Utakmicom protiv “Radnika” iz Surdulice, spuštena je zavesa na još jednu sezonu u fudbalskoj Super ligi Srbije u kojoj se Fudbalski klub “Spartak” iz Subotice izborio za opstanak.
Subotički tim, gotovo bez Subotičana u timu, iako dobija pozamašna sredstva iz gradskog budžeta, na kraju sezone je kažnjen u “Aferi Kolubara”, iz koje se izvukao sa novčanom kaznom od 3 miliona dinara i, paradoksalno, napredovanjem na tabeli.
“Afera Kolubara” (zvuči poznato?) u prevodu znači da je UEFA posumnjala i Fudbalskom savezu Srbije dostavila dokaze da je tim iz Lazarevca “pustio” subotički “Spartak” i “Mladost” iz Novog Sada u međusobnim mečevima, posle čega “Kolubara” nije zvanično izbačena, kako mnogi navode, već joj je oduzeto dovoljno bodova da sa drugog padne na poslednje mesto tabele u doigravanju za ispadanje.
U spornoj utakmici, “Spartak” je u Lazarevcu ostvario pobedu rezultatom od 3:0, što im je za nogom pošlo samo jednom tokom ove sezone, još jula prošle godine kada su kod kuće pobedili “Voždovac” istovetnim rezultatom. Sve ostale pobede, a bilo ih je svega četiri u 29 utakmica, ostvarene su s jednim ili dva gola razlike.
Od kako je “Spartak” u društvu najboljih, u više navrata je bio ili optužen ili dokazano umešan u nameštanje, ili je bio akter utakmica koje su imale sudski epilog sa zatvorskim kaznama.
To se desilo pre pet godina, kada je “Spartak” u borbi za evropsku vizu dočekao “Radnički” iz Niša, najavljujući s velikom pompom da će iz svakog ugla snimati utakmicu kako bi se izbegla krađa. Sve te kamere mogle su da snime komičan jedanaesterac koji je u korist “Spartaka” svirao sudija Srđan Obradović.
Epilog – Obradoviću 15 meseci zatvora, a “Spartak” u kvalifikacijama za Ligu Evrope igrao sa “Spartom” iz Praga i “Brondbijem” iz Danske.
Javna sumnja je postojala i dve godine ranije, u utakmicama između “Spartaka” i OFK “Beograda”, kada je takođe bilo zvaničnih dopisa iz UEFA i oduzimanja bodova.
Za svo to vreme, “Spartak” zauzima visoko mesto među sportskim kolektivima kada je u pitanju finansiranje iz subotičkog budžeta, a veoma nisko po pitanju subotičke dece koja igraju u prvom timu.
Ove sezone mogli su da se pohvale sa svega dvojicom koji su bili, manje-više, standadni u prvih 11. Luka Bijelović je u međuvremenu dobio i reprezentativni poziv, a pored njega tu je i Aleksa Đurasović.
Sa druge strane, samo u ovoj godini “Spartak” je direktno iz gradskog budžeta dobio 15 miliona dinara, najviše od svih klubova u gradu. Dovoljno da pet puta plati pomenutu kaznu Fudbalskog saveza Srbije.
Na kraju, publika. Zvanični podaci na sajtu lige o poseti ne postoje. Poseta na “običnim” utamicama ove sezone kretala se u rangu od par stotina gledalaca, dok je jedino veća poseta bila na gostovanjima “večitih”, “Crvene zvezde” i “Partizana”, zatim “Vojvodine” i TSC-a.
Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne nužno i stavove redakcije portala Magločistač. Na našem sajtu biće objavljeni svi pristigli komentari, osim komentara koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede ili nisu u vezi sa temom članka koji se komentariše. Govor mržnje je definisan Zakonom o javnom informisanju i medijima, koji u članu 75. kaže: „Idejama, mišljenjem, odnosno informacijama, koje se objavljuju u medijima ne sme se podsticati diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, polu, zbog njihove seksualne opredeljenosti ili drugog ličnog svojstva, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo”. Pre nego što budu objavljeni, komentari moraju biti odobreni od strane naših moderatora, pa vas molimo za malo strpljenja.