Povodom Svetskog dana borbe protiv multiple skleroze (MS), koji se obeležava 30. maja, Udruženje MS “Mala Bačka” iz Bačke Topole danas je organizovalo tradicionalni Sportski dan kojem su pored ovog, prisustvovali i članovi Udruženja za zaštitu majki i dece “Izida” iz Feketića, kao i Udruženja “ZaJedno” iz Subotice.
Na ovaj način je uz druženje kroz sportske discipline u dvorištu “Male Bačke” učestvolao oko 50 osoba sa invaliditetom i njihovih pratilaca, takmičeći se u bacanju pločica i pikadu, ali i razgovoru i razmeni iskustava.
Predsednik udruženja “Mala Bačka”, Paul Nješe, ističe da četvrtu godinu za redom obeležavaju 30. maj na ovakav način u njihovim prostorijama i uz nastojanje da ugoste udruženja koja se bave decom sa posebnim potrebama.
“Kao i svaki put, meni je puno srce što možemo da organizujemo ovo druženje, primimo goste i da malo odmerimo snage sa drugim udruženjima. Članovi ‘Izide’ su naši stalni gosti, dok su nam se ove godine po prvi put pridružili iz Udruženja ‘ZaJedno’ i nadamo se da ćemo nastaviti saradnju”, rekao je Nješe.
Ističući da su i ove godine aplicirali na značajan broj projekata, pre svega usmerenih na poboljšanje položaja svog članstva, Nješe naglašava da su srećni što mogu da računaju i na podršku lokalne samouprave kada je reč o sredstvima za rehabilitaciono-savetodavni centar gde je i pokretnim i nepokretnim članovima obezbeđen fizioterapeut, ocenjujući ovu uslugu kao dragocenu.
“Iz godine u godinu se povećava broj naših članova, ali ih nažalost i gubimo. Tako da svake godine imamo neke nove ljude i naš broj se kreće oko 45. Trudimo se da im pružimo što više, kako bi im i kvalitet života bio što bolji”, rekao je predsednik “Male Bačke”.
On je istakao da je do pandemije tek između 10 i 15 odsto ljudi sa dijagnozom MS koristilo neki lek, dok je taj broj danas nakon dugogodišnje zajedničke borbe zajedno sa drugim udruženjima, dostigao do 40 odsto, a dostupni su i lekovi koji kod nekih pacijenata u ranom stadijumu bolesti mogu potpuno da zaustave napredak multiple skleroze.
“Ono što je najbitnije jeste da svaki čovek kojem se dijagnostikuje MS, lek dobije što pre, jer samo tada ima efekta. Što se duže čeka, bolest napreduje i delotvornost leka se smanjuje. Ova bolest je neizlečiva i stanje ne može da se povrati na prvobitno”, objasnio je Nješe.
Članovi Udruženja za zaštitu majki i dece “Izida” iz Feketića stalni su učesnici sportskog druženja koje organizuje “Mala Bačka” i prema rečima predsednice, Julijane Pap, iako su pozvani na četiri okupljanja istim povodom, ovo u Bačkoj Topoli nisu mogli da propuste.
“Jako cenimo ljude u ‘Maloj Bačkoj’ jer se međusobno ispomažemo. Oni su očuvali intelektualno zdravlje i imaju druge probleme, a kod nas su problem intelektualne poteškoće i onda oni nama mogu da udele savete, šta možemo da uradimo u nekom konkretnom slučaju”, istakla je predsednica “Izide”, Julijana Pap.
Ona je naglasila da je u zajednici i dalje veoma prisutna marginalizacija osoba sa invaliditetom i posebnim potrebama i da na tome mora sveobuhvatno da se radi. Jedan od načina jesu i razni projekti na koje se trude da apliciraju u što većem broju.
“Ovakvi susreti nas ojačavaju. Takmičimo se, družimo i zajedno provedemo jedan divan dan. Sve to je za naše udruženja jako bitno, jer osećamo na nismo sami, da nas je puno. Da li smo deca, mladi ili odrasli, nas ne povezuju nacionalna ili verska pripadnost, nego stručnost, razumevanje, poštovanje i ljubav koju međusobno razmenjujemo”, naglasila je Pap.
Nakon dve decenije rada “Izide”, prema rečima predsednice tog udruženje, u lokalnoj zajednici su prepoznali potrebu i za uvođenjem nekih novih usluga.
“Krenuli smo u izmenu Statuta u koji uvrštavamo tri nove usluge, a to su lični pratilac, tretman za školsku decu i stanovanje uz podršku. Imamo već neke ponude za donacije iz Holandije, a nadamo se da će naš rad i naše ideje biti više prepoznate i na lokalnom nivou”, istakla je Pap.
Ona je rekla da su kao udruženje sproveli anketu u lokalnim školama i vrtićima, nakon čega su evidentirali nezanemarljiv broj dece kojima je potreban lični pratilac, te da je to prva naredna usluga koju žele da pokrenu, ali da lokalna samouprava Malog Iđoša tu potrebu još nije prepoznala, pa ni podržala.
Duže od 20 godina i kroz nekoliko različitih programa inkluzivnog tipa, o svojim članovima brine i Udruženje za podršku osobama sa psihofizičkim poteškoćama “ZaJedno” iz Subotice, čiji su članovi danas bili po prvi put na sportskom danu “Male Bačke”.
Saradnica te nevladine organizacije, Mirela Tot, koja je i sama članica i Udruženja “Mala Bačka”, izrazila je nadu da će saradnja biti nastavljena.
“Ovakva okupljanja mnogo znače polaznicima naših omladinskih programa. Stalno govorimo o inkluziji, a ovo i jeste jedan vid nekog kvalitetnog vremena koje možemo da provedemo. Pored naših redovnih aktivnosti, ovakvi vidovi izleta i ovakve programske aktivnosti su takođe veoma značajne”, istakla je Tot.
Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne nužno i stavove redakcije portala Magločistač. Na našem sajtu biće objavljeni svi pristigli komentari, osim komentara koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede ili nisu u vezi sa temom članka koji se komentariše. Govor mržnje je definisan Zakonom o javnom informisanju i medijima, koji u članu 75. kaže: „Idejama, mišljenjem, odnosno informacijama, koje se objavljuju u medijima ne sme se podsticati diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, polu, zbog njihove seksualne opredeljenosti ili drugog ličnog svojstva, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo”. Pre nego što budu objavljeni, komentari moraju biti odobreni od strane naših moderatora, pa vas molimo za malo strpljenja.