U Bačkoj Topoli o ulozi žena u studentskim protestima: Žene su u revolucijama vidljive i glasne, a kada se promena desi – nestanu

U Bačkoj Topoli o ulozi žena u studentskim protestima: Žene su u revolucijama vidljive i glasne, a kada se promena desi – nestanu

Foto: MS/Magločistač

08.03.2025

Kategorija: Bačka Topola , Društvo

Međunarodni dan žena, 8. mart, ove godine se u Srbiji obeležava pod okriljem studentskih i građanskih protesta, a o ulozi žena u tim protestima bilo je reči na marginama tribine “Feminizam je za svakoga”, održane u Bačkoj Topoli 6. marta, u Biblioteci “Eržebet Juhas”.

Učešće građana i građanki u aktuelnim dešavanjima naizgled je jednako, zaključile su učesnice ovog događaja, kako u samim protestima i kilometarskim šetnjama, tako i u organizaciji i dočeku protestnih kolona po gradovima, ali i istupanju u javnosti, pa su u jednakoj meri i jedne i drugi i targetirati u prorežimskim medijima i od strane zvaničnika.

Maria Elena Natošević, studentkinja psihologije na Fakultetu za medije i komunikacije u Beogradu i članica neformalne grupe “Feminizam za svakoga”, smatra da su žene danas u Srbiji jednako angažovane u protestima kao i muškarci.

“Mislim da su protesti idealan primer koliko su žene jednako, ako ne i više zastupljene po pitanju odbrane kada zatreba, da stanu, da budu tu za nekoga, da prime udarac i sve to što smo gledali da se dešavalo. Mislim da smo se dobro pokazale u ovim protestima i dešavanjima”, izjavila je Natošević za Magločistač.

Leana Trajkov, komunikološkinja, spisateljica i preduzetnica iz Bečeja veruje da je situacija sa ulogom i položajem žena u protestima kao i po bilo kom drugom društvenom  pitanju.

“Ako pogledamo statistiku, žene predstavljaju polovinu društva, a nama je potrebno celo društvo da isprati promene zahvaljujući kojima bismo živeli u jednom kvalitenijem i boljem vremenu. Trenutno se podiže svest i u društvu u kojem živimo, i osvešćivanje na svim nivoima je povezano. Kako se politički osvešćujemo, tako treba da se osvestimo i za rodnu ravnopravnost, finansijski, to su sve povezane teme”, smatra ona.

Leana Trajkov, Maria Elena Natošević i Tijana Jakišić, foto: MS/Magločistač

Predstavnica neformalne grupe “AFŽ – Topolčanka” iz Bačke Topole, Tijana Jakišić, kaže da je njen utisak da su žene tokom revolucija mnogo vidljivije, nego inače.

“To je nešto što nam je istorija pokazala. Žene su u revolucijama vidljive, glasne i produktivne. Čini mi se da je u protestima i veće učešće žena i obično, kada dođe do nekih momenata promena, one su tu, a kada se promene dese, kao da nestanu. Nadam se da se to ovaj put neće desiti, i da se ova nova generacija neće povući u neki privatni prostor, nego da će ostati vidljiva i javno aktivna”, rekla je Jakišić za Magločistač.

Edukacijom do razbijanja predrasuda i tabua

Tribina “Feminizam je za svakoga”  održana je u Bačkoj Topoli povodom obeležavanja Međunarodnog dana žena, ali i kao uvertira u projekat “AFŽ – Topolčanka”, u koji će biti uključeni mladi oba pola uzrasta od 13 do 19 godina, sa ciljem razbijanja predrasuda o menstruaciji.

“Ideja je detabuizacija menstruacije kao ‘ženskog problema’, pre svega među mladima, i to kroz konkretna praktična znanja iz oblasti digitalnog marketinga, veb divelopmenta, grafičkog dizajna, u nameri da se utiče na njihovu percepciju o menstruaciji”, objašnjava Tijana Jakišić.

Tijana Jakišić, foto: MS/Magločistač

Da je ključ u edukaciji, slaže se i Maria Elena Natošević iz Beograda, čija se neformalna grupa građana “Feminizam za svakoga” bavi i promocijom feminizma na društvenim mrežama.

Ona smatra da je srednjoškolski period najbolji momenat za pokretanje teme feminizma kod mladih, i to kroz primere prikazane u serijama, filmovima i izlaganja glumaca i glumica:

“Pravi momenat je nakon što se razvije kritičko mišljenje, i kada mladi mogu da se suoče sa nekim problemima, kada odrasle osobe više nisu smo neki autoritet i osobe koje se samo slušaju, već možemo da sagledamo stvari iz nekog drugog ugla”, ocenjuje Natošević.

Leana Trajkov dodaje da je potrebno više pažnje posvetiti okolini i rečima koje koristimo, kao i načinu na koji se ponašamo i ophodimo prema ljudima.

“Male promene mogu da utiču na veće. Tu mislim na reči koje koristimo, humor koji prihvatamo ili ne prihvatamo. Mi se generalno na Balkanu humorom služimo da se odbranimo od nekih stvari, ali je on prožet i seksizmom i mizoginijom i reflektuje naš stav prema ženama”, smatra Trajkov.

S druge strane, ona veruje da upotreba rodno osetljivog jezika u medijima nije ključni problem koji u Srbiji trenutno treba rešavati, već je potrebno da se pre svega menjaju medijska slika i ideje kojima učimo devojčice.

Zbog čega je feminizam za sve?

Da je feminizam za svakoga jer je potreban i muškarcima i ženama da bi se osećali dobro, da bi napredovali i da bi svet bio jedno bolje mesto za svakoga ponaosob, smatra Maria Elena Natošević.

“Iz ugla muškaraca, feminizam je važan jer su i oni poprilično zbunjeni ovih dana što se tiče njihove uloge, ko su i šta su, i šta treba da budu, i mislim da i njima treba da pripišemo neke ‘ženske’ karakteristike, isto kao što i ženama pripisujemo neke ‘muške’, jer verujem da bi onda svi bili zadovoljniji”, smatra ona.

Tijana Jakišić veruje da je feminizam za svakoga je je neophodna integracija vrednosnog sistema u svakodnevni diskurs.

“Nema boljeg sveta za žene ukoliko se svi ne uključimo, bez obzira na pol i bilo koju drugu pripadnost. Feminizam je za svakoga da bi ostvario svoje ciljeve, a to je da žene imaju položaj u bilo kom društvu”, poručila je na kraju Tijana Jakišić.

Podelite sa prijateljima:

Ostavite komentar

Vaša email adresa neće biti objavljenja. Obavezna polja su markirana *

Upišite odgovor *

Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne nužno i stavove redakcije portala Magločistač. Na našem sajtu biće objavljeni svi pristigli komentari, osim komentara koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede ili nisu u vezi sa temom članka koji se komentariše. Govor mržnje je definisan Zakonom o javnom informisanju i medijima, koji u članu 86. kaže: „Idejama, mišljenjem, odnosno informacijama, koje se objavljuju u medijima ne sme se podsticati diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, polu, zbog njihove seksualne opredeljenosti, rodnog identiteta ili drugog ličnog svojstva bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo”. Pre nego što budu objavljeni, komentari moraju biti odobreni od strane naših moderatora, pa vas molimo za malo strpljenja.