Usvojen opštinski budžet Bačke Topole za 2025. godinu: Završetak investicija iz prethodnih godina prioritet

Usvojen opštinski budžet Bačke Topole za 2025. godinu: Završetak investicija iz prethodnih godina prioritet

Foto: MS/Magločistač

20.12.2024

Kategorija: Bačka Topola

Odbornici i odbornice Skupštine opštine Bačka Topola usvojili su na današnjem, šestom zasedanju 62 tačke dnevnog reda, među kojima i odluku o budžetu za 2025. godinu.  

Opštinska kasa je projektovana na dve milijarde i sto miliona dinara, od kojih će oko 30 odsto sredstava biti usmereno na investiciona ulaganja, a kao kapitalne investicije i u narednoj godini izdvajaju se zatvoreni bazen (345 miliona) i zgrada nekadašnjeg hotela (preko 150 miliona).

“Ova dva projekta želimo da završimo u sledećoj godini, ali želimo i da unapredimo protivpožarnu i civilnu zaštitu, te ćemo obezbediti i sredstva za vatrogasno vozilo za DVD ‘Gunaroš’, kao i opremu za ostala vatrogasna društva. Pored toga, obezbeđena su sredstva za revitalizaciju Gradskog parka, kao i za nabavku sanitetskog vozila za potrebe Doma zdravlja”, izdvaja predsednik Opštine Bačka Topola, Adrian Satmari.

Adrian Satmari, foto: MS/Magločistač

Revitalizacija i uređenje Gradskog parka će opštinski budžet koštati 38 miliona dinara, a biće nastavljeni i programi pomoći porodicama kroz jednokratnu pomoć za prvake osnovnih i srednjih škola, zatim za prevoz učenika, stipendije za 159 studenata, kao i za deficitarne struke – lekare opšte prakse, a kako je najavljeno, očekuje se i dodatno umanjenje cene boravka dece u predškolskim ustanovama.

Više sredstava u odnosu na 2024. godinu planirano je za javno informisanje, i to nešto manje od 16 i po miliona dinara, od čega je 13 i po namenjeno za “usluge po ugovoru”, dok je za medijske konkurse opredeljeno tek 1,25 miliona, a za dotacije nevladinim organizacijama iz oblasti informisanja 1,7 miliona dinara.

Ovakvu raspodelu novca opozicija je ocenila kao nepotrebnu rekavši da je ostalo nejasno šta tačno podrazumevaju “usluge po ugovoru” i predlažući da se ta sredstva usmere na javni prenos skupštinskih zasedanja.

Raspravljalo se danas i o programima poslovanja javnih preduzeća, kada su za narednu godinu najavljena i poskupljenja usluga JP “Komgrad” i JP “Tržnica” u iznosu od 10 odsto, ali i o izgradnji solarnih panela u Bačkoj Topoli, te je Aleksandar Bajić, odbornik grupe “Bačka Topola prekosutra” (BTP) tražio odgovor na pitanje koje će koristi imati građani Bačke Topole od ovog projekta.

“Smatram da je taj projekat štetan. Oko 50 hektara visokokvalitetnog poljoprivrednog zemljišta će postati trajno devastirano, i to u doba kada nam predstoji kriza s hranom. Od toga 30 hektara zauzimaju sami kolektori, a ostalo druga infrastruktura i pristupne saobraćajnice. Postavlja se pitanje čišćenja tih kolektora u smislu potencijalnog zagađenja okoline”, rekao je Bajić.

Mimo dnevnog reda i o jezeru i smeni direktora OŠ “Nikokla Tesla”

Dve aktuelne teme u lokalnoj javnosti – nizak vodostaj jezera i imenovanje v.d. direktora OŠ “Nikola Tesla” – prenele su se danas i u Skupštinu opštine, premda nisu bile na njenom dnevnom redu.

Tako je dr Peter Červenak (BTP) za govornicom pročitao obraćanje kolektiva škole upućeno odbornicima i odbornicama, u kojem se zahteva zaštita Ustava, slobode izbora i biračkog prava kao odlika demokratskog društva, te “vraćanje normalnosti i dostajanstva školi i gradu”.

Odbornik Aleksandar Bajić je zatražio od predsednika Opštine Bačka Topola, Adriana Satmarija, da se izjasni po pitanju načina imenovanja Miroslava Hinića za v.d. direktora škole nasuprot volji Školskog odbora i nastavničkog veća.

U izjavi za Magločistač, Satmari je rekao da je u ovom slučaju sve urađeno prema važećoj proceduri, te da imenovanje i razrešavanje direktora škola nije u nadležnosti Skupštine opštine:

“Smatram da sistem obrazovanja, kakav trenutno imamo u Bačkoj Topoli, dobro i kvalitetno funkcioniše i to ne smemo ugroziti ni na koji način. Lokalna samouprava pomno prati dešavanja u svim osnovnim i srednjim školama, i ukoliko za to bude potrebe, sigurnio ćemo reagovati”, rekao je Satmari.

U svom odgovoru na jedno od odborničkih pitanja opozicije u kojem je rečeno i da građani najavljuju peticiju sa zahtevom za očuvanje Bačkotopolskog jezera, Satmari je rekao da se Opštinsko veće nedavno obratilo JVP “Vode Vojvodine” sa tri upućena zahteva koja se odnose na zabranu navodnjavanja tokom sledeće godine, zatim čišćenje korita Krivaje od nelegalnih brana, kao i informisanje o toku izgradnje kanala Tisa-Čik-Krivaja.

“Smatramo da je izgradnja kanala jedino dugoročno rešenje u cilju konstantnog obezbeđivanja nivoa vode u Bačkotopolskom jezeru i da treba da lobiramo da se on što pre izgradi. Jezero je od 2017. godine pod zaštitom i bio sam aktivni učesnik tih dešavanja i smatram da je Bačkotopolsko jezero jedan dragulj naše opštine koji treba da sačuvamo i da radimo na njegovom razvoju”, rekao je Satmari.

A o dnevnom redu se glasalo dva puta

Današnje zasedanje SO Bačka Topola počelo je minutom ćutanja za stradale u padu nadstrešnice u Novom Sadu.

Nakon toga, odbornik Aleksandar Bajić (BTP) je izneo primedbe na tačke dnevnog reda koje su se odnosile na imenovanja kandidata na različite funkcije jer je, kako je ocenio, “nastavljena loša praksa nedostavljanja biografija kandidata odornicima“.

Potom je usledilo glasanje o dnevnom redu, i većina je bila protiv njegovog usvajanja, ne znajući u stvari za šta glasa – da li za usvajanje dnevnog reda, ili za predlog opozicionog odbornika da se određene njegove tačke uklone.

Foto: MS/Magločistač

“Razumeo sam da je to tada postao predlog predsednika Skupštine opštine, a sve u skladu sa članom 108, stav 2, jer je za mene on predlagač dnevnog reda. Međutim, time je zapravo bio prekršen i stav 3 istog člana koji kaže da se o povlačenjima ne glasa, a mi smo glasali”, rekao je Bajić za Magločistač.

Nakon glasanja, usledila je pauza uz konsultacije, a potom i izvinjenje predsednika Skupštine opštine Bačka Topola Saše Srdića zbog načinjene greške, koji je potom pozvao odobornike i odobornice da se ponvo izjasne o dnevnom redu.

“I tu sam imao primedbu da se ne može o istoj stvari dva puta glasati. Smatram da je nakon prvog glasanja morao da prekine sednicu i da zakaže novu”, izjavio je Bajić.

Podelite sa prijateljima:

3 Komentara na
“Usvojen opštinski budžet Bačke Topole za 2025. godinu: Završetak investicija iz prethodnih godina prioritet”

Jedna od Borkinja says:

Opušteno Petre. To što sedne ko padobranac sa gospodinom errorom na kafu ne znači da se vraća na velika vrata. Nismo mi ni veslo sisali, niti se u čamcu rodili, jer borca kad god je imao priliku sresti, lagano je spustio pogled napravio blagi zaokret i produzio do sledeceg lokala.

Petar says:

A u Nadzorni odbor jednog javnog preduzeca stavljana osoba koja je unistila sve sto je dotakla pa se postavlja pitanje odakle sad povratak doticnog na velika vrata posle svega sto je uradio?

Pop vlada says:

E moj Bajiću, kako to da ti niko nije rekao da se predsedavajući u nas, bira po prioritetu da je bitan dobar biceps i porcija spanaća sa pilećim belim dnevno?

Leave a Reply

Vaša email adresa neće biti objavljenja. Obavezna polja su markirana *

Upišite tekst *

Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne nužno i stavove redakcije portala Magločistač. Na našem sajtu biće objavljeni svi pristigli komentari, osim komentara koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede ili nisu u vezi sa temom članka koji se komentariše. Govor mržnje je definisan Zakonom o javnom informisanju i medijima, koji u članu 75. kaže: „Idejama, mišljenjem, odnosno informacijama, koje se objavljuju u medijima ne sme se podsticati diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, polu, zbog njihove seksualne opredeljenosti ili drugog ličnog svojstva, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo”. Pre nego što budu objavljeni, komentari moraju biti odobreni od strane naših moderatora, pa vas molimo za malo strpljenja.