Novinarka iz Avganistana Adela, koja sa svojom porodicom boravi u Prihvatnom centru u Subotici, izjavila je danas da je biti novinar u Avganistanu veoma opasno, a da je to posebno opasno za žene.
“Biti novinar u Avganistanu je veoma opasno. Posebno je to opasno za žene. Između ostalog, zbog toga smo napustili Avganistan i došli u Evropu gde takođe imamo problema”, rekla je Adela novinarima koja sa mužem, sinom (7), ćerkom (10) i sa trećim članom porodice, koji uskoro treba da bude rođen, boravi u subotičkom kampu.
Ona je kazala da žele da idu u Nemačku ili Austriju, negde gde će se poštovati prava ljudi.
“Želimo da živimo u državi gde će se poštovati ljudska prava, gde će poštovati našu kulturu”, rekla je Adela.
Dodala je da izbeglice i migranti zbog vlasti u Mađarskoj takođe imaju probleme i da im je zabranjeno da idu dalje.
“Vlada Mađarske takođe pravi mogo problema izbeglicama i to je veoma loša sitacija za sve nas”, smatra Adela.
Njen muž Nasrad rekao je da je u Avganistanu imao svoju apoteku.
“Imali smo dobar život, a nakon što su mi ubili oca, odlučili smo se da idemo”, kazao je Nasrad.
Dodao je da je zadovoljan uslovima u Prihvatnom centru, kao i da nastoji da svojoj deci omogući bolje uslove za život.
“Želim da moja deca žive dobro, da se obrazuju i da imaju pristojan i udoban život”, rekao je Nasrad.
Kabul su napustili pre više od godinu dana, u Srbiji su sedam meseci, a u subotičkom Prihvatnom centru borave dva meseca.
Pakistanac Ahmed Fesel (19) sedam meseci živi u subotičkom Prihvatnom centru, a iz Pakistana je otišao pre godinu dana. Bio je zaposlen kao radnik u prodavnici kozmetike. Ima četiri sestre i tri brata, od kojih jedan živi u Nemačkoj.
“U Pakistanu sam imao mnogo problema, a život mi je bio urožen. Majka i otac su mi rekli da idem jer je tako bolje za mene”, rekao je Ahmed.
U Iranu je imao problema sa krijumčarima koju su ga pretukli, dok je i u drugim državama kroz koje je prošao imao slična iskustva, kazao je Ahmed i dodao da se u Srbiji dobro oseća.
“Ovde u kampu takođe radim i svaki dan pomažem oko čišćenja kampa u kojem živim zajedno sa drugim izbeglicama”, rekao je.
Njegova četiri prijatelja su u Mađarskoj koji su, kako je kazao, legalno prešli granicu i da su boravili tri meseca u zatvorenom kampu za migrante, nakon čega su otišli u Budimpeštu.
“Moj plan je da odem u Nemačku i da počnem da studiram. Trenutno sam na listi za čekanje. Mislim da ću za dve nedelje uspeti da idem dalje u Mađarsku”, rekao je Ahmed.
Dodao je da zna da je Mađarska nedavno pooštrila pravila koja se odnose na migrante i da to predstavlja veliki problem za sve ljude koji beže od rata.
(Magločistač)
[clear]
Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne nužno i stavove redakcije portala Magločistač. Na našem sajtu biće objavljeni svi pristigli komentari, osim komentara koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede ili nisu u vezi sa temom članka koji se komentariše. Govor mržnje je definisan Zakonom o javnom informisanju i medijima, koji u članu 75. kaže: „Idejama, mišljenjem, odnosno informacijama, koje se objavljuju u medijima ne sme se podsticati diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, polu, zbog njihove seksualne opredeljenosti ili drugog ličnog svojstva, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo”. Pre nego što budu objavljeni, komentari moraju biti odobreni od strane naših moderatora, pa vas molimo za malo strpljenja.