Subotička Gimnazija „Svetozar Marković” je školske 2018/19. godine oformila Alumni klub sa ciljem da na jednom mestu okupi bivše učenike i učenice ove ustanove, koji bi na taj način pružili podršku i delili svoja iskustva sa sadašnjim i budućim gimnazijalcima.
Ideja nije nova, navode iz Gimnazije, jer je oduvek postojala potreba za povezanošću i komunikacijom između bivših i sadašnjih učenika i nastavnika određene institucije. Ipak, samo formiranje i način na koji je organizovan rad oko Alumni kluba predstavlja novinu.
Tako je zahvaljujući društvenim mrežama i savremenim tehnologijama, putem kojih su bivši učenici i učenice slali svoje video-materijale, eseje i fotografije kroz koje su delili lične priče i podsticali sadašnje i buduće đake, Alumni klub subotičke gimnazije zaživeo.
Profesor srpskog jezika i književnosti u Gimnaziji Aleksandar Slavov kaže za Magločistač da je Alumni klub tek u začetku i da će vreme pokazati na koji način će se on razvijati, a samim tim i koju dobrobit on može da donese.
“Valjevska gimnazija ima alumni klub koji traje decenijama i oni imaju povodom dana škole jedan poseban sastanak na koji dolaze najznačajniji alumnisti, a ujedno i donatori škole. Mi smo tek u začetku i tek prikupljamo podatke ko su ti učenici koje bismo mogli da kontaktiramo i vidimo šta je to što bi oni mogli da donesu našoj školi, ne mislim u materijalnom smislu, mislim i u onom duhovnom smislu”, kaže profesor Slavov, i dodaje da se nada da će Alumni klub dostići nivo na kom će alumnisti moći da se sastaju svake školske godine, te raspravljaju i dogovaraju se o nekim budućim planovima.
Sam Alumni klub je nastao pre četiri godine kada je, na inicijativu Klare Milojević, profesorke matematike i pomoćnice direktora, a uz podršku direktora škole Veselina Jevtića, izložena ideja da bi trebalo otvoriti školu prema bivšim, uspešnim đacima Gimnazije koji bi se predstavili sadašnjim i budućim generacijama i izvestili ih o tome kako pamte svoje gimnazijske dane i šta im je školovanje baš u ovoj školi donelo, navodi Slavov.
Među alumnistima našli su se matematičari, inženjeri, naučnici, sportisti, modni kreatori, glumci, ali i sadašnji studenti i studentkinje različitih univerziteta. U godišnjem izveštaju za školsku 2020/21. godinu je navedeno njih pedeset i četvoro.
Istaknuti alumnisti su pohađali društveno-jezički, prirodno-matematički i opšti smer, a među njima se našla i novinarka Donna Diana Prćić koja je bila učenica opšteg smera na hrvatskom jeziku od 2008. do 2012. godine.
Novinarka hrvatskog RTL-a Donna Diana Prćić kaže za Magločistač da je za Alumni klub saznala preko društvenih mreža, ali i od prijateljice iz školske klupe koja je sada deo nastavničkog kadra Gimnazije.
Ona navodi da je neosporna nužnost postojanja ovakvog vida okupljanja starijih generacija koje će ohrabriti i podstaknuti sve mlade ljude koji tek razmišljaju o tome u kom pravcu bi želeli da krenu sa daljim kreiranjem života, pre svega na polju obrazovanja, kao i da je bitno da im se pokaže da se i posle završetka školovanja mogu povezati sa starim prijateljima.
Prćić, koja je članica Alumni kluba od ove godine, među prednostima školovanja u Gimnaziji navodi širinu u znanju i dobru podlogu za kasnije školovanje, kao i odličnu ekipu prijatelja.
Njena poruka sadašnjim generacijama je da će se sav trud jednom isplatiti, te da ona danas radi posao koji voli najviše na svetu i koji ne bi menjala ni za šta.
“Onima koji se sada stresiraju oko četvorke, trojke ili jedinice, poručujem da uživaju u tim slatkim gimnazijskim brigama, a budućim đacima da sigurno neće požaliti ako upišu neki od smjerova, ali da se spreme na dosta vremena uz knjigu. Poslije će biti zahvalni što su izgurali sve”, zaključila je bivša gimnazijalka, a danas novinarka RTL-a u Zagrebu.
Sledeći primer Donne Diane Prćić, član Alumni kluba može da postane bilo koji bivši učenik ili nastavnik. Profesor Slavov kaže da bivši gimnazijalci zahtev za članstvo u Alumni klubu mogu uputiti na različite načine, posredstvom novih tehnologija, u pisanoj ili video-formi.
“Bivši učenici i učenice mogu poslati mejl Alumni klubu (alumnigimsu@gmail.com), a mogu poslati i svom odeljenskom starešini ili nekom od bivših profesora jedan kratak tekst u kom se predstavljaju – ko su, šta su, koja su generacija, koji smer su završili, šta su nastavili posle Gimnazije i dokle su stigli. To je jedan vid u kojem bi mogli da se predstave. Drugi vid jeste da nam pošalju kratak video u kom isto to govore, ali se obraćaju i gimnazijalcima i govore zašto je gimnazija možda najbolji izbor za njih i zašto bi trebalo da se upiše subotička gimnazija, a ne neka druga srednja škola”, objašnjava profesor Slavov.
A “omogućite da se prošlost, sadašnjost i budućnost sretnu na jednom mestu – mestu gde je sve počelo”, poruka je Alumni kluba.
Tekst “Alumni klub Gimnazije ‘Svetozar Marković’: Spona između generacija” je nastao u sklopu projekta Local Media and Young Journalists Fight against COVID-19 Disinformation, koji su podržali The Balkan Trust for Democracy: A Project of the German Marshall Fund i USAID, a sprovodi Nezavisno društvo novinara Vojvodine.
Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne nužno i stavove redakcije portala Magločistač. Na našem sajtu biće objavljeni svi pristigli komentari, osim komentara koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede ili nisu u vezi sa temom članka koji se komentariše. Govor mržnje je definisan Zakonom o javnom informisanju i medijima, koji u članu 75. kaže: „Idejama, mišljenjem, odnosno informacijama, koje se objavljuju u medijima ne sme se podsticati diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, polu, zbog njihove seksualne opredeljenosti ili drugog ličnog svojstva, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo”. Pre nego što budu objavljeni, komentari moraju biti odobreni od strane naših moderatora, pa vas molimo za malo strpljenja.