Primarna prevencija karcinoma grlića materice je najvažnija, a tu spada i vakcinacija dece koja značajno doprinosi smanjenju pojave HPV infekcije kod dece i omladine, kao i podizanje svesti građana o redovnom odlasku na ginekološke preglede, izjavila je danas specijalistkinja ginekologinje i akušerstva Doma zdravlja Subotica, dr Vera Kovačević.
„Sistemska vakcinacija se u razvijenim državama u svetu sprovodi još od 2006. godine i podeljeno je više od 500 miliona doza vakcina. Jakim preventivnim merama, te države su uspele da smanje stopu obolevanja žena od raka grlića materice za 80 odsto, dok kod nas to još uvek nije zaživelo kako treba“, istakla je dr Kovačević u prostorijama Dispanzera za žene.
Ovakvim merama je u ovim državama, kako navodi, i do 80 odsto smanjena stopa obolevanja od karcinoma grlića materice, karcinoma završnog dela debelog creva, raka usne duplje, ždrela, penisa, vulve i vagine čiji uzročnik je najčešće upravo HPV virus.
Ona je podsetila da je u svim domovima zdravlja u Srbiji od juna 2022. godine omogućena besplatna vakcinacija dece uzrasta od 9 do 19 godina, a kod osoba starijih od 14 godina vakcinacija se obavlja u tri doze.
„Mi smo zadovoljni. U Domu zdravlja Subotica do sada je primljeno 193 prve doze, a kompletno su vakcinisana 32 deteta uzrasta ispod 14 godina i 34 deteta uzrasta iznad 15 godina“, rekla je dr Kovačević, dodajući da je jako je važno da se vakcina primi pre stupanja u prve seksualne odnose i da, dok se ne završi proces vakcinacije, mladi nemaju seksualne odnose jer se virus prenosi dodirom koža o kožu i koža o sluzokožu.
Vakcina, ističe ona dalje, štiti protiv devet najčešćih tipova HPV virusa, a da su mladi koji prime ovu vakcinu garantovano zaštićeni 10 godina ili duže.
Prema rečima dr Kovačević, najčešći simptomi su krvarenje koje se javlja u toku ili nakon seksualnog odnosa, krvarenje između ciklusa, produženo menstrualno krvarenje, bolovi, uporna vaginalna sekrecija neprijatnog mirisa koja ostaje i nakon primenjene terapije.
„U rizičnoj kategoriji se nalaze osobe sa slabih imunim sistemom, na šta utiče i stres, nepravilna ishrana, nepravilno spavanje. Drugi faktor rizika su osobe koje rano stupaju u seksualne odnose, ispod 16 godina, što danas uopšte nije retko. Imali smo i maloletničke trudnoće sa 14 i 15 godina. Zatim, osobe koje imaju česte promene seksualnih partnera i imaju odnose bez zaštite, osobe koje su pušači, i koje ne idu na ginekološke preglede ili kod urologa“, upozorava doktorka.
Osobe, dakle, moraju voditi zdrav stil života da bi organizam sam od sebe pobedio virus, što se u najvećem broju slučajeva u praksi i dešava, zaključuje dr Kovačević.
Doktorka napominje da rak grlića materice ne nastaje preko noći i da faktor koji izazova promene u ćelijama grlića materice jeste humani papiloma virus (HPV) – visoki onkogeni tip.
„Ne postoji karcinom grlića materice a da nije prisutan HPV virus. Da bi došlo do njegove pojave, imamo period premalignih promena koje su izlečive ukoliko se otkriju u ranom stadijumu, i taj proces traje od 3 do 10 godina. To je period kada ginekolog može da deluje i kada su te promene potpuno izlečive“, objašnjava.
Prema istraživanjima, do danas je otkriveno oko 140 tipova HPV-a od kojih je 40 povezano sa pojavom polno prenosivih HPV infekcija i oni se dele na nisko-onkogene (slaba verovatnoća da će izazvati neke ozbiljnije promene, virusi tipa 6 i 11 koji izazivaju polne bradavice ili kondilome), srednje-onkogene i visoko-onkogene (virusi tipa 16 i 18 koji su nađeni u 70 odsto svih slučajeva raka grlića materice).
Dr Kovačević smatra da ne postoji polno aktivna osoba koja nekada u životu nije došla u dodir sa nekim od HPV tipova, međutim, kod najvećeg broja osoba infekcija prođe asimptomatski i organizam sam od sebe pobedi infekciju u periodu od 7 meseci do 2 godine.
„Kod nekih 10 odsto osoba telo ne uspe da pobedi virus i ukoliko se ne uklone nastale promene, to može dovesti do pojave karcinoma“, ističe.
Prema podacima Instituta za javno zdravlje „Dr Milan Jovanović Batut“, tokom 2020. godine otkriveno je ukupno 1.087 slučajeva raka grlića materice, a umrlo je 497 žena.
Dr Kovačević zaključuje da je poražavajući podatak da je Srbija na drugom mestu po broju umrlih od raka grlića materice (prvo mesto drži Crna Gora), dok se po broju obolelih od ove bolesti Srbija nalazi na petom mestu u Evropi.
Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne nužno i stavove redakcije portala Magločistač. Na našem sajtu biće objavljeni svi pristigli komentari, osim komentara koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede ili nisu u vezi sa temom članka koji se komentariše. Govor mržnje je definisan Zakonom o javnom informisanju i medijima, koji u članu 75. kaže: „Idejama, mišljenjem, odnosno informacijama, koje se objavljuju u medijima ne sme se podsticati diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, polu, zbog njihove seksualne opredeljenosti ili drugog ličnog svojstva, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo”. Pre nego što budu objavljeni, komentari moraju biti odobreni od strane naših moderatora, pa vas molimo za malo strpljenja.