SEMINAR O PRAVIMA LGBT POPULACIJE: DISKRIMINACIJA PROIZILAZI IZ NEPRIHVATANJA, A NEPRIHVATANJE IZ NEZNANJA

SEMINAR O PRAVIMA LGBT POPULACIJE: DISKRIMINACIJA PROIZILAZI IZ NEPRIHVATANJA, A NEPRIHVATANJE IZ NEZNANJA

08.03.2015

Kategorija: Društvo

Činjenica da se od ukupno dvadeset dvoje prisutnih, samo šestoro izjasnilo da je gej, govori o tome da je LGBT populacija u Subotici potpuno nevidljiva
Dvodnevni seminar koji se ovog vikenda održava u Subotici posvećen je pravima LGBT populacije. Cilj seminara je edukovanje članova nevladinih organizacija i građana o ljudskim pravima i problemima sa kojima se svakodnevno suočavaju pripadnici ove marginalizovane grupe ljudi u Srbiji. Sastanku je prisustvovao i predstavnik liberalnih demokrata iz Londona.

Manja sredina, veći problem

Koordinator Saveta za ljudska prava Liberalno-demokratske partije Dejan Karamarković je rekao da je neophodno osnivanje lokalne organizacije koja će se baviti gej pravima u Subotici kako bi se otvorila mogućnost za povezivanje sa drugim organizacijama koje se bave istim pitanjima i da samim tim ova populacija postane vidljivija javnosti.

On kaže da postoji potreba da se o ovim pitanjima otvoreno govori i u lokalnim medijima, a ukoliko se za tako nešto ne dobije prostor, to treba učiniti na ulici. To je sada, smatra Karamarković, pitanje lokalne inicijative, volje, želje i truda da se napravi organizacija koja bi okupila ljude koji žele da se bave pravima i problemima LGBT populacije i tek tada možemo očekivati stvaranje preduslova za komunikaciju i međusobnu saradnju sa lokalnom samoupravom.

“U Srbiji su elementarna gej prava ugrožena i to podrazumeva, ne samo porodicu i okruženje, već taj problem postoji i na nivou egzistencije, posla i lečenja. Gde god se u javnosti pojave gej parovi, najčešće se suočavaju sa nekim oblikom diskriminacije ili problema nerazumevanja koje proizilazi iz neprihvatanja, a neprihvatanje najčešće iz neznanja. I zbog toga LGBT osobe prvo moraju da se izbore za svoja prava kako bi postali vidljivi, a da im pri tom ne preti opasnost po njihovu bezbednost. Takvi problemi su manji u većim gradovima, a veći u manjim sredinama”, objašnjava Karamarković.

On ističe da su u Srbiji Ustavom zagarantovana jednaka prava za sve građane koji u njoj žive, ali vidimo da u praksi to ipak nije tako. LGBT osobe imaju pravo da se javno deklarišu, a da zbog toga ne trpe posledice, da se zbog svog prava na izbor ne stigmatizuju od strane zajednice, da slobodno mogu da prošetaju ulicom sa svojim partnerom i da pokažu da su ono što jesu. Oni takođe, u nekoj budućnosti, imaju pravo na brak, kao i da, ukoliko se odluče, mogu i da usvoje decu.

Iskustva iz Britanije i prognoze za Srbiju

LGBT 1I gej populacija u Velikoj Britaniji se oko 50 godina borila za ostvarivanje svojih prava. Danas je Srbija u zaostatku isto toliko godina, ali je koren problema bio isti u Britaniji, kao što je i danas u Srbiji

Predstavnik liberalnih demokrata iz Londona Ed Fordham je ceo život posvetio gej aktivizmu. On je prvi koji je u junu 2013., samo minut nakon što je usvojen Zakon o gej brakovima (koji je stupio na snagu u februaru 2014.), zaprosio svog partnera ispred zgrade Parlamenta u prisustvu oko hiljadu ljudi. Ed je u julu 2014. i zvanično stupio u brak sa svojim partnerom sa kojim živi 17 godina.

Ed Fordham veruje da će Srbija mnogo brže napredovati nego što je to bio slučaj u Britaniji, gde su LGBT osobe čekale na ostvarenje svojih prava oko 50 godina. U Srbiji je tek započeta borba za gej prava, dok je u Sloveniji prošle nedelje u parlamentu, velikom većinom glasova, izglasan Zakon o gej brakovima, a u Hrvatskoj je dozvoljena civilna zajednica između gej ljudi.

On objašnjava da bi na osnovu prakse iz drugih država turistički razvoj grada svakako pomoglo da se i Subotica nađe na mapama sveta kao mesto koje podržava ljude svih opredeljenja, kako je to urađeno i u Ljubljani. Subotica ne treba da čeka da se napredak desi u Beogradu da bi ona napredovala, smatra Fordham.

Prema njegovim rečima, mali pomaci se mogu postići i kroz pomoć filmske industrije, kao što su na primer prikazivanje filmova o gej ljudima i njihovim životima, o gej političarima, kao što je to već urađeno u Americi.

Navodi i da je uspeh postignut onog trenutka kada se političari u predizbornoj kampanji počnu obraćati LGBT zajednici, tražeći i njihovu podršku za sopstveni politički uspeh. “Tek tada ćete”, kaže on, “znati da ste uspeli“.

Natalija Jakovljević

pecat

 

 

[clear]

TAGOVI:
Mladi

Podelite sa prijateljima:

Leave a Reply

Vaša email adresa neće biti objavljenja. Obavezna polja su markirana *

Upišite tekst *

Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne nužno i stavove redakcije portala Magločistač. Na našem sajtu biće objavljeni svi pristigli komentari, osim komentara koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede ili nisu u vezi sa temom članka koji se komentariše. Govor mržnje je definisan Zakonom o javnom informisanju i medijima, koji u članu 75. kaže: „Idejama, mišljenjem, odnosno informacijama, koje se objavljuju u medijima ne sme se podsticati diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, polu, zbog njihove seksualne opredeljenosti ili drugog ličnog svojstva, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo”. Pre nego što budu objavljeni, komentari moraju biti odobreni od strane naših moderatora, pa vas molimo za malo strpljenja.