Pojedini meštani naselja Donji Tavankut u Subotici izjavili su za portal Magločistač da se na nekoliko lokacija odvija eksploatacija peska, te da zbog povećanog saobraćaja kamiona ostaju oštećeni putevi i rupe koje se vremenom pretvaraju u divlje deponije, a koje potom privlače sve više pasa lutalica. Zbog toga, pojedine porodice sa malom decom strahuju za svoju bezbednost.
Eksploatacija peska sa većeg broja parcela u Donjem Tavankutu se intenzivirala naročito prošlog leta. Parcele su u vlasništvu preduzeća „Sonora“ iz Subotice, koje poseduje odobrenje za eksploataciju građevinskog peska izdato od strane Pokrajinskog sekretarijata za energetiku, građevinarstvo i saobraćaj od 20. jula 2022. godine, navedeno je za Magločistač u odgovoru Službe za inspekcijsko-nadzorne poslove Grada Subotice.
Pesak se iskopava zbog potreba izgradnje pruge Subotica – Novi Sad, a pomenuta privatna parcela se nalazi u blizini Čikerijske (Tavankutske) šume.
Prema rečima meštana, osim rupa koje ostaju nakon iskopa, problem su i prašina i vibracije koje oštećuju zidove kuća i kolovoza. S druge strane, navode, u planu je da se u budućnosti na mestu iskopa izgradi ribnjak i turistički kompleks sa bogatim sadržajima
Stanovnik Donjeg Tavankuta, Tomislav Mačković, kaže za Magločistač da se između njegove ulice, u Jugoslovenskoj broj 5 i ulice 27. Nova nalazi parcela površine 5,5 motika, na kojoj se eksploatiše pesak a dovozi crna zemlja, te da poslove obavlja jedna subotička firma koja je vlasnik parcele.
„Dok je on odnosio pesak, tu se donosilo i smeće zbog čega imamo ogromnih problema. Tu su najlon kese letele i bilo je čak i animalnog otpada, pa je to postalo stecište pasa i mačaka. Psi se kreću nekontrolisano, dolazilo je i do njihovog razmnožavanja, ali i napada na meštane koji žive u okolini“, istakao je on.
Zbog ovih problema, meštani su se pre više od godinu i po dana obratili Komunalnoj inspekciji, ali kako navodi naš sagovornik – problem i dalje nije rešen.
„Inspektor je tada obišao teren, fotografisao i rekao da se ne nadamo da će odmah biti nešto preduzeto. Međutim, od tada ništa nije preduzeto, niko se nije javio, a ovde se smeće i dalje baca, dolaze vozila koja ovde istresaju sve i svašta i odvoze još tu malo peska što je ostalo“, objašnjava Mačković.
Dodaje da je više domaćinstava ugroženo i da se prolaznici plaše pasa koji se okupljaju ovde, dok se u letnjim mesecima zbog nagomilanog smeća širi i smrad.
Prema njegovim rečima, vlasnik parcele je još pre tri godine obećao da će da poravna zemlju koja je dovezena ovde i da će da je stavi u te rupe kako bi se obavila kompletna rekultivacija, ali do toga nije došlo.
Prema najavama, mesto iskopa nakon završenih radova biće u funkciji ribnjaka i kupališta.
Ali, Tavankućani su skeptični jer su isto obećanje čuli kada se pesak kopao za izgradnju Ipsilon kraka, a od ribnjaka za sada imaju samo rupe obrasle šipražjem, navedeno je u julu prošle godine u tekstu Hrvatske riječi koja se takođe bavila ovim problemima meštana Donjeg Tavankuta.
Mačkovićeva komšinica, Nataša Boroš, koja ima troje male dece, kaže za Magločistač da njeno dvorište nije ograđeno i da su bili suočeni i sa napadima pasa koji se okupljaju oko divlje deponije koja se nalazi svega pet metara od njihove kuće.
„Dešavalo se nebrojeno puta kada sam dolazila kući da su me iz rupe napadali psi, a dešavalo se i da ne mogu da odem do auta da odnesem decu u školu jer ti psi obitavaju tamo. Ovde je bio i neki betonski stub koji sam srušila jer ima dece koja dolaze da se igraju sa mojom decom, ne daj bože da povredi nečije dete“, upozorava.
Njoj je, kako ističe, najbitnije da tu nema pasa za koje se ne zna da li imaju vlasnika, a zabrinuta je i za svoju kuću koja je ugrožena zbog eksploatacije peska.
„Kuća će početi da tone ako se ovako nastavi jer ima svega nekoliko metara od početka rupe do mojih ulaznih vrata“, napominje Boroš.
U izdatom odobrenju, navodi se da je firma „Sonora“ obavezna da organizuje sanaciju i rekultivaciju prostora, kao i da blagovremeno izveštava nadležni organ i inspekcijske službe o obavljanju rudarskih radova, u skladu sa Zakonom o rudarstvu i geološkim istraživanjima.
Komunalni inspektori za putnu privredu i saobraćaj Službe za inspekcijsko-nadzorne poslove Sekretarijata za inspekcijsko-nadzorne poslove Gradske uprave Grada Subotica obavljaju redovne kontrole stanja kolovoza u ulicama Josipa Klarskog, Jugoslovenskoj, Nikole Tesle i 26. Novoj u Donjem Tavankutu, počevši od avgusta 2022. godine.
„U više navrata su konstatovana oštećenja lokalnih puteva, nastala usled prolaska teretnih vozila, nakon čega su, po nalozima inspekcije, oštećenja sanirana. Inspektori redovno obavljaju kontrolu stanja kolovoza i obavljaće je i u narednom periodu sve dok traje eksploatacija peska sa ove lokacije“, ističu u Službi.
Dodaju da se, po saznanjima do kojih je inspektor došao od vozača teretnih vozila, sav eksploatisani pesak koristi za potrebe izgradnje brze pruge i to deonice koja prolazi kroz teritoriju Subotice.
U odobrenju za eksploataciju peska koje je izdato privatnoj subotičkoj firmi navodi se da dozvola „važi do 31. decembra 2032. godine ili do iscrpljivanja eksploatacionog polja“.
Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne nužno i stavove redakcije portala Magločistač. Na našem sajtu biće objavljeni svi pristigli komentari, osim komentara koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede ili nisu u vezi sa temom članka koji se komentariše. Govor mržnje je definisan Zakonom o javnom informisanju i medijima, koji u članu 75. kaže: „Idejama, mišljenjem, odnosno informacijama, koje se objavljuju u medijima ne sme se podsticati diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, polu, zbog njihove seksualne opredeljenosti ili drugog ličnog svojstva, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo”. Pre nego što budu objavljeni, komentari moraju biti odobreni od strane naših moderatora, pa vas molimo za malo strpljenja.