Kako podstaći istinsku komunikaciju među mladima: Promeni perspektivu – budi u balansu

Kako podstaći istinsku komunikaciju među mladima: Promeni perspektivu – budi u balansu

Foto: MD/Magločistač

28.02.2025

Kategorija: Društvo , Subotica

“Manje se komunicira, više povlači u sebe, a uglavnom se ćuti” – tako na pitanje koliko i kako mladi danas među sobom razgovaraju odgovara Miljana Marković, šesnaestogodišnja srednjoškolka iz Subotice.

“O emocijama se najmanje priča, a više se razgovor svodi na to ko je šta objavio na aplikacijama tipa Instagram, TikTok… uglavnom, to svi gledaju”, dodaje.

Miljana Marković, foto: MD/Magločistač

Ona pohađa drugi razred Tehničke škole “Ivan Sarić” i zajedno sa drugih dvoje svojih vršnjaka imala je prilika da učestvuje u višednevnom trening programu koji je bio realizovan u Subotici od 16. do 21. februara, u sklopu projekta “Budi u balansu” (Bee in Balance).

Njegov naziv jasno odslikava cilj koji se nastoji dugoročno postići kroz realizaciju niza projektnih aktivnosti, a to je – osnaživanje mladih, podizanje njihovog samopouzdanja, podsticanje komunikacije koja se bazira na aktivnom slušanju i uzajamnom poštovanju, a potom i pružanju međusobne podrške, što sve zajedno treba da vodi ka izgradnji zajednice utemeljene na solidarnosti.

Projekat se realizuje u sklopu Erasmus + programa, uz finansijsku podršku Evropske unije, a u partnerstvu tri organizacije – Fondacije Diaspora iz Temišvara (Rumunija) kao glavnog partnera, potom Omladinskog centra iz Celja (Slovenija), te Inovativne mreže iz Subotice (Srbija), koja je upravo i bila domaćin prvog susreta mladih iz ove tri države.

Za 18 meseci, koliko traje implementacija projektnih aktivnosti, više od 1.200 mladih će imati priliku da u praksi testira jednu specifičnu metodologiju rada sa ovom ciljnom skupinom, koju je zajedno razvila ekspertska grupa sačinjena od psihologa, jednog psihijatra i omladinskih radnika iz Rumunije, Slovenije i Srbije. 

“Cilj je da se napravi takva jedna metodologija koja će biti prijemčiva za mlade, koju će oni moći lako da čitaju ‘na svom jeziku’. Ta metodologija predstavlja materijal koji se koristi za obuku trenera, a ti treneri su mladi ljudi”, objašnjava Jadranka Stantić iz Inovativne mreže.

Jadranka Stantić, foto: MD/Magločistač

Tako je prvi krug obuke bio održan u Subotici: po troje mladih iz Rumunije, Slovenije i Srbije je prošlo trening na osnovu kreirane metodologije, a u nastavku će svako od njih nastaviti dalje da radi sa mladima iz svog okruženja obučavajući novih 12 mladih ljudi, koji će po istom principu nastaviti da šire krug.

“Kada se odrade ove aktivnosti na nacionalnim nivoima, čiji krajnji obuhvat bi trebalo da bude po 400 mladih koji su prošli kroz kreiranu metodologiju rada, biće organizovan drugi trening u Celju, u Sloveniji, koji će u stvari predstavljati feedback od mladih – šta je u toj metodologiji bilo dobro, a šta ne, šta pomaže, a od čega nemaju koristi. Na osnovu toga će se izraditi njena finalna verzija, koja će u stvari biti finalni produkt projekta ‘Budi u balansu’”, kaže Stantić.

Ako je suditi po prvim utiscima Subotičanke Miljane Marković, predstavljena metodologija rada sa mladima koja za cilj ima njihovo osnaživanje, prošla je prvi test.

“Najinteresantnija su bila predavanja zato što su bila baš dobro organizovana i zanimljiva, nije bilo dosadno. Pričali smo o osećanjima, mentalnom zdravlju, kako se bolje izražavati”, kaže ona.

Nina Vinšek, foto: MD/Magločistač

Nina Vinšek iz Slovenije (23) najviše je, dodaje, naučila o psihologiji, ali i preduzetništvu, koje je takođe bilo jedna od tema trening programa održanog u Subotici.

“Sad znam šta su moje jake i slabe strane u ovim oblastima”, ističe Nina, dodajući da će sve naučeno primenjivati dalje u radu sa decom jer je dobila set praktičnih znanja koja na interesantan i zabavan način može prenositi dalje, tim pre što studira slovenački jezik i pedagogiju.

Jonut Šotor, foto: MD/Magločistač

U svom svakodnevnom radu sa mladima novostečena znanja i veštine primenjivaće i Jonut Šotor (21) iz Rumunije, student Zapadnog univerziteta u Temišvaru (Universitatea de Vest din Timișoara – UVT), jenog od najprestižnijih u ovoj zemlji, osnovanog 1962. godine.

“Ovaj projekat je odličan jer radimo u mešovitim grupama. Svi mi imamo neku svoju pozadinu, ali to nije bila prepreka da radimo zajedno, družimo se”, kaže Jonut, ističući u prvi plan benefit međunarodne razmene mladih, što i jeste primarna zamisao svakog Erasmus + programa, pa tako i projekta “Budi u balansu”.   

Podelite sa prijateljima:

Ostavite komentar

Vaša email adresa neće biti objavljenja. Obavezna polja su markirana *

Upišite odgovor *

Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne nužno i stavove redakcije portala Magločistač. Na našem sajtu biće objavljeni svi pristigli komentari, osim komentara koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede ili nisu u vezi sa temom članka koji se komentariše. Govor mržnje je definisan Zakonom o javnom informisanju i medijima, koji u članu 86. kaže: „Idejama, mišljenjem, odnosno informacijama, koje se objavljuju u medijima ne sme se podsticati diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, polu, zbog njihove seksualne opredeljenosti, rodnog identiteta ili drugog ličnog svojstva bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo”. Pre nego što budu objavljeni, komentari moraju biti odobreni od strane naših moderatora, pa vas molimo za malo strpljenja.