Novinarka Magločistača, Maja Savić, dobitnica nagrade za etičko izveštavanje medija o mentalnom zdravlju

Novinarka Magločistača, Maja Savić, dobitnica nagrade za etičko izveštavanje medija o mentalnom zdravlju

Maja Savić, Petar Klaić i Ljubica Balać, foto: Magločistač

Objavio: Magločistač

21.10.2023

Kategorija: Bačka Topola , Društvo

Novinarka portala Magločistač, Maja Savić, dobitnica je ovogodišnje nagrade za etičko izveštavanje medija o mentalnom zdravlju za najbolji rad u kategoriji štampanih/onlajn medija tj. za tekst Svedočenje bivše radnice “Otthona”: “Generalno, strašno i nehumano jeste”.

Nagradni konkurs „Etičko izveštavanje o mentalnom zdravlju“ organizovao je Institut za javno zdravlje Vojvodine u saradnji sa OPENS-om u okiru 8. Festivala mentalnog zdravlja, a žiri – koji su činile dr Milica Lazić, psihološkinja i naučna saradnica na Filozofskom fakultetu u Novom Sadu, potom šefica Odseka za medijske studije na Filozofskom fakultetu dr Smiljana Milinkov, kao i novinarke Jelena Božić i Sanja Kosović – u svom obrazloženju je naveo da je u pitanju jedan sveobuhvatan, analitički tekst koji problematizuje institucionalni i uopšte društveni odnos prema osobama sa poteškoćama u intelektualnom razvoju, te koji donosi profesionalan i etički pristup osetljivoj temi uz izbegavanje stereotipizacije i stigmatizacije.

“Rad koji podseća na osnovni zadatak novinarstva: što je bacanje svetla na probleme u društvu. Tekst progovara o problemu nedostatka empatije, što kod profesionalaca koji su u direktnom kontaktu sa osobama sa intelektualnim poteškoćama, ali i generalno u društvu, kao i na posledice koje mogu da se dese ukoliko empatije nema”, navodi se u obrazloženju.

Foto: Magločistač

Savić: “Priznanja za etičko izveštavanje veoma značajno u ovom momentu”

Nagrada je Maji Savić svečano uručena sinoć u OPENS-u, u okviru završnog dana Festivala mentalnog zdravlja koji je bio u znaku programa “Pripazi na ton. Pripazi na klik”, a ona je tom prilikom rekla da su priznanja za etičko izveštavanje baš u ovom momentu veoma značajna za novinarsku profesiju:

“U vremenu kada pojedini mediji planiraju budžete za sudske presude zbog ‘prljavog’ izveštavanja, i u vreme kada u kontekstu donošenja medijskih zakona polemišemo da li svi mediji i svi novinari i novinarke treba da se pridržavaju Kodeksa novinara Srbije, smatram da su ovakva priznanja veoma važna za našu profesiju”.

Foto: Magločistač

Ona je tom prilikom i poručila da je “Otthon” primer kako je objava jednog novinarskog teksta pokrenula lokalnu zajednicu na konkretnu akciju, pa su tako udruženja građana organizovala humanitarne akcije sa ciljem prikupljanja donacija za ovu ustanovu, u kojima je učestvovao veliki broj građana i građanki Bačke Topole:

“Ovo je jedan lep primer kako empatija radi i kako su nakon našeg ukazivanja na problem lokalno stavništvo i nelvadine organizacije pokazale empatiju prema ovim ljudima koji se nalaze na najudaljenijoj margini našeg društva. Međutim, problem u ‘Otthonu’ time nije rešen. On je kompleksan, sistemski i zahtevan, a na nama je da i dalje na njega ukazujemo i tako pokušamo da pomognemo”.

U kategoriji najboljeg televizijskog priloga, nagrada za etičko izveštavanje medija o mentalnom zdravlju sinoć je uručena i novinarki RTV-a Ljubici Balać za emisiju “Život u rukama”, koja govori o inkluziji osoba sa autizmom i pokazuje da su empatija i razumevanje ključ promene.

Za najbolji radio-podkast priznanje je uručeno Petru Klaiću, novinaru O radija za “Bipolarni svet Elene Dudok”, radijsku emisiju koja progovara o problemu bipolarnosti i otvoreno ukazuje na poteškoće sa kojima se susreću mladi, a kojima društvo ne pridaje značaj.

Novinar Panon televizije, Žolt Herceg, dobitnik je posebnog priznanja za kratak film “Antika” koji bez patetike prikazuje život momka koji je zahvaljujući podršci profesionalaca, i nakon teškog života, ostao pun dobrote i optimizma.

Posebna nagrada za etičko izveštavanje o mentalnom zdravlju mladih dodeljena je, pak, Aleksandru Đokiću, za tekst “Deci iz Ribnikara potreban osećaj sigurnosti – neophodno osluškivati njihove potrebe i sačekati da budu spremni da govore”, objavljen na portalu Mladi.

Podelite sa prijateljima:

Leave a Reply

Vaša email adresa neće biti objavljenja. Obavezna polja su markirana *

Upišite tekst *

Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne nužno i stavove redakcije portala Magločistač. Na našem sajtu biće objavljeni svi pristigli komentari, osim komentara koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede ili nisu u vezi sa temom članka koji se komentariše. Govor mržnje je definisan Zakonom o javnom informisanju i medijima, koji u članu 75. kaže: „Idejama, mišljenjem, odnosno informacijama, koje se objavljuju u medijima ne sme se podsticati diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, polu, zbog njihove seksualne opredeljenosti ili drugog ličnog svojstva, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo”. Pre nego što budu objavljeni, komentari moraju biti odobreni od strane naših moderatora, pa vas molimo za malo strpljenja.