerontološkog centra zaraženo i da li se oni nalaze u Domu ili su hospitalizovani u Opštu bolnicu Subotica ili u neke druge ustanove; kakvo je njihovo zdravstveno stanje, da li eventualno ima smrtnih ishoda; koliko je ukupno zaposlenih u Gerontološkom centru zaraženo, gde se oni nalaze i u kakvom su zdravstvenom stanju; da li su svi korisnici Doma i zaposleni testirani na virus; na koji način je virus “ušao” u Gerontološki centar; kakve su dodatne mere preduzete u ovom Centru, kao i kome od medicinskih radnika, lekara, novinari mogu da se obrate za izjave vezano za epidemiološku situaciju u Subotici. Odgovore nismo dobili.
Sa istim pitanjima novinarka VOICE-a obratila i direktoru Gerontološkog centra u Subotici, koji uvek daje izjave svim medijima, međutim, ovaj put nam je rečeno da mu je zabranjeno da daje izjave i da se obratimo nadležnom ministarstvu za odgovore “koje je jedino nadležno da informiše javnost”.
VOICE se pismenim putem obratio i Ministarstvu za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja i zatražio odgovore na pomenuta pitanja, kao i zbog čega direktor Gerontološkog centra ne može da daje izjave novinarima kao i ranije i zašto tu funkciju umesto nadležnih u ovom Centru obavlja nadležno ministarstvo. U odgovoru ministarstva upućeni smo na link sa objašnjenjem da se preko njega možemo informisati u vezi sa temom kojom se bavimo. S obzirom da link vesti koji smo dobili ne sadrži ni jedan odgovor na naša pitanja, zatražili smo da nam odgovore na sva prethodno postavljena pitanja. Odgovore nismo dobili.
Prema nezvaničnim izvorima do kojih je došao VOICE od pojedinih zaposlenih u zdravstvenim ustanovama, broj zaraženih u Gerontološkom centru je minimum duplo veći u odnosu na poslednje objavljene informacije gde se navodi broj od 11 zaraženih.
[quote color=”#000000″ bgcolor=”#e8e8e8″ bcolor=”#a82626″]
Dostupne zbirne informacije o broju zaraženih u staračkim domovima
U ustanovama socijalne zaštite i domovima za smeštaj starih i odraslih osoba potvrđeno je prisustvo virusa korona kod 162 korisnika i 94 zaposlena, saopštilo je u utorak, 27. jula, Ministarstvo za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja.
Prisustvo virusa potvrđeno je u gerontološkim centrima u Mataruškoj Banji, Rumi, Beogradu (na Voždovcu), u Mladenovcu, Knjaževcu, Subotici i Novom Sadu, Ustanovi za odrasle i starije u Leskovcu, Domu za smeštaj starih u Surdulici i domu za stare u Kuli. Do sada je izlečeno 644 korisnika socijalne zaštite i 242 zaposlena.
Na osnovu poslednjeg izveštaja od 28. jula, na sajtu Opšte bolnice Subotica navedeno je da je u poslednja 24 sata u Kovid respiratornoj ambulanti Opšte bolnice Subotica obavljeno 37 pregleda, od toga je šest pacijenata zadržano na bolničkom lečenju. Istovremene, na dalju kućnu izolaciju otpušteno je 12 pacijenata u oporavljenom stanju.
Trenutno se na bolničkom lečenju u Kovid delu bolnice (Kovid infektivno odeljenje, Kovid centar, Kovid jedinica intenzivnog lečenja) nalazi ukupno 98 pacijenata, od kojih je 11 u Kovid jedinici intenzivnog lečenja, a sedam na mehaničkoj ventilaciji.
[/quote]
Uskraćivanje informacija stvaraju uznemirenost i nepoverenje
Programski direktor Transparentnosti Srbija Nemanja Nenadić podsetio je za VOICE da je uveden jedinstveni informacioni sistem za celu zemlju, koji vodi „Batut“, gde bi trebalo da se slivaju svi podaci o testiranim, zaraženim, lečenim i preminulim osobama iz svih zdravstvenih ustanova i da bi iz tog sistema trebalo da bude vidljivo kakva je situacija u svakoj lokalnoj samoupravi.
“Međutim, ti podaci nisu ažurirani za svaki dan po svakoj opštini, pa je to stvorilo utisak da se nešto krije. Bilo bi dobro i primerno situaciji da pored davanja saopštenja o situaciji Štab za vanredne situacije i lokalne zdravstvene ustanove daju i dodatne informacije na pitanja novinara“, smatra Nenadić.
Dodao je da ne postoji zakonom uređena obaveza da se odgovara na novinarska pitanja, mada bi to trebalo da bude normalno u demokratskom društvu, pa stoga nema pravne zaštite ukoliko lokalna vlast nije otvorena prema građanima.
“I mediji i građani imaju drugu pravnu mogućnost – da u vezi sa ovim pitanjima postavljaju zahteve za pristup informacijama. Pošto je reč o informacijama koje se tiču javnog zdravlja, rok za odgovor na takve zahteve je 48 sati“, ističe Nenadić.
Prema njegovim rečima, građani bi putem medija trebalo da imaju mogućnost da dobiju odgovor na sva otvorena pitanja, jer saopštenja mogu biti nejasna ili nepotpuna.
“Ukoliko lokalne samouprave i ustanove ne žele da pruže dodatne informacije, to će biti na štetu jačanja poverenja između vlasti i građana, da stvori uznemirenost ili nepoverenje i da se u krajnjoj liniji odrazi loše na borbu protiv pandemije“, kaže Nenadić.
Dr Miroslav Ilić iz Instituta za kardiovaskularne bolesti u Sremskoj Kamenici kaže za VOICE da totalitarna država koja teži da sve vodi centralizovano ima nameru da građanima pokaže da jedino ona ima pravo da brine o njima, a da bi joj bili zahvalni, kao i da opravda enormne izdatke za koje niko ne zna koliki su, a napravljeni su u vreme “vanrednog stanja” (respiratori, maske, lekovi, “Vatreno oko”, i drugo).
„Zato ne sme biti ’decentralizacije’ podataka, da niko ne sme ništa da pita“, smatra Ilić.
Pismo lekara: Bunt zbog manipulacija medicinom i istinom
On je naveo da je uzrok otvorenog pisma lekara o smeni Kriznog štaba koje je do sada potpisalo više od 2.700 zdravstvenih radnika reakcija na manipulacije medicinom i istinom.
„Kada se tome doda i neumerenost (sve)vlasti u osionosti obraćanja na konferencijama za medije u kojima se izbegava objektivna odgovornost onih koji su rukovodili ponašanjem građana, a sva krivica prebacije na ’unutrašnje neprijatelje’ i same građane, uz stalne pretnje ’policijskim časom’ – rezultat je bunt samomislećih ljudi“, smatra dr Ilić.
“Takođe, estradno nastupanje epidemiologa koji nisu ispunili jedini svoj zadatak, a to je da brinu o tačnim brojkama obolelih i umrlih, nasuprot potpune marginalizacije svih drugih lekara koji direktno leče najteže obolele pacijente i stavljaju svoj život na kocku, zajedno sa medicinskim sestrama i drugim osobljem, dovodi do velikog nezadovoljstva”, kaže Ilić i dodaje da se ni aktuelni ministri zdravlja nisu najbolje snašli, tako da je i to razlog za otklon od politike prema “struci”, to jest, istinitom i časnom lekarstvu.
Nemanja Nenadić takođe smatra da se svi postupci vlasti koji se mogu tumačiti kao manipulacija ili skrivanje podataka izrazito štetni za suzbijanje zaraze jer narušavaju poverenje koje je neophodno da postoji u ovakvim vanrednim situacijama.
“S druge strane, potpuno je normalno i očekivano da postoji nesnalaženje i da se mogu javiti neusaglašenosti u podacima, jer je situacija nova, jer se podaci popunjavaju na mnogo mesta i jer ih možda ne unose svi na jednak način. Vlast može imati kratkoročne interese da se podaci štimuju tako da izgleda kao da je situacija bolja nego što jeste u nekom trenutku, na primer u onim nedeljama koje su prethodile junskim izborima”, kaže Nenadić.
On navodi da, ukoliko se pokaže da su podaci iz baze zaista “filtrirani” kako bi pokazali bolju sliku u tom periodu, “takvo postupanje čini se nerazumnim”.
“Naime, mi već nekoliko godina imamo situaciju na političkoj sceni u kojoj je vladajuća stranka neprikosnovena pa njihova nadmoćna pobeda na izborima svakako ne bi bila dovedena u pitanje ni da su građani znali da je ukupan broj zaraženih i preminulih npr. duplo veći nego što je saopštavano, ili da su i u predizbornom periodu ostale na snazi neke od restriktivnih mera umesto što je prerano proglašena ‘pobeda nad Koronom’ i što je to korišćeno u kampanji”, objašnjava Nenadić.
Prema njegovim rečima, sada bi trebalo omogućiti potpun uvid u bazu podataka iz informacionog sistema COVID-19 i raditi na tome da se poljuljano poverenje povrati.
Očekuje nas duga borba sa Kovid-19
Dr Miroslav Ilić savetuje građanima da izbegavaju sve zatvorene prostore i da u njima nose masku, da izbegavaju boravak među velikim brojem ljudi i da vode brigu o svakoj prehladi ili bilo kom svom oboljenju, da ne bi bili dostupni virusu.
“Bojim se da će Kovid-19, kao bolest sa kojom se još upoznajemo i koja je vrlo opaka morati još dugo da se borimo. Možda i čitavu jednu generaciju svetske populacije“, upozorava Ilić.
On je podsetio da se PCR testovi centralizovano nabavljaju u Kini, zbog čega je i kupljeno “Vatreno oko”, a da sve nabavke idu preko države i njenih organa, “pa i ambasadora, što smo videli na dočeku kineskih stručnjaka”.
„Tačnost kineskih PCR testova je veoma upitna. Zato ne sme niti jedan drugi proizvođač ili sertifikovana laboratorija da ima ’kontrolu’ nad kineskim testovima“, smatra dr Ilić.
Bez PCR testova u Subotici
Subotičanka koja je govorila za VOICE, a koja je želela da ostane anonimna, kaže da nije uspela da se tokom jučerašnjeg dana testira na korona virus, zato što u Zavodu za javno zdravlje nema testova.
„Sledeće nedelje moram u Budimpeštu, međutim, u Zavodu se niko ne javlja na telefon, a ja bih da pitam da li rade PCR test. Kada ih zovem preko centrale, spuštaju mi telefon. Već dve nedelje zovem taj broj, pa sam otišla lično da proverim“, kaže naša sagovornica.
Dodala je da joj je žena sa termometrom ispred ulaza u Zavod objasnila da već oko četiri nedelje ne rade PCR testove, već samo one na antitela.
“Mada, na ulazu stoji ispisano da je PCR testiranje 6.000 dinara, i naveden je i račun za uplatu. E sad, zašto ne skinu taj papir? Rečeno mi je da se PCR testiranje radi u Novom Sadu i da njih treba da zovem. Testiranje i put u Novi Sad pa u Budimpeštu će me skupo koštati. Smrt fašizmu, a narod šta izabere – što kaže Dubioza kolektiv“, poručuje ova Subotičanka.
Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne nužno i stavove redakcije portala Magločistač. Na našem sajtu biće objavljeni svi pristigli komentari, osim komentara koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede ili nisu u vezi sa temom članka koji se komentariše. Govor mržnje je definisan Zakonom o javnom informisanju i medijima, koji u članu 75. kaže: „Idejama, mišljenjem, odnosno informacijama, koje se objavljuju u medijima ne sme se podsticati diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, polu, zbog njihove seksualne opredeljenosti ili drugog ličnog svojstva, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo”. Pre nego što budu objavljeni, komentari moraju biti odobreni od strane naših moderatora, pa vas molimo za malo strpljenja.