Umetnička kolonija “Sinteza Doba” u Bačkoj Topoli do 11. avgusta: Spoj umetnosti sa životom

Umetnička kolonija “Sinteza Doba” u Bačkoj Topoli do 11. avgusta: Spoj umetnosti sa životom

09.08.2022

Kategorija: Bačka Topola

U Bačkoj Topoli je trenutno u toku umetnička kolonija pod nazivom “Sinteza Doba”, na kojoj učestvuje 16 poznatih i priznatih vojvođanskih mađarskih umetnika, predstavnika mlađih i starijih generacija, a pored domaćih slikara, vajara i grafičara, u radu kolonije učestvuje i po jedan gost iz Mađarske i Transilvanije.

Sam naziv ovogodišnje kolonije odražava stvaralaštvo Umetničke kolonije Bačka Topola, koja je 1970. pokrenula poduhvat poznat kao “Mala sinteza”, zahvaljujući kom su brojne zgrade u ovom gradu bile obogaćene muralima, keramičkim zidnim kompozicijama i skulpturama na otvorenom, povezujući umetnost sa okruženjem.

“’Sinteza Doba’ je zapravo nastavak tradicije Umetničke kolonije Bačka Topola na savremen način. Učesnici obilaze grad, posmatraju murale, kompozicije i reljefe na zidovima javnih institucija, upoznaju se sa prirodnim vrednostima Bačke Topole – Bačkotopolskim jezerom i Parkom prirode ‘Bačkotopolske doline’. Zatim, inspirisani kulturnim i istorijskim vrednostima, stvaraju vlastite interpretacije viđenog na jedan savremen način – u vidu rimejka, omaža i drugih umetničkih referenci u obliku crteža, slike, fotografije, skulpture i drugih trodimenzionalnih medijuma”, kaže za Magločistač Adrian Klajo, koji je prošle godine preuzeo rukovođenje kolonijom od slikara Ištvana Žakija.

Umetnička kolonija Bačka Topola je osnovana davne, 1953. godine, na inicijativu umetnika, velikog entuzijaste, slikara i likovnog kritičara Jožefa Ača i njegovog prijatelja Imrea Devića, i kao takva jedna je od najstarijih i najznačajnijih umetničkih kolonija na ovim prostorima.

Tokom svih ovih godina, kolonija je bila mesto značajnih dešavanja i rasadnik novih ideja, a u njenom radu su učestvovala najistaknutija umetnička imena likovne scene Beograda i Novog Sada, kao i mađarske umetničke scene.

U početku bila održavana samo leti da bi kasnije to preraslo u dva puta godišnje, i leti i zimi, u zgradi koja se nalazi na obali impozantnog jezera u Bačkoj Topoli.

Kolonija traje do 11. avgusta, a poslednjeg dana letnjeg susreta biće – u pop-up formi – otvorena ulična izložba u centru Bačke Topole, koja će predstaviti radove nastale tokom kampa, kao i njihove stvaraoce, te na taj način doprineti podizanju svesti lokalnog stanovništva o vrednostima grada i o vojvođanskoj likovnoj umetnosti.

Naime, kako objašnjava Klajo, cilj projekta je negovanje, unapređenje i popularisanje umetničkog stvaralaštva vojvođanskih mađarskih umetnika kroz obradu i transponovanje tradicije u sadašnje vreme, te upoznavanje učesnika i stanovništva grada sa kulturnim vrednostima Bačke Topole.

Radovi nastali tokom umetničke kolonije “Sinteza Doba” će postati deo kolekcije Umetničke kolonije Bačka Topola, u okviru koje će se čuvati kao skice za buduće murale i zidne kompozicije.

Pokrovitelji projekta su Pokrajinski sekretarijat za kulturu, javno informisanj i odnose s verskim zajednicama, a na osnovu Konkursa za finansiranje – sufinansiranje projekata od značaja za kulturu i umetnost nacionalnih manjina – nacionalnih zajednica u AP Vojvodini u 2022. godini, potom Mađarski nacionalni savet, Ake-Djantar doo Bačka Topola, Dom kulture opštine Bačka Topola, kao i Opština Bačka Topola.

Podelite sa prijateljima:

Leave a Reply

Vaša email adresa neće biti objavljenja. Obavezna polja su markirana *

Upišite tekst *

Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne nužno i stavove redakcije portala Magločistač. Na našem sajtu biće objavljeni svi pristigli komentari, osim komentara koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede ili nisu u vezi sa temom članka koji se komentariše. Govor mržnje je definisan Zakonom o javnom informisanju i medijima, koji u članu 75. kaže: „Idejama, mišljenjem, odnosno informacijama, koje se objavljuju u medijima ne sme se podsticati diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, polu, zbog njihove seksualne opredeljenosti ili drugog ličnog svojstva, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo”. Pre nego što budu objavljeni, komentari moraju biti odobreni od strane naših moderatora, pa vas molimo za malo strpljenja.