Odbornici i odbornice Skupštine opštine Bačka Topola će na sednici najavljenoj za 17. januar razmatrati izmene Odluke o radnom vremenu ugostiteljskih objekata za priređivanje igara za zabavu i igara na sreću i objekata trgovinske i zanatske delatnosti, koje se odnose na visinu novčanih kazni i sredstvo izricanja kazne.
Tako će u slučaju povrede članova ove odredbe, umesto da podnosi zahtev za pokretanje prekršajnog postupka, opštinska komunalna inspekcija od sada izdavati prekršajni nalog, kao vid skraćenog postupka.
Prema novom Zakonu o prekršajima, uplatom u roku od osam dana od prijema prekršajnog naloga, plaća se samo polovina izrečene novčane kazne, dok se po isteku roka od osam dana od prijema prekršajnog naloga plaćanjem celokupnog iznosa novčane kazne izbegava prinudna naplata ili zamena u kaznu zatvora ili rad u javnom interesu, a ukoliko lice ne priznaje prekršaj ima pravo potom da zatraži sudsko odlučivanje.
Prema novoj Odluci, pravno lice će za nepoštovanje propisanog radnog vremena, neisticanja natpisa sa radnim vremenom, neprisustvovanja u objektu na početku i na kraju radnog vremena ili zbog onemgućavanja inspektora da obavi nadzor – biti kažnjeno novčano fiksnim iznosom od 70.000 dinara umesto dosadašnjih 50.000 do milion dinara.
Uz to, za radno vreme objekta protivno odluci predviđene su kazne za odgovorno lice u iznosu od 20.000 dinara, umesto dosadašnih 2.500 dinara do 75.000, dok je za preduzetnike previđena kazna od 50.000 dinara umesto dosadašnjih 5.000 – 250.000 dinara, koje su bile na snazi od 2010. godine.
Ove izmene, kako se navodi u obrazloženju, imaju za cilj da usklade prethodnu odluku iz 2010. godine sa Zakonom o prekršajima iz 2022. godine koji predviđa da je za prekršaj propisan odlukom Skupštine opštine predviđena jedino novčana kazna u fiksnom iznosu, kao i da se fiksne novčane kazne mogu izricati isključivo prekršajnim nalogom izdatim od strane ovlašćenog lica.
Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne nužno i stavove redakcije portala Magločistač. Na našem sajtu biće objavljeni svi pristigli komentari, osim komentara koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede ili nisu u vezi sa temom članka koji se komentariše. Govor mržnje je definisan Zakonom o javnom informisanju i medijima, koji u članu 75. kaže: „Idejama, mišljenjem, odnosno informacijama, koje se objavljuju u medijima ne sme se podsticati diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, polu, zbog njihove seksualne opredeljenosti ili drugog ličnog svojstva, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo”. Pre nego što budu objavljeni, komentari moraju biti odobreni od strane naših moderatora, pa vas molimo za malo strpljenja.