Nekadašnji kompleks “Venus” u Bačkoj Topoli: Završetak radova na bazenu u februaru, uskoro uređenje Gradskog parka

Nekadašnji kompleks “Venus” u Bačkoj Topoli: Završetak radova na bazenu u februaru, uskoro uređenje Gradskog parka

Park, zgrada bazena i kaštel Kraj, foto: MS/Magločistač

04.11.2024

Kategorija: Bačka Topola

Radovi na izgradnji zatvorenih bazena u Bačkoj Topoli trebalo bi da budu završeni u februaru 2025. godine, a očekuje se da u narednim danima počne i uređenje Gradskog parka, koji predstavlja deo ovog turističkog, ali i kulturno-istorijskog kompleksa – izjavio je za Magločistač predsednik Opštine Bačka Topola, Adrian Satmari.

Lokalna samouprava je u prvoj polovini oktobra bila raspisala javni tender za uslugu uređenja Gradskog parka, za šta je predviđeno skoro 10 miliona dinara obezbeđenih prekograničnim IPA projektom. Revitalizacija parka će se do kraja marta odvijati u dve faze, pri čemu je za sečenje i iveranje panjeva predviđeno 2, 4 miliona, dok je za oblikovanje drveća i uređenje terena planirano nepunih 7,5 miliona.

“U prvoj fazi treba da se poseku stara, trula i nebezbedna stabla, kao i da se očisti park od podrasta, a na proleće planiramo da počnemo i sa građevinskim radovima”, objašnjava Adrian Satmari, precizirajući da, prema uslovima Zavoda za zaštitu prirode, seča i oblikovanje blizu 300 stabala u parku treba da budu završeni do 1. marta, dok će isto toliko starih, trulih i opasnih primeraka biti izvađeno.

Plan upravljanja Gradskim parkom u Bačkoj Topoli usvojen je lane i odnosi se na desetogodišnji period. Kako stoji u tom dokumentu, Prirodni spomenik vrtne arhitekture “Park u Bačkoj Topoli” zaštićen je još Odlukom Skupštine opštine Bačka Topola iz maja 1974. godine i obuhvata površinu od 6 hektara sa zaštićenim i strogo zaštićenim životinjskim vrstama. Na toj površini se izdvaja i rečica Krivaja koja prolazi kroz park kao regionalni ekološki koridor za zaštitnom zonom i kao prirodno dobro u postupku zaštite u granicama lesne doline “Krivaja”.

“Što se tiče bazena, prema ugovoru sa izvođačem radova, građevinski radovi treba da budu završeni tokom februara, a nakon toga sledi opremanje tog objekta, dok će se paralelno raditi i tehnički prijem i ishodovanje upotrebne dozvole. Kada budemo ishodovali upotrebnu dozvolu, pustićemo u rad zatvoreni bazen”, izjavio je Satmari.

Prema njegovom očekivanju, to bi trebalo da se desi u drugoj polovini sledeće godine, kada će bazeni biti otvoreni za sve građane Bačke Topole, ali i za turiste.

“Cilj je da sva deca nauče da plivaju i da se časovi fizičkog vaspitanja održavaju barem jednom nedeljno u tom objektu. Isto tako na ovaj način ćemo povećati turitički potencijal naše opštine”, ocenjuje Satmari.

Uz prateće sadržaje, projekat predviđa jedan veći bazen dimenzija 25×21 metar, zatim manji od 12×8 metara i dubine do 0,9 metara namenjen za školu plivanja, kao i jedan kružni iste dubine i prečnika 6 metara sa termalnom vodom.

Projekat izgradnje bazenskog kompleksa u Bačkoj Topoli finansira se sredstvima iz budžeta Opštine Bačka Topola i Uprave za kapitalna ulaganja AP Vojvodine.

Do zaključenja ovog  teksta, Magločistač nije dobio odgovor na pitanje koliko je sredstava do sada potrošena za dve faze radova. Kada je 2019. godine u medijima bio najavljivan početak realizacije ovog projekta, baratalo se sa cifrom od preko 550 miliona dinara, uz najavu da će radovi biti završeni do kraja 2020. godine.

Prema ranijim izjavama Adriana Satmarija, iz opštinskog budžeta je za izgradnju konstrukcije zgrade izdvojeno 450 miliona dinara, dok se iz sredstava Uprave za kapitalna ulaganja AP Vojvodine u iznosu od 670 miliona dinara finansira druga faza radova.

Istorijat Gradskog parka

Ispred kaštela porodice Kraj, današnjeg Muzeja opštine Bačka Topola, park je 1804. godine osnovala udovica barona Kraj Ferenca, baronesa Kraj Borbala, da bi on u ratnim pustošenjima 1849. godine bio devastiran, kada su posečeni libanski kedrovi i druge retke dendrološke vrste.

Potom je ćerka barona Kraj Janoša, grofica Ziči Irma obnovila park i dala mu karakter park-šume, da bi sredinom 50-tih godina 20. veka on bio uređivan bez projekta i izgubio prvobitni karakter i stilske odlike.

“Usled građenja akumulacionog jezera, gradskog vodovoda i kanalizacije i rekreativnog centra, nivo Krivaje i podzemnih voda je znatno opao i kanali u parku su isušeni”, navodi se u delu o istorijatu parka u Planu upravljanja prirodnim spomenikom vrtne arhitekture “Park u Bačkoj Topoli” za period 2023-2032, i dodaje da je veći deo današnjeg parka prilikom prvog uređenja zauzimalo nepravilno, bubrežasto formirano proširenje reke Krivaje.

Pored toga, kaže se i da je preko reke Krivaje nekada vodilo više mostova, a drvena ograda na njima je bila obojena u belo, dok su prema kaštelu u okruženju tri parterne površine postojali čuveni ružičnjaci i staze koje su kroz park vodile ka uređenom vodotoku Krivaje.

Most na Krivaji u parku, foto: MS/Magločistač

Takođe, dokumenti svedoče da su sa obe strane glavnog puta, sa strane kaštela i parka nekada bili posađeni drvoredi.

Parterno rešenje vremenom je nestalo, pa je čitava kompozicija celine narušena, a kaštel je, iako blizu parka, izgradnjom puta dodatno vizuelno ostao razdvojen, te kulturno-istorijska veza ova dva prostora više nije očigledna.

Stara stabla u parku, foto: MS/Magločistač

Danas Gradski park Bačke Topole čini 1.321 primerak 31 vrste iz 18 botaničkih familija sa retkim kapitalnim primercima lišćarskih vrsta uz veći broj sađenih ili samoniklih stabala i mnoštvom žbunja koje se takođe tu samo nastanilo, a koje u narednom periodu treba da bude uređeno.

Podelite sa prijateljima:

3 Komentara na
“Nekadašnji kompleks “Venus” u Bačkoj Topoli: Završetak radova na bazenu u februaru, uskoro uređenje Gradskog parka”

Boškov Danijel says:

Hoće li se ikada završiti rekonstrukcija zgrade što je trebalo da bude hotel na glavnoj raskrsnici???

srbenda iz backe topole says:

Opasno su se naoštrili da iseku SVE stare i prelepe Platane!Ima ova lokalna vlast svoju metodologiju!Prvo označe crvenom bojom drvo( u ovom slučaju platane) koje im su se svideli i tada pod okriljem noći ili kada je neko loše vreme dodje ekipa i saseče ih!Tu se ne priča ne završava !Drvo se tada šalje (slučajo sam saznao ..pre par godina u Subotici) na neki gater u Tornjošu!A odatle tamo gde je potrebno!Ne znam da li je čuveni drvodeljac Mezei Ištvan živ .. pa bi bilo dobro da vam objasni odakle je dobijao platene za skulpture koje je radio za crkvu u Kelebiji!Tako su završila i ona 3 platana preko puta teniskog!

Jasmina Orlandic says:

Deca koja su čekala otvaranje bazena i skolu plivanja su u međuvremenu odrasla a verovatno ce čekajući zavrsetak radova formirati i sopstvene porodice. Nepoznanica je i da li je ovo konačni rok,konačni budžet i koliko je do sada uopšte utrošeno sredstava na nekoga i nesto. Sramota kao i mnoge stvari u toj opstini!

Leave a Reply

Vaša email adresa neće biti objavljenja. Obavezna polja su markirana *

Upišite tekst *

Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne nužno i stavove redakcije portala Magločistač. Na našem sajtu biće objavljeni svi pristigli komentari, osim komentara koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede ili nisu u vezi sa temom članka koji se komentariše. Govor mržnje je definisan Zakonom o javnom informisanju i medijima, koji u članu 75. kaže: „Idejama, mišljenjem, odnosno informacijama, koje se objavljuju u medijima ne sme se podsticati diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, polu, zbog njihove seksualne opredeljenosti ili drugog ličnog svojstva, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo”. Pre nego što budu objavljeni, komentari moraju biti odobreni od strane naših moderatora, pa vas molimo za malo strpljenja.