Vreme je darivanja i period godine kada humanost posebno dolazi do izražaja, pa i završnica prvog polugodišta u Srednjoj tehničkoj školi “Jožef Šinković” iz Bačke Topole protiče upravo u znaku nekoliko humanitarnih akcija.
U susret praznicima, profesori i učenici ove škole odlučili su tako da prikupljanjem sredstava obraduju materijalno ugroženu porodicu jedne učenice, ali i učenike specijalnog odeljenja škole u Krivaji, kao i decu iz socijalno ugroženih porodica.
“Najpre smo se ujedinili kako bismo pomogli porodici učenice iz naše škole. Tada su nam pomogli i mnogi dobri ljudi iz našeg grada, ali i udruženje ‘Anđeli severa’. Prikupljeni su hrana i bela tehnika, uključena im je struja, obezbeđena garderoba za zimu, i sada smo sigurni da će ova porodica u toplom i lepšem okruženju i raspoloženju dočekati Božić i Novu godinu”, kaže za Magločistač Dunja Pešut, profesorka srpskog jezika i književnosti i jedna od profesora koji su inicirali humanitarne akcije.
Kako dodaje naša sagovornica, druga njihova humanitarna akcija je potekla od ideje da se zbliže učenici različitih odeljenja, da se podstaknu na druženje i van nastave, a da ujedno učine i nešto lepo:
“Tako smo se opredelili da u akciju uključimo i roditelje i učenike, da zajedno prikupimo slatkiše i napravimo paketiće za učenike specijalnih odeljenja Osnovne škole ‘Vuk Karadžić’ iz Krivaje. Ove godine su učešće uzeli učenici 2E1 i 3E1 odeljenja sa svojim roditeljima, a plan je da se ovakve akcije prošire narednih godina”.
Pored toga, ova škola se odazvala i učešću u humanitarnoj akciji udruženja “Anđeli severa” koja ima za cilj obezbeđivanje 300 novogodišnjih paketića za decu iz socijalno ugroženih porodica sa područja opštine Bačka Topola.
“Cilj je bio jednostavan – učiniti nekome praznike lepšima, a naš kolektiv se veoma rado odazvao akciji. Bilo je lepo videti kolege i učenike kako ostavljaju slatkiše u kutiju sa nadom da je baš to ono što će neko dete posebno voleti i čemu će se posebno obradovati”, ocenjuje Dunja Pešut.
Učenici su donirali slatkiše, a nakon toga se nekolio predstavnika oba odeljenja sa svojim roditeljima uključilo u pakovanje paketića u prostorijama škole minule subote.
Kako kaže naša sagovornica, posebno ih je radovala mogućnost da se njihovi učenici upoznaju sa drugarima za koje su pravili paketiće:
“Zajedno smo posetili školu u Krivaji i obradovali decu paketićima. To je ujedno i najvažniji deo ove akcije, jer su se učenici međusobno upoznali i osetili radost darivanja u punom značenju”.
Luka Stjepanović, učenik trećeg E1 razreda, kaže za Maločistač da je i ranijih godina učestvovao u humanitarnim akcijama, a da je u ovoj bio od početka do kraja:
“Doneo sam slatkiše, učestvovao u pakovanju paketića, a onda smo ih zajedno sa razrednom odneli u školu na Krivaji, gde su nas veoma prijatno dočekali. Uključio sam se u nameri da usrećim decu specijalnih odeljenja škole na Krivaji, i veoma mi znači što sam u tome uspeo”.
Vuk Gajić kaže da se ceo njegov drugi E1 razred rado priključio akciji, te da je svako pomogao na neki način:
“Naučen sam da pomognem kad god to mogu, međutim, po prvi put učestvujem u jednoj ovakvoj humanitarnoj akciji. Mnogo mi znači to što znam da sam nekome ulepšao praznike”, kaže Vuk.
Njegov drug iz razreda, Denis Kardoš, takođe je po prvi put učestvovao u ovakvoj humanitarnoj akciji:
“U akciju sam se uključio pre dve nedelje. Pre svega mi je drago što je moje delo deci donelo osmeh na lice”.
Kako kažu u školi “Jožef Šinković”, u ovoj obrazovnoj ustanovi su se rado odazivali pozivu za učešće u različitim humanitarnim akcijama i ranijih godina.
“Nekada je to bilo sakupljanje novca, nekada hrane, slaktiša, ali smo se uvek trudili da damo svoj doprinos. Vrlo brižljivo sakupljamo i čepove za akciju ‘Čepom do osmeha’ i na taj način podržavamo rad i ove organizacije”, kaže Dunja Pešut, profesorka srpskog jezika i književnosti.
Kako dodaje, planiraju da se i dalje angažuju na sličan način jer su primetili da su i učenici sa roditeljima, ali i zaposleni, voljni da učestvuju i da naposletku svima ostane urezano jedno lepo osećanje.
Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne nužno i stavove redakcije portala Magločistač. Na našem sajtu biće objavljeni svi pristigli komentari, osim komentara koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede ili nisu u vezi sa temom članka koji se komentariše. Govor mržnje je definisan Zakonom o javnom informisanju i medijima, koji u članu 75. kaže: „Idejama, mišljenjem, odnosno informacijama, koje se objavljuju u medijima ne sme se podsticati diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, polu, zbog njihove seksualne opredeljenosti ili drugog ličnog svojstva, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo”. Pre nego što budu objavljeni, komentari moraju biti odobreni od strane naših moderatora, pa vas molimo za malo strpljenja.