Položen venac na spomen ploču žrtvama fašističkog terora u Žutoj kući – I ove godine bez predstavnika grada

Položen venac na spomen ploču žrtvama fašističkog terora u Žutoj kući – I ove godine bez predstavnika grada

Spomen ploča na fasadi Žute kuće, foto: NJ/Magločistač

Objavio: Magločistač

13.09.2024

Kategorija: Društvo , Subotica

Margareta Bašaragin ispred „Ženske studije i istraživanja“ Novi Sad, podružnica Subotica, položila je nakon minuta ćutanja danas venac na spomen ploču žrtvama fašističkog terora u Žutoj kući, gde je život izgubilo više stotina građana različite nacionalnosti.

Ove godine se navršava 83 godine od kako je zloglasna Žuta kuća u Subotici bila pretvorena u mučilište, gde je više stotina ljudi u periodu od 1941. do 1944. zverski mučeno, a mnogi od njih su izgubili i živote samo zato što se tokom Drugog svetskog rata nisu slagali sa fašističko-nacističkom ideologijom.

„Čuvanje sećanja na sve žrtve fašističkog terora je odraz našeg napora da pamtimo one koji su dali svoj život za slobodu i mir. I da cenimo sve ono za šta su se oni borili u tolikoj meri da su i svoje živote žrtvovali, te da na njihovim tekovinama gradimo našu viziju budućnosti“, rekla je Bašaragin novinarima ispred Žute kuće.

Margareta Bašaragin, foto: NJ/Magločistač

Ona je istakla da je istorija Žute kuće nepoznata mladim generacijama, koje treba da uče o tome, i da je svi prepoznaju danas kao sedište Učiteljskog fakulteta na mađarskom nastavnom jeziku.

„Ne bih volela da ovo obeležavanje bude nešto što iniciram samo ja, to treba da je naša zajednička aktivnost. Treba svi da se osećamo prozvanima da odamo počast nastradalima“, poručila je Bašaragin.

Podseća da je u periodu rata podrum Žute kuće bio mučilište žrtava, gde su se nalazili okovi, bičevi i ostale sprave za mučenje.

„Želela sam ovog puta da odem u podrum i tamo položim cveće i venac, međutim i pored najbolje volje dekanice Učiteljskog fakulteta – mogućnosti za tako nešto nema. Prema njenim rečima, došlo je do nekih strukturalnih izmena u podrumu tokom ranijih rekonstrukcija i on je nepristupačan“, navela je.

Smatra da bi obeležavanje ovog datuma trebalo da poprimi i neki oblik akademije, da na drugom spratu Žute kuće, gde se nalazilo sedište tadašnje specijalne jedinice policije zadužene za nemilosrdne istrage, održi i predavanje ili razgovor sa građanima.

Dodala je da je poziv uputila i gradonačelniku Subotice, predsedniku Skupštine grada i drugim predstavnicima grada u nadi da mogu zajedno da obeležavaju ovaj datum – ali odgovor nije dobila.

Osim muškaraca među žrtvama mučenja bilo je i oko sto žena, a prebijanja i vešanja bila su svakodnevica, podseća.

Žuta kuća je podignuta u periodu od 1880. do 1883. godine i predstavlja spomenik kulture od velikog značaja. Zgrada je sagrađena prema projektu poznatog subotičkog arhitekte Titusa Mačkovića, kao jednospratna neorenesansna građevina.

Podelite sa prijateljima:

Leave a Reply

Vaša email adresa neće biti objavljenja. Obavezna polja su markirana *

Upišite tekst *

Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne nužno i stavove redakcije portala Magločistač. Na našem sajtu biće objavljeni svi pristigli komentari, osim komentara koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede ili nisu u vezi sa temom članka koji se komentariše. Govor mržnje je definisan Zakonom o javnom informisanju i medijima, koji u članu 75. kaže: „Idejama, mišljenjem, odnosno informacijama, koje se objavljuju u medijima ne sme se podsticati diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, polu, zbog njihove seksualne opredeljenosti ili drugog ličnog svojstva, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo”. Pre nego što budu objavljeni, komentari moraju biti odobreni od strane naših moderatora, pa vas molimo za malo strpljenja.