Od 2018. godine, 23. septembar se obeležava kao Međunarodni dan znakovnog jezika, a u nameri da se podsetimo na datum kada je 1951. godine osnovana Svetska federacia gluvih i nagluvih osoba.
U našem gradu od 1947. postoji Školski centar za vaspitanje i obrazovanje slušno oštećenih lica – Subotica, tadašnji Zavod za gluvu decu. A zgrada u kojoj se danas nalazi ova ustanova je nekadašnja Trgovačka akademija koju je, uzgred, pohađala čuvena antifašistkinja Bosa Milićević. Tu deca i mladi, učenici i učenice ove škole, uče, između ostalog, znakovni jezik.
Pravni okvir naše države predviđa pravo na upotrebu znakovnog jezika, na osnovu Zakona o upotrebi znakovnog jezika koji je Narodna skupština Republike Srbije usvojila 2015. godine.
Svi ovi podaci govore u prilog stavu da postoje dobri preduslovi da širimo poznavanje znakovnog jezika i u našem višejezičnom gradu Subotici.
Međutim, zabrinjava činjenica da se u medijskoj, kulturnoj i obrazovno-političkoj javnosti nedovoljno pažnje poklanja upravo znakovnom jeziku kao i osobama koji se njime služe.
U jezičkoj zajednici gde je višejezičnost norma, odnosno gde se pored maternjeg jezika govori barem još jedan iz neposrednog okruženja i jedan ili više stranih jezika, želja nam je da afirmišemo upravo znakovni jezik.
Time bismo doprineli aktivnom uključivanju i zajednice koja se njime svakodnevno služi, upoznali je i učili od nje.
Neprisutnost i nevidljivost jedne zajednice u javnom i društvenom životu takođe jesu oblici prikrivene diskriminacije.
Čestitamo Međunarodni dan znakovnog jezika sa željom da se njegova upotreba ustali u svakodnovenoj komunikaciji u Subotici!
Dr Margareta Bašaragin je doktorirala na ACIMSI Centru za rodne studije Univerziteta u Novom Sadu, koordinatorka je Udruženja građana “Centar za ženske studije i istraživanja” – podružnice u Subotici.
Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne nužno i stavove redakcije portala Magločistač. Na našem sajtu biće objavljeni svi pristigli komentari, osim komentara koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede ili nisu u vezi sa temom članka koji se komentariše. Govor mržnje je definisan Zakonom o javnom informisanju i medijima, koji u članu 75. kaže: „Idejama, mišljenjem, odnosno informacijama, koje se objavljuju u medijima ne sme se podsticati diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, polu, zbog njihove seksualne opredeljenosti ili drugog ličnog svojstva, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo”. Pre nego što budu objavljeni, komentari moraju biti odobreni od strane naših moderatora, pa vas molimo za malo strpljenja.