Na području grada Subotice, od 58 evidentiranih saobraćajnih nezgoda koje su se dogodile od početka godine do kraja maja, mladi do 30 godina izazvali su 33, dok su tokom prethodne godine od 93 evidentirane nezgode izazvali čak 78 nesreća, kažu za Magločistač u Policijskoj upravi Subotica.
„Od početka godine, poginule su dve osobe mlađe od 30 godina, a jedna od njih izazvala je saobraćajnu nezgodu, dok su 2021. godine život izgubile četiri osobe, a sve četiri su izazvale nezgode“, navode u subotičkoj policiji.
Tim povodom, nedavno je u Subotici promovisan film Saveta za bezbednost saobraćaja Grada Subotice pod nazivom „Na maturu bez automobila“, koji je izazvao veliku pažnju javnosti, a cilj je bio da se pošalje poruka mladima da ukoliko konzumiraju alkohol – ne sedaju za volan.
Akcija je sprovedena uoči proslave maturskih večeri sa namerom da se podigne svest mladih o opasnostima vožnje u alkoholisanom stanju, kao i ugrožavanju bezbednosti sebe i drugih, jer je trenutak nepažnje dovoljan da izgubimo ono što nam je najdraže – svoji ili nečiji život.
„Samim tim što su neiskusni, mladi vozači nekada ne znaju da procene situacije i češće prave greške“, napominju u policiji i dodaju da, kako mladi stiču iskustvo, tako i uče kako da voze na bezbedniji način.
„Apelujemo na vozače, a pogotovo one mlade, da budu odgovorni i veoma pažljivi u saobraćaju jer samo trenutak nepažnje može dovesti do saobraćajne nezgode“, podsećaju u policiji.
Oni pozivaju mlade da uvek poštuju ograničenje brzine, koriste sigurnosni pojas, ne voze ukoliko su pili alkohol i ne telefoniraju, kao i da poštuju saobraćajne propise, „jer na taj način čuvaju sebe i ostale učesnike u saobraćaju“.
Kako za Magločistač objašnjava predsednik Saveta za bezbednost saobraćaja Grada Subotice, Petar Pantelinac, lokalna samouprava je dobila poziv da učestvuje u promotivnoj kampanji Agencije za bezbednost saobraćaja, ali su ove godine želeli da to urade drugačije i da snime film, a reakcija javnosti je bila, kako navodi, odlična.
„Povratne informacije koje smo dobili su takve da sam gotovo siguran da ne postoji osoba u Subotici, a da je na društvenim mrežama, da nije videla film. S druge strane, posebno smo ponosni što su film podelili na svojim zvaničnim nalozima i Ministarstvo unutrašnjih poslova, ali i Agencija za bezbednost saobraćaja“, kaže Pantelinac.
Reditelj filma je Stefan Orovec, a u njemu su učestvovali glumci amateri Kiš teatra: Ivana Stuparević, Željana Rudić, Nemanja Dimić i Vladan Grbić.
On ističe da je uvek i svuda važno apelovati na potrebu da se ne vozi u alkoholisanom stanju, ne samo prema mladima, već prema i ostalim kategorijama učesnika u saobraćaju.
„Matura je izdvojena kao jedan od najlepših događaja u našim životima, karakteristična je za vrlo osetljivo doba lica kojima se obraćamo, a naposletku, dešava se u jednom kratkom i tačno određenom trenutku u toku godine“, podseća naš sagovornik.
Smatra da su mladi vrlo svesni rizika i opasnosti koje nosi sa sobom vožnja u alkoholisanom stanju, ali su nedovoljno svesni da baš te opasnosti prete i njima.
„U uzrastu o kome pričamo i buntu koji mladi ljudi iskazuju na vrlo različite načine u tom dobu, potrebno je na pozitivan način uticati na njih da odbijaju da preuzimaju rizik u onim situacijama koje mogu biti fatalne po njih, ali i njihovo okruženje“, napominje Pantelinac.
U Policijskoj upravi Subotica navode za naš portal da je od početka godine sprovedeno 25 lokalnih akcija, pet regionalnih i šest centralnih, od kojih četiri u saradnji sa Evropskom mrežom saobraćajne policije, koje su između ostalog bile usmerene na sankcionisanje prekoračenja brzine, vožnje pod dejstvom alkohola, nekorišćenje sigurnosnog pojasa, i nepropisno korišćenje mobilnih telefona, nepropisno parkiranje, kao i prekršaje koje čine vozači dvotočkaša.
„U redovnim i pojačanim kontrolama, za prvih pet meseci, otkriveno je 7.275 prekršaja, sankcionisan je 2.681 prekršaj prekoračenja dozvoljene brzine, 1.086 prekršaja nevezivanje sigurnosnog pojasa, 371 prekršaj vožnje pod uticajem alkohola i 334 prekršaja korišćenja mobilnog telefona“, navode u policiji.
Dodaju da je tokom prethodne godine sprovedeno 60 lokalnih akcija, 10 regionalnih i 15 centralnih, a u kontrolama saobraćaja otkriveno je 16.500 prekršaja, od kojih gotovo trećina prekoračenja nedozvoljene brzine, 1.625 prekršaja nevezivanja sigurnosnog pojasa, 794 prekršaja vožnje pod dejstvom alkohola i 382 prekršaja korišćenja mobilnog telefona.
Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne nužno i stavove redakcije portala Magločistač. Na našem sajtu biće objavljeni svi pristigli komentari, osim komentara koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede ili nisu u vezi sa temom članka koji se komentariše. Govor mržnje je definisan Zakonom o javnom informisanju i medijima, koji u članu 75. kaže: „Idejama, mišljenjem, odnosno informacijama, koje se objavljuju u medijima ne sme se podsticati diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, polu, zbog njihove seksualne opredeljenosti ili drugog ličnog svojstva, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo”. Pre nego što budu objavljeni, komentari moraju biti odobreni od strane naših moderatora, pa vas molimo za malo strpljenja.