Subotica je dobila novi veb-sajt pod nazivom „Kreativna Subotica“ koji doprinosi unapređenju promocije kulturnog nasleđa i aktuelne kulturne ponude grada, a koji je nastao na temelju povezivanja i uspostavljanja saradnje između više različitih aktera na lokalnoj sceni – mladih informatičara iz IT sektora, predstavnika civilnog sektora koji se bavi kulturom, kulturnih ustanova, umetnika, a na prvom mestu mladih.
Ova internet platforma na jednom mestu predstavlja i moderne alate i aplikacije koje imaju za cilj promociju kulturnih sadržaja Subotice, pa tako “Kreativna Subotica” predstavljaju i podršku turističkom razvoju grada, ali i većoj uključenosti mladih u konzumiranje sadržaja na način koji je njima najprivlačniji.
U sklopu realizacije projekta „Kreativna Subotica“, čiji su nosioci Centar lokalne demokratije (LDA) Subotica i InspiraHub, održana je i panel-diskusija na temu promocije kulturnog nasleđa kao resursa održivog razvoja, čime je projekat zvanično priveden kraju.
Direktorka LDA Subotica Stanka Parać Damjanović istakla je za Magločistač da je projekat uspešno sproveden i da su zacrtani ciljevi i ostvareni, te da su u proteklim mesecima održane obuke za mlade informatičare i buduće IT stručnjake koji su aktivno učestvovali u realizaciji ove platforme.
„Radili smo istraživanje koje se odnosi na kulturne potrebe, ali i na temu inovacija, kako uvesti jedan inovativni, drugačiji, alternativni pristup promociji kulturnih sadržaja u ovom gradu, uključujući i različite tehnološke IT alate koji su za to neophodni“, objašnjava ona.
Istraživanje je, prema njenim rečima, pokazalo da postoji interesovanje da se promocija ovih sadržaja modernizuje, prilagodi potrebama mladih, koji su i, na kraju, i učestvovali u kreiranju platforme “Kreativna Subotica uz tehničku pomoć kolega iz InspiraHub-a.
„Uspeli smo u proteklim mesecima da animiramo institucije kulture, udruženja i alternativne individue, umetnike koji su bili pre svega spremni da se uključe i doprinesu i samom sadržaju ove platforme“, kazala je Parać Damjanović u prostorijama InspiraHub-a.
Kako je istakla, platforma prezentuje ovaj grad i objedinjuje i stvaralaštvo mladih i tradicionalne ustanove kulture koje doprinose imidžu grada Subotice kao kulturnog centra i sedišta.
Ona smatra da uključivanje mladih iz IT klastera koji se bave modernim tehnologijama u velikoj meri može biti inspiracija za razvoj preduzetničkog duha i mogućnosti novog zapošljavanja, koje podrazumeva i promociju kulturnih sadržaja.
„Iza nas ostaje jedna veoma korisna platforma koja je tek početak i predstavlja određeni osnov jedne objedinjene prezentacije kulturnih sadržaja i ona je otvorena i dalje za nove sadržaje, nove aplikacije koje će privući pažnju pre svega mladih“, poručila je Stanka Parać Damjanović.
Siniša Lazarek, kreativni direktor sa više od 20 godina iskustva u industriji i realizator veb-sajta „Kreativna Subotica“, rekao je za Magločistač da je sajt zamišljen kao platforma gde mladi kreatori Subotice imaju prostor da objavljuju svoje sadržaje vezane za kulturu i IT dešavanja u gradu.
„Jedna cela sekcija sajta je posvećena aplikacijama koje su razvijane u gradu, a vezane su za kulturne centre i kulturno nasleđe grada, pa je to zanimljivo za građane da imaju na jednom mestu objedinjenu bazu podataka i aplikacija“, ocenjuje Lazarek.
Projektna menadžerka u subotičkoj kompaniji Icbtech, Ivona Kiš Malinović, precizira da su aplikacije predstavljene na “Kreativnoj Subotici” zapravo proizvod višegodišnjeg rada i razvoja mnogih veb i mobilnih aplikacija koje se tiču prezentacije kulturnog nasleđa.
„Radili smo između ostalog i audio-vizuelni informacioni sistem subotičke Sinagoge koji predstavlja jedan skup nezavisnih elektronskih uređaja, audio-vodiča i dva interaktivna monitora na dodir na kojima mogu da se pregledaju fotografije, arhivski crteži, sav digitalni materijal o istorijatu Subotice, kratkoj istoriji subotičkih Jevreja, istaknutih ljudi jevrejskog porekla, kao i o samoj istoriji Sinagoge“, ističe.
Aplikacija u Sinagogi je dostupna na sedam jezika, dodaje Ivona Kiš Malinović, kao i audio-vodič, pa posetioci mogu da biraju na kom jeziku žele da se upoznaju sa istorijom grada i da na taj način sami bez vodiča obave turu kroz ovaj objekat.
Projekat „Jačanje kapaciteta za razvoj kreativne industrije – Kreativna Subotica“ je deo Regionalnog programa lokalne demokratije na Zapadnom Balkanu 2 (ReLOaD2), koji finansira Evropska unija (EU), a sprovodi Program Ujedinjenih nacija za razvoj (UNDP).
2 Komentara na
“LDA i InspiraHub pokrenuli sajt „Kreativna Subotica“ koji objedinjuje kulturu, umetnost i moderne tehnologije”
U sali ima 8 posetolaca
I to iz inspire , agencije i jedna osoba iz sabremene galerije.
Pa gde su predstavnici institucija kulture , gde su stvaraoci umetnici pisci slikari recju gde su kreatori kulturnih sadrzaja.
A gde su mladi.na koje se pozivate
Nikog nema
Kao sto nema ni rezultata projekta
Kao sto nemani sajta…
Jos samo kada bi sajt kreativna subotica bio postavljen
Kada ce biti
Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne nužno i stavove redakcije portala Magločistač. Na našem sajtu biće objavljeni svi pristigli komentari, osim komentara koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede ili nisu u vezi sa temom članka koji se komentariše. Govor mržnje je definisan Zakonom o javnom informisanju i medijima, koji u članu 75. kaže: „Idejama, mišljenjem, odnosno informacijama, koje se objavljuju u medijima ne sme se podsticati diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, polu, zbog njihove seksualne opredeljenosti ili drugog ličnog svojstva, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo”. Pre nego što budu objavljeni, komentari moraju biti odobreni od strane naših moderatora, pa vas molimo za malo strpljenja.