Ove godine iz subotičke gimnazije izlazi prva generacija IT-jevaca: Interesovanje za informatički smer prevazilazi upisnu kvotu

Ove godine iz subotičke gimnazije izlazi prva generacija IT-jevaca: Interesovanje za informatički smer prevazilazi upisnu kvotu

Foto: Andrea Knežević

07.03.2022

U Gimnaziji „Svetozar Marković” je u subotu, 5. marta, u sklopu Otvorenih vrata, bilo održano predstavljanje IT smera osmacima zainteresovanim za nastavak školovanja u ovom specijalizovanom odeljenju, koji u subotičkoj gimnaziji postoji od školske 2018/19. godine.

Iako je u pitanju relativno nov smer, te se još nije dovoljno pročulo za njega, profesorka matematike Jasmina Dulić ističe da je njegova prednost što se đaci ne školuju za jedno konkretno zanimanje, već dobijaju mnogo šire znanje, premda je naglasak na informatičkim predmetima.

„U gimnaziji se đaci usmeravaju ne samo za IT smerove u budućnosti, nego postoje i opšteobrazovni predmeti kao što su biologija, geografija i mnogi drugi. Oni u suštini posle ovog smera mogu da upišu bilo koji fakultet, on ne mora biti isključivo u IT sferi”, kaže profesorka Dulić, dodajući da đaci IT odeljenja – pored uspeha na takmičenjima iz fizike, matematike i programiranja – postižu zapažene rezultate i na državnim takmičenjima iz istorije i srpskog jezika, a aktivni su i kao sportisti, pa se ispred škole takmiče u sportovima poput mačevanja i stonog tenisa.

Gimnazija “Svetozar Marković”, foto: Andrea Knežević

U gimnaziji trenutno postoji četiri IT razreda, od kojih četvrti čine maturanti prve generacije koja je upisala IT smer u gimnaziji, navodi Dulić, a godišnje postoji svega 20 mesta za upis. Zainteresovani učenici osmih razreda polažu poseban prijemni ispit za IT odeljenje u maju i on nosi 240 bodova. Pored toga, oni polažu i obaveznu malu maturu i onda sa bodovima u ukupnom zbiru upisuju srednju školu, naglašava ona.

Iako i ove u godine u specijalizovanom odeljenju postoji prostor za svega 20 učenika, probni prijemni ispit iz matematike, koji je takođe bio održan prethodnog vikenda u sklopu Otvorenih vrata, privukao je više od jedne pune učionice osnovaca koji se nadaju da će od naredne školske godine i sami postati uspešni đaci IT odeljenja subotičke gimnazije.

Upis u odeljenje za učenike sa posebnim sposobnostima za računarstvo i informatiku

Za upis u odeljenje za učenike sa posebnim sposobnostima za računarstvo i informatiku kandidat polaže prijemni ispit na kome rešava test iz matematike. Kandidat je položio prijemni ispit ukoliko je ostvario najmanje 120 od 240 bodova na ovom testu. Test se sastoji iz 12 zadatka, a za njegovu izradu je predviđeno 120 minuta.

Razlika između prijemnog i završnog ispita iz matematike je u tome što se na prvom nalaze zadaci pod kategorijom srednjeg i naprednog nivoa, a na maturi su i zadaci sa osnovnog nivoa. Prijemni je po pravilu teži od završnog, kako bi šansu da se upišu u gimnazijska IT odeljenja imali samo maturanti sa zadovoljavajućim znanjem iz matematike.

Kandidati koji polože prijemni ispit za odeljenje sa učenike sa posebnim sposobnostima za računarstvo i informatiku mogu da konkurišu za upis u svim gimnazijama u Srbiji koje upisuju navedena odeljenja, navodi se u tekstu Konkursa za upis učenika u prvi razred srednje škole u Republici Srbiji za školsku 2021/22. godinu

Subotičko IT odeljenje ne zaostaje ni za jednim drugim smerom

Neki od sadašnjih učenika IT odeljenja subotičke gimnazije podelili su tokom Otvorenih vrata sa osnovcima svoja iskustva tokom školovanja, kao i prednosti koje sa sobom nosi upis IT smera. Oni su, pored svojih uspeha, prezentovali i projekte u vidu igrica na kojima su radili i tako na zabavan i interaktivan način prikazali budućim srednjoškolcima šta mogu da očekuju od ovog smera.

Jedan od maturanata prvog IT odeljenja Viktor Mesaroš kaže da je veoma zadovoljan IT smerom i da nikada nije zažalio što se opredelio baš za njega.

„Gimnazija i IT smer su mi pružili mnogo kvalitetnih prijateljstava i dopustili su mi da napredujem koliko god sam ja to želeo. Svi su bili voljni da mi pruže i dodatno znanje ukoliko je to bilo potrebno”, rekao je on i dodao da mu je naredni plan da upiše Animaciju u inženjerstvu na Fakultetu tehničkih nauka u Novom Sadu za koji mu je potrebna veoma dobra osnova u programiranju, što mu je IT odeljenje definitivno i pružilo.

Da je IT danas tražen u svakom poslu, potvrdila je i maturantkinja Petra Jujić, koja kaže da se tokom osnovne škole dvoumila između stručne škole i gimnazije, a da se na kraju opredelila za „zlatnu sredinu” između ta dva izbora.

„Sada znam da imam veliko znanje ako bih želela da nastavim ovim da se bavim. Dobila sam veliko opšte znanje i ne zaostajemo ni za jednim drugim smerom”, rekla je ona i dodala da planira da upiše Pravni fakultet u Beogradu, a da će joj znanje koje je stekla svakako biti korisno u daljem životu i radu.

Učenici svih godina pokazali su interesovanje za nastavak školovanja i usavršavanje posle završene gimnazije, a fakulteti koji su preovladali većinom su u Novom Sadu i Beogradu, sa naglaskom na Prirodno-matematički fakultet, Fakultet organizacionih nauka, Elektrotehnički fakultet i Fakultet tehničkih nauka, dok se na lokalu kao opcije navode Ekonomski fakultet i Visoka tehnička škola strukovnih studija u Subotici.

Subotica u budućnosti teži da postane centar IT ekspertize

Gimnazijalci, budući učenici IT smera i njihovi roditelji imali su priliku da se tokom Otvorenih vrata upoznaju i sa predstavnicima nekih od kompanija koje su deo subotičkog IT klasetera, a čiji veliki broj zaposlenih čine i bivši gimnazijalci koji su nakon završenih akademskih studija odlučili da se vrate u Suboticu.

Menadžer subotičkog IT klastera, Oliver Guganović, prilikom obraćanja sadašnjim i budućim đacima, naveo je da se klaster trudi da subotičku IT scenu podigne na viši nivo, kao i da je osnovni cilj organizacije potreba da se svim mladim ljudima u budućnosti obezbede bolji uslovi za rad u rodnom gradu, a da samim tim Subotica postane prepoznatljiv IT centar

IT smerovi kao odgovor obrazovnog sistema na potrebe tržišta rada

Ministarstvo prosvete, nauke i tehnološkog razvoja je pre nekoliko godina u gimnazijama širom Srbije postepeno počelo da uvodi i povećava broj različitih specijalizovanih odeljenja, a od školske 2017/18. godine pojavila su se i odeljenja za učenike sa posebnim sposobnostima za informatiku i računarstvo.

Odluka za uvođenje ovog smera leži pre svega u činjenici da je sektor koji se tiče informacionih tehnologija po mnogima danas jedan od najperspektivnijih, a učenicima sa izraženim digitalnim kompetencijama je stoga ponuđena mogućnost rane specijalizacije u ovoj naučnoj oblasti. 

U školskoj godini koja je trenutno u toku, na spisku srednjih škola koje nude mogućnost upisa na IT smerove našlo se ukupno 49 gimnazija, od kojih je 7 u Vojvodini, čime su stvoreni uslovi da skoro hiljadu učenika nakon završene osnovne škole stekne šire znanje iz oblasti računarstva i infromatike.


Izveštaj je nastao u sklopu projekta “Polet 21/22”, koji zajednički realizuju Udruženje građana “Klara i Rosa” i Magločistač u okviru programa Beogradske otvorene škole „Mladi i mediji za demokratski razvoj“, a uz podršku Švedske.

Andrea Knežević je studentkinja četvrte godine novinarstva na Filozofskom fakultetu u Novom Sadu. U budućnosti sebe vidi u štampanim medijima, a sfere interesovanja su joj omladinske teme i regionalna saradnja.

Podelite sa prijateljima:

Leave a Reply

Vaša email adresa neće biti objavljenja. Obavezna polja su markirana *

Upišite tekst *

Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne nužno i stavove redakcije portala Magločistač. Na našem sajtu biće objavljeni svi pristigli komentari, osim komentara koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede ili nisu u vezi sa temom članka koji se komentariše. Govor mržnje je definisan Zakonom o javnom informisanju i medijima, koji u članu 75. kaže: „Idejama, mišljenjem, odnosno informacijama, koje se objavljuju u medijima ne sme se podsticati diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, polu, zbog njihove seksualne opredeljenosti ili drugog ličnog svojstva, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo”. Pre nego što budu objavljeni, komentari moraju biti odobreni od strane naših moderatora, pa vas molimo za malo strpljenja.