U okviru inicijative koju su pokrenuli roditelja čija deca treniraju hokej i klizanje, juče je na gradskom trgu u Subotici organizovano prikupljanje potpisa podrške građana sa ciljem da se deci koja se bave ovim sportovima omogući da treniraju u adekvatnijim uslovima tokom cele godine.
Jedan od roditelja čije dete trenira hokej na ledu, Uroš Milovanović, kaže za Magločistač da je ovo decenijski problem za koji svi znaju i svi su nekako pomireni sa činjenicom da od toga nema ništa.
„Mene je ta neka potreba pokrenula da bar pokušam da učinim nešto za svoje klince koji treniraju hokej i umetničko klizanje i za sve ostale klince koji se trude i koji ostvaruju vrhunske rezultate u državi i u inostranstvu, bez obzira što su im uslovi za treniranje katastrofalni“, navodi Milovanović.
Prema njegovim rečima, roditelji ove dece jednostavno osećaju potrebu da urade nešto, pa ako Grad ne može ništa da učini, da se obrate Pokrajini, Republici, fondacijama – „bilo kome ko je spreman da ulaže u sport“.
On ističe da posebno revoltira činjenica da u susednoj Mađarskoj postoji zatvorena ledena dvorana koja, kako kaže, „danas nije nikakav luksuz“.
„Ne tražimo mi da se izgradi neki svemirski centar, nego jedna zatvorena hala gde deca i građani mogu da treniraju i da se bave hokejom i klizanjem barem 10 meseci u godini, a ne samo tri meseca“, ocenjuje Milovanović.
Napominje da je i čovek koji je napravio projekat za zatvoreno klizalište i poklonio ga Gradu bio da da svoj potpis podrške.
„Projekat je doniran pre 10 godina, a Grad, iako je najavio da će zatvoriti klizalište, od tada pa do danas – stanje je samo gore i gore. Ne ulaže se ništa, oprema je užasno dotrajala, led nije jednak u svim delovima terena što je i velika opasnost za klizače. Uslovi su stvarno poražavajući“, smatra ovaj roditelj.
Deca u letnjim mesecima treniraju na betonu, dodaje on, dok drugde treniraju na ledu, te da roditelji izdvajaju ne mala novčana sredstva da ih voze na treninge i šalju na nekoliko dana u kampove u druge države.
Milovanović kaže da nisu razgovarali sa predstavnicima lokalne samouprave u Subotici, ali da im je njihov stav jasan.
„Njihov odgovor je uvek isti: razmišlja se, svi bismo voleli, nema sredstva, i to je to… Njihova sposobnost i namera da nešto urade je jasna pa ne vidim neku potrebu da im se posebno obraćamo, nego da odmah pokušamo da se obratimo i nekim drugim instancama“, objašnjava Milovanović.
Veliki broj građana potpisao peticiju
Organizatori peticije kažu da su prezadovoljni odzivom građana i da nisu očekivali da će ovako veliki broj ljudi da dođe i da da svoj potpis podrške.
U narednih nekoliko dana Subotičani mogu podržati peticiju u klubu “Dvorištance” na Korzou, u pasažu, svaki radni dan posle 14 časova, nakon čega će ona biti poslata nadležnom ministarstvu, lokalnim, pokrajinskim i republičkim organizacijama i fondacijama koje su spremne da je podrže i da ulažu sredstva u sport.
Stariji sin Danijela Barovića je ove godine počeo da trenira hokej na ledu i, kako kaže za Magločistač, veoma je zainteresovan za ovaj sport.
„Primetili smo da deca imaju zaista sjajan uspeh s obzirom na to da u Subotici treniraju aktivno svega tri meseca godišnje i da postižu odlične rezultate. Zbog toga smo pokrenuli ovu peticiju, da pokušamo da dobijemo neka sredstva da bi se klizalište zatvorilo i da bi deca imala mnogo bolje uslove za treniranje“, navodi Barović.
Ako žele profesionalno da se bave ovim sportom, deca moraju da putuju u Mađarsku, kaže on, što podrazumeva i čekanje na granici, zato što su uslovi za treniranje u Subotici loši.
„Ceo klub, svlačionice su u strašno lošem stanju, i to je bilo za renoviranje i pre 20 godina. Jedino vredi oprema koju starija deca ostave mlađoj, ali je sve ostalo u dosta lošem stanju. Led se topi čim sija sunce, zato što klizalište nije zatvoreno i tako je teško trenirati“, objašnjava.
Jedna od roditelja, Eleonora, čija deca takođe treniraju, navodi da je cela ova situacija veoma teška i naporna što se tiče dece, a i samih roditelja.
„Do nedavno smo išli 70 kilometara u jednom pravcu u Kiškereš, u Mađarsku, da bi deca trenirala, počevši od jeseni, dok se ne dobije led u Subotici, i onda se nastavljaju treninzi. To je bilo veoma mučno, i tako godinama unazad“, napominje.
Kako kaže Eleonora, deca će sada preći u Segedin, pa će i roditeljima biti bliže, oko 40 kilometara u jednom pravcu, iako je to „opet ista situacija, jer opet treba decu voziti na treninge, ići u školu i sve drugo“.
„Naša deca su puna adrenalina, puna volje i pobeđuju sve. Moja ćerka uči u Mađarskoj, pa ona tamo trenira, a sin ide u osmi razred, pa svaki slobodan trenutak vozimo, dogovaramo se, jedan roditelj vozi troje dece, snalazimo se. Drugačije ne možemo da funkcionišemo“, ističe.
U Hokejaškom klubu “Spartak” trenira oko 90 dece, između 5 i 18 godina, a pored toga i oko 30-35 seniora i veterana. Amaterski Hokejaški klub „Subotica“ takođe okuplja oko 20-25 hokejaša-rekreativaca, koji su na isti način upućeni na ledenu ploču u našem gradu. Kroz školu klizanja u toku jedne sezone prođe ukupno oko 200-250 dece, dok na umetničko klizanje ide njih oko 100.
U Klizačkom klubu “Spartak” tokom cele godine trenira 15 registrovanih takmičara za umetničko klizanje, a u zimskom periodu školicu klizanja završi oko 35 dece. Takođe kroz program „Klizanje – rekreativno umetničko klizanje i vežbanjena ledu“ u organizaciji GS „Sport za sve“ Subotica u zimskom periodu trenira oko 60 dece i mladih uzrasta od 3 do 20 godina.
Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne nužno i stavove redakcije portala Magločistač. Na našem sajtu biće objavljeni svi pristigli komentari, osim komentara koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede ili nisu u vezi sa temom članka koji se komentariše. Govor mržnje je definisan Zakonom o javnom informisanju i medijima, koji u članu 75. kaže: „Idejama, mišljenjem, odnosno informacijama, koje se objavljuju u medijima ne sme se podsticati diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, polu, zbog njihove seksualne opredeljenosti ili drugog ličnog svojstva, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo”. Pre nego što budu objavljeni, komentari moraju biti odobreni od strane naših moderatora, pa vas molimo za malo strpljenja.