U slučaju smrti mladića u Bajmoku, povodom kojeg se juče oglasila Stranka slobode i pravde pitajući “koliko vredi ljudski život u prigradskim naseljima u Subotici”, nije načinjena lekarska greška, već greška u koracima prilikom prijavljivanja ovakvog slučaja, izjavila je za Danas direktorka Doma zdravlja u Subotici Ivanka Beoković.
Unesrećenog mladića u nepomičnom položaju na dva kilometra od Bajmoka, a 27 kilometara od Subotice pronašla je u petak, 28. januara, u popodnevnim časovima meštanka Erika Heđi.
Kako navodi, nakon što se uverila da nije u pitanju pijanstvo ili nešto drugo što budi sumnju kod čoveka, shvatila je da se mladić nalazi u jako lošem stanju.
Njena prva reakcija je bila poziv suprugu, nakon čega su pozvali ambulantu u dva kilometra udaljenom Bajmoku i policiju. Dobili su odgovor da ambulanta ne može poslati kola hitne pomoći, jer posle 14 časova nemaju vozača. Pošto je hitna pomoć u Bajmoku, kao i u selu slične veličine, u Čantaviru, u funkciji od 7 do 14 časova, uz noćno dežurstvo od 20 do 7 časova ujutro.
“Najlogičnije je da potražimo pomoć gde je najbliže, a to je Dom zdravlja Bajmok. Ja znam da oni sve negiraju, da nisu krivi, da oni ništa nisu mogli, ali sa neke ljudske strane gledano, da je doktorica nas ozbiljno shvatila, možda bi rekla da dođe po nju policajac koji je izašao, i da ona pogleda tog dečka. E, to se nije desilo. Oni su kategorično rekli da od 14 sati nemaju vozača, da su kola hitne pomoći parkirana kod ambulante. Da su hteli, oni bi izašli”, smatra Heđi.
Za to vreme slučaj je prijavljen Službi hitne medicinske pomoći u Subotici, čija ekipa je došla na lice mesta za manje od 20 minuta, ali su mogli samo da kontatuju smrt mladića starog 35 godina.
Rukovodstvo Doma zdravlja zatražilo je pismene izjave lekara i medicinske sestre ambulante u Bajmoku, ali podvlače da lekarske greške nema.
Direktorka ove zdravstvene ustanove, Ivanka Beoković, pojašnjava da je u pitanju urgentno stanje koje zahteva hitnu medicinsku pomoć, zbog čega ne treba zvati prvu najbližu ambulantu već okrenuti 194, te da je hitna pomoć u rekordnom roku izašla, odmah po dobijanju poziva.
“Trebalo je pozvati odmah Hitnu pomoć, ne gubiti vreme. Doktorka je bila sama u ambulanti, oni su sada prebukirani zbog kovida. Malo je lekara na tu veliku ambulantu”, rekla je Beoković.
Povodom SSP-ovih kritika, o broju ekipa kojima Hitna pomoć u Subotici raspolaže, ona objašnjava da Dom zdravlja raspolaže sa onoliko timova koliko im je odredilo ministarstvo, a da je broj lekara uređen kadrovskim planom.
“Mi ne možemo imati više ekipa nego što je predviđeno na broj stanovnika i koliko je određeno od strane ministarstva za nivo grada naše veličine. Imamo transportne ekipe, dve ili tri u toku dana. Pacijenti se transportuju i na pregled, rade se otpusti iz bolnice, odvoženje pacijenata u druge centre, na rehabilitaciju u bilo koju banju. To sve radi Hitna pomoć, servisira građane po svim osnovama. To je pet-šest ekipa u toku dana, samo svaka ekipa radi svoj deo posla”, objašnjava direktorka.
6 Komentara na
“Dom zdravlja Subotica o smrti mladića u Bajmoku: Trebalo je pozvati odmah Hitnu pomoć, ne gubiti vreme”
Sada je već svejedno ko će šta reći, smatra se svašta nešto, da je i bila jeda sestra u ambulanti smatra se da nemaju svaki dan ovakav ili sličan poziv i da svaki radnik ima svoj auto sa kojim je mogao izaći na teren da je hteo kao i to da bi svako ko je možda bio u čekaonici imao razumevanja za ovakav slučaj i da bi se možda bilo ko normalan i ponudio da odvede sestricu do lokacije gde je bilo potrebno… svašta nešto se smatra ali svi smo mi ljudi, retko ko je čovek, kaže dobra stara poslovica… a izgovora je bilo i biće nije lako priznati takvu krivicu ali treba je nositi na duši.
Šta reći o ambulanti u kojoj su radila dva lekara alkoholičara,koliko znamo.Koliko je samo ljudi umrlo zbog njihove bahatosti i javašluka.Sada ćemo da okrivimo ženu koja je pozvala pomoć? Svi znamo koliko se puta spavalo u podrumu koja je dnevni boravak ambulante.Da je lekar bio savestan,seo bi u svoja kola i pokušao da spase mladića.Ta ambulanta zrela je za inspekciju a osoba koja je na čelu ove ambulante za sve ove godine mogla je bar organizovanjem humanitarne akcije da sakupi novac za vozilo.Najveća sramota je reakcija odgovornih koji dobijaju funkciju preko stranke.
Kad se zove hitna onda oni kažu nadležan je vaš lekar jer su zvali u to vreme dok je lekar radio. Dok se oni namole, to je često kasno.
Pa kako su ono prebukirani zbog kovida kad sve sumnjive pacijente šalju za Suboticu. Ovde se radi o javašluku. Inače u ambulanti u Bajmoku su vrlo arogantni pogotovo medicinske sestre(čast izuzecima) jer smatraju da one mogu odlučivati o tome ko može u ambulantu a ko ne. Pojedine su i vrlo drske i bezobrazne.
Sram vas bilo.
Svi Bajmočani dobro znaju kako radi Ambulanta u Bajmoku.Medicinske sestre se deru i vredjaju ljude do te mere da mnogi budu prisiljeni da plate privatan pregled.Ovo nije prvi smrtni slučaj u Bajmoku jer doktor nije hteo da izadje na poziv!!Sramota!!
Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne nužno i stavove redakcije portala Magločistač. Na našem sajtu biće objavljeni svi pristigli komentari, osim komentara koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede ili nisu u vezi sa temom članka koji se komentariše. Govor mržnje je definisan Zakonom o javnom informisanju i medijima, koji u članu 75. kaže: „Idejama, mišljenjem, odnosno informacijama, koje se objavljuju u medijima ne sme se podsticati diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, polu, zbog njihove seksualne opredeljenosti ili drugog ličnog svojstva, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo”. Pre nego što budu objavljeni, komentari moraju biti odobreni od strane naših moderatora, pa vas molimo za malo strpljenja.