Izložba rekvizita, dokumenata i crteža prikupljenih povodom obeležavanja 110 godina postojanja bačkotopolskog Fudbalskog kluba “TSC” biće otvorena u sredu, 6. septembra, u Muzeju opštine Bačka Topola.
Svedočenja o događajima i ličnostima, koje su obeležile ovaj lokalni fudbal, za potrebe izložbe su ustupili građani i građanke Bačke Topole, nekadašnji igrači i njihovi naslednici, kao i sam klub, a među izloženim predmetima moći će da se pogledaju i crteži aktuelne postavke “TSC-a” karikaturiste Atile Salaija, zatim fotografije i diplome Đule Čekea, koji je prema podacima sa zvanične veb-stranice TSC-a važio za jednog od najboljih igrača i koji je bio specifičan po tome što je šutirao obema nogama.
Pored toga, posetioci će moći da vide kako su nekada izgledali dresovi lokalnih fudbalera, kao i njihova brojna priznanja i pehare. Među izloženim predmetima naći će se i kolekcija Ištvana Kovača, kapitena nekadašnjeg bačkotopolskog AIK-a, čije se ime nalazi u Galeriji slavnih TSC-a, kao i sačuvana kolekcija Antala Kesegija u vidu starog dresa, fotografija, znački i albuma sa novinskim isečcima i spisima o fudbalu.
Prvi fudbalski klub u Bačkoj Topoli oformljen je bio 1912. godine, ali zvanično postoji od 1913. godine pod imenom “Topolski sportski klub” (TSC), a kako se navodi u istorijatu kluba na sajtu TSC-a, 1930. klub je preimenovan u “JAK” (Jugoslovenski atletski klub) kada je počela i izgradnja stadiona u Gradskom parku.
Klub je potom menjao ime u “Egyseg”, zatim se zvao “Topolya”, da bi 1974. godine dobio naziv “AIK Bačka Topola”, kada je, kako se navodi, doživeo i najveći uspeh ulaskom u II Saveznu ligu SFRJ. Pod ovim imenom klub je postojao sve do 2003. godine kada se gasi, ali se nakon dve godine ipak ponovo obnavlja fuzijom sa FK “Bajša”.
Godine 2013, kada je obeležen vek postojanja lokalnog kluba, vraća mu se prvo ime – FK “TSC”, koje nosi do danas.
Izložbu, čiji su pokrovitelji Nacionalni savet mađarske nacionalne manjine, Opštinska uprava Bačka Topola i Fudbalski klub „TSC”, u sredu će u 18 sati otvoriti predsednik FK “TSC”, Janoš Žemberi.
3 Komentara na
“U Muzeju opštine Bačka Topola izložba povodom 110 godina FK “TSC””
Danas sam hteo da pogledam izložbu,bilo je 10 sati i 05 minuta, vrata zaključana.
Nisam bio na izložbi niti ću imati priliku da odem pošto nisam iz B. Topole međutim, nešto me čudi. Pratim ovaj klub već nekoliko decenija. Znam kakve su zasluge Janoša Žemberija za sve ovo ali me čudi što se u ovom tekstu ni jednim slovom ne spominje ime Krsta Kaljevića čoveka koji je sedamdesetih i osamdesetih godina vodio ovaj klub i kada je mnogo veliki uspeh bio ući u II ligu ondašnje države. Ne znam da li na ovoj izložbi ima makar jedan delić nje koji je posvećen ovom zaslužnom fudbalskom radniku. Inače što se tiče fuzija imamo nekoliko sličnih primera u našem sportu koje su u najmanju ruku čudne i nisam siguran da su u svemu izvedene u skladu sa zakonom.
Žalosno je to sa TSC… javni prostor je prodat privatniku za samo 168000€ , koji je ukinuo atletsku stazu, a time i nasave fiskulture za obližnju OŠ Nikola Tesla, niti druge škole imaju pristup, poput Gimnazije. Atletika je ukinuta u B.Topoli. Ovo nije sport, nego privatan biznis, koji ne omogućava masovni sport, kao pre, nego privatne interese prodajom igrača drugim klubovima. Još je veći blam rukovodstva opštine, da su smanjili dimenzije javnog , gradskog bazena, da bi privatni posed bio veći. Buka u toku utaknica ometa rad pomenute OŠ, jasno pokazujući vrednosni sistem koji zastupa Opština: privatni biznis je bitniji od rada obrazovne ustanove. Svetla i buka su već rasterale sove i slepe miševe iz tog “zaštićenog” dela naselja, čime je i ustanova koja je ovo odobrila stekla pravo na tzv. “Zavod za “zsštitu” pr(ivatnog interesa)i rode Vojvodine a i šire”. A da se sistem grejamja obližnje škole ne dogreva termalnom vodom sa bušotina TSC ili bazena, ni to mi nije jasno. Ako vam je dobro, onda ništa…
Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne nužno i stavove redakcije portala Magločistač. Na našem sajtu biće objavljeni svi pristigli komentari, osim komentara koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede ili nisu u vezi sa temom članka koji se komentariše. Govor mržnje je definisan Zakonom o javnom informisanju i medijima, koji u članu 75. kaže: „Idejama, mišljenjem, odnosno informacijama, koje se objavljuju u medijima ne sme se podsticati diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, polu, zbog njihove seksualne opredeljenosti ili drugog ličnog svojstva, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo”. Pre nego što budu objavljeni, komentari moraju biti odobreni od strane naših moderatora, pa vas molimo za malo strpljenja.