Na Višem sudu u Subotici danas je nastavljeno suđenje po tužbi za mobing koju je protiv direktorke Gerontološkog centra Subotica Brankice Tešanović podnela zaposlena u ovoj ustanovi Ranka Kašiković, koja je optužila postupajuću sudiju da je podlegla političkim pritiscima.
Kašiković je ranije iznela da mobing trpi od novembra 2021. godine, kada je dobila SMS poruku od jedne od zaposlenih u Georontološkom centru da treba da prisustvuje političkom skupu Srpske napredne stranke u Beogradu, što je ona odbila.
„Advokati Gerontološkog centra su imali dogovor sa sudijom da na političkoj osnovi donesu međupresudu i da se slučaj zatvori“, istakla je Kašiković za Magločistač.
Kako je navela, danas je u svojstvu svedoka trebao da bude saslušan bivši direktor Gerontološkog centra Subotica, a sadašnji Pokrajinski sekretar za privredu i turizam Nenad Ivanišević, koji se drugi put nije pojavio na sudu, prvi put zbog političkih obaveza a drugi put zbog bolesti, ali da o tome nije dostavljeno nikakvo medicinsko opravdanje.
Advokatica tužilje je zatražila da on bude kažnjen zbog nepoštovanja suda, i po drugi put je danas zatražila izuzeće postupajuće sudije zbog, kako je navela, „pristrasnosti, i zato što je odbila medicinsko veštačenje, i odbila da sasluša svedoka, kao i zbog donošenja međupresude“.
Takođe, zatražila je i izuzeće predsednika suda i izmeštanje suda, što je, dodaje, „sudija zanemarila, apsolutno nije reagovala, nego je donela odluku da se Ivanišević obriše sa spiska svedoka“.
„On je direktor iz senke koji i dalje vlada, koji sve to organizuje, koji prisiljava zaposlene da to sve rade, a Tešanović je samo njegova marioneta“, smatra Kašiković.
Ona kaže da sudija nije ispitala sve činjenične navode i da je donošenjem međupresude napravila „presedan u suđenju što je nezapamćeno u srpskom pravosuđu“.
„To znači da će ona u roku od osam dana da donese presudu o tome da li je bilo zlostavljanja na radu ili nije“, napominje.
Prema njenim rečima, sudija je nakon reagovanja njene advokatice trebala odmah da obustavi rad, a umesto toga je „napravila niz neregulativa“ donošenjem međupresude.
„Sudija je danas dobila ’crvenu kartu’ jer je tokom celog vođenja postupka u sudnici iskazivala veliku pristrasnost prema tuženoj strani. Pred sudom smo svi ravnopravni, sudom ne sme da upravlja ni vlast, ni politika“, ocenila je Kašiković.
Ona je podsetila da je sudija na prošlom ročištu, u maju 2023. godine, zabranila da se govori o uzroku njenog zlostavljanja na radu, navodeći da „politika nije tema ovog suda“.
„Politika jeste tema ovog suda jer sam ja upravo zbog političkih pritisaka koji su zakonom kažnjivi i zabranjeni dospela do toga da je direktorka Gerontološkog centra htela da mi da otkaz jer nisam htela da ispunjavam njene političke naloge“, kazala je Kašiković.
Zamenica predsednika Demokratske stranke i narodna poslanica Dragana Rakić je zajedno sa narodnim poslanikom Srđanom Milivojevićem u Suboticu došla da se pre svega solidariše sa Rankom Kašiković.
„Ona je samo jedna od hiljada žrtava kriminalnog režima Aleksandra Vučića. Ona se bori za pravdu i hvala joj što ne odustaje. Ona je inspiracija i podstrek mnogim drugim građanima koji takođe biju bitku da preko suda ostvare svoja prava“, navela je Rakić novinarima.
Prema njenim rečima, ovaj slučaj je dokaz da „izbori u Srbiji nisu bili slobodni i pošteni jer su radnici koji rade u javnom sektoru izloženi mobingu i zastrašivanju“.
Narodni poslanik Srđan Milivojević je rekao da ovaj slučaj pokazuje kakvu sudbinu doživljavaju ljudi koji skupe hrabrost i odlučnost da se odupru nasilju režima.
„Moja moralna obaveza kao narodnog poslanika, koji je položio zakletvu da će braniti ljudska i manjinska prava po najboljem znanju i umeću, nalaže da budem ovde i da budem solidaran sa gospođom Kašiković koja je izložena strahovitim političkim pritiscima zato što je odbila da ide na miting SNS-a“, kazao je on.
Ispred suda podršku je dala i grupa građana koja je nosila transparente na kojima piše: „Nećemo korumpirane sudije“, „Sudija ne sme da služi vlasti, nego vladavini prava“, „Menjaj može bolje, a ne ’ćuti može gore’“, „Danas je žrtva Ranka, sutra bilo ko od nas“.
Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne nužno i stavove redakcije portala Magločistač. Na našem sajtu biće objavljeni svi pristigli komentari, osim komentara koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede ili nisu u vezi sa temom članka koji se komentariše. Govor mržnje je definisan Zakonom o javnom informisanju i medijima, koji u članu 75. kaže: „Idejama, mišljenjem, odnosno informacijama, koje se objavljuju u medijima ne sme se podsticati diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, polu, zbog njihove seksualne opredeljenosti ili drugog ličnog svojstva, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo”. Pre nego što budu objavljeni, komentari moraju biti odobreni od strane naših moderatora, pa vas molimo za malo strpljenja.