Od naredne godine uvodi se vakcina protiv HPV-a o trošku RFZO: Efikasna prevencija raka genitalija i kod žena i kod muškaraca

Od naredne godine uvodi se vakcina protiv HPV-a o trošku RFZO: Efikasna prevencija raka genitalija i kod žena i kod muškaraca

Izvor: Pixabay.com

23.12.2021

Kategorija: Društvo

Država tokom naredne godine uvodi besplatnu vakcinu protiv humanog papiloma virusa (HPV) za decu i mlade uzrasta od 9 do 19 godina o trošku Republičkog fonda za zdravstveno osiguranje (RFZO), najavila je početkom decembra direktorka ove ustanove Sanja Radojević Škodrić.

HPV je grupa vrlo rasprostranjenih virusa koji mogu dovesti do malignih karcinoma grlića materice kod žena i penisa kod muškaraca.

Prema zvaničnim podacima Instituta za javno zdravlje Srbije „Dr Milan Jovanović Batut“, od raka grlića materice godišnje oboli približno 1.300, a umre oko 500 žena, što rak grlića materice čini drugim vodećim uzročnikom obolevanja i četvrtim uzročnikom umiranja od raka među ženskom populacijom u Srbiji.

Prva vakcina poželjna već nakon 12. godine

Prema rečima ginekološkinje Ivane Anđić iz Novog Sada, vrlo važan vid prevencije raka grlića materice i penisa predstavlja upravo vakcinacija protiv humanog papiloma virusa:

„Kako bismo sprečili razvoj ovog virusa i loš ishod inficirane osobe, važno je rano otkrivanje asimptomatskih oblika bolesti i prevencija. Vrlo važan vid prevencije je vakcinacija pre prvog seksualnog odnosa, i kod dečaka i kod devojčica, a u periodu nakon stupanja u pubertet. Preporuka je nakon 12. godine“, objašnjava doktorka Anđić u izjavi za Magločistač.

Vakcina delotvorna 90% i štiti oko 10 godina

Prva vakcina za karcinom grlića materice odobrena je bila za primenu u SAD i u zemljama Evropske unije tokom 2006. godine, a do danas je vakcina licencirana u preko 55 zemalja širom sveta. Registrovana je i u Srbiji od strane Agencije za lekove.

Kliničke studije su pokazale da vakcina štiti od zaraze HPV virusom najmanje deset godina, njena delotvornost procenjena je na skoro 90 odsto, a najefikasniju zaštitu pruža ako se primeni kod devojčica koje još nisu stupile u seksualne odnose.

Kako je HPV, međutim, veoma rasprostranjen virus, veliki broj žena inficira se ubrzo nakon početka seksualnog života, zbog čega vakcinacija seksualno aktivnih žena i tinejdžera može biti manje efikasna.

„Različite medicinske i zdravstvene organizacije preporučile su rutinsku vakcinaciju devojčica od 11 i 12 godina, kao i to da vakcinacija može da počne već u životnom dobu od 9 godina. Takođe su preporučile vakcinaciju žena od 13 do 26 godina, pre početka seksualne aktivnosti“, ističe doktorka Anđić i naglašava da vakcina za sada ne pruža trajnu zaštitu od svih onkogenih HPV tipova, te citološki skrining ostaje osnova prevencije raka grlića materice.

Neželjeni efekti vakcine su bezopasni

Stručnjaci tvrde da je vakcinacija protiv HPV-a sigurna, što potvrđuju i klinička ispitivanja koja ukazuju na mogućnost pojave samo blage reakcije, tipične za bilo koju vakcinaciju.

„Najčešće je reč o efektima na mestu vakcinacije, kao što su bol, otok, crvenilo. Bolnost vakcinalnog mesta traje svega jedan do dva dana, a sistemski neželjeni efekti mogu se javiti u vidu slabosti, glavobolje, svraba i porasta telesne temperature. Ukupni rezultati pojave sporednih efekata označili su HPV preventivnu vakcinu kao sigurnu“, kaže doktorka Anđić.

Šta je HPV virus?

HPV je skraćenica za humani papiloma virus. Postoji preko 100 različitih tipova HPV-a podeljenih u dve kategorije – visokorizični i niskorizični. Niskorizični najčešće uslovljavaju pojavu kožnih bradavica, oko genitalija, u grlu ili ustima, dok visokorizični mogu dovesti do karcinoma grlića materice kod žena i penisa kod muškaraca.

Postoji oko 40 različitih tipova HPV-a koji mogu inficirati genitalne organe. Tipovi 16 i 18 su najčešće povezani sa obolevanjem od raka grlića materice i prepoznaju se prvenstveno po abnormalnim rezultatima Papanikolau testa (PAPA). HPV tipovi 6 i 11 mogu rezultirati pojavom genitalnih bradavica, odnosno kondiloma, ali nisu uzročnici oboljevanja od karcinoma.

Genitalni HPV virusi prenose se seksualnim kontaktom, a infekcije su veoma česte i do njih može doći u bilo kom životnom dobu. Većina ljudi se, ipak, zarazi neposredno po ulasku u seksualne odnose.Problem se uglavnom javlja kada žena ne uspeva da ozdravi od infekcije HPV-om i u tom slučaju infekcija može imati negativan ishod. Stručnjaci zato preporučuju redovan odlazak kod ginekologa, jer je problem rešiv ukoliko se otkrije na vreme.

Podelite sa prijateljima:

Leave a Reply

Vaša email adresa neće biti objavljenja. Obavezna polja su markirana *

Upišite tekst *

Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne nužno i stavove redakcije portala Magločistač. Na našem sajtu biće objavljeni svi pristigli komentari, osim komentara koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede ili nisu u vezi sa temom članka koji se komentariše. Govor mržnje je definisan Zakonom o javnom informisanju i medijima, koji u članu 75. kaže: „Idejama, mišljenjem, odnosno informacijama, koje se objavljuju u medijima ne sme se podsticati diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, polu, zbog njihove seksualne opredeljenosti ili drugog ličnog svojstva, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo”. Pre nego što budu objavljeni, komentari moraju biti odobreni od strane naših moderatora, pa vas molimo za malo strpljenja.