Utorak, 13. septembar, jeste 256. dan u godini, datum kada se u svetu obeležava Dan programera, ustanovljen na osnovu 8-bitnog standarda, a sa ciljem da skrene pažnju na neprekidni razvoj tehnologije.
Tim povodom, po uzoru na koncepte manifestacija “Noć muzeja” i “Noć knjige”, Udruženje za edukaciju i razvoj informacionih tehnologija Coder Club iz Bačke Topole došlo je na ideju da organizuje “Noć programera”, kao prvu manifestaciju te vrste u svetu.
Tako će 13. septembra u Biblioteci “Eržebet Juhas” predstaviti posetiocima svoje odabrane radove, u vidu “Otvorenog dana”.
“Naši timovi će predstaviti svoje radove, a ujedno i naš rad nastao tokom ove godine. Iskoristili smo priliku što su u toku ‘Dani Bačke Topole’, pa smo i ovo dešavanje uvrstili u program te manifestacije. Biće tu raznih konstrukcija i robota, kojima smo učestvovali i na raznim takmičenjima”, precizira Čaba Vereš, osnivač Coder Club-a, dodajući da se nada da će manifestacija zaživeti i na širem nivou.
“Prema našim saznanjima, mi ćemo prvi u svetu na ovaj način obeležiti Dan programera. Kako sam naziv “Noć programera” moćno zvuči, sama najava je već privukla interesovanje nekoliko firmi iz okruženja, pa mislim da će već naredne godine u manifestaciju da se uključi više učesnika”, kaže Vereš za Magločistač.
Od tri tima, koliko ih je aktivno u okviru ovog udruženja, letos su dva osvojila prva mesta na Svetskoj robotskoj olimpijadi održanoj u Subotici, što ih je automatski plasiralo na predstojeći Svetski šampionat.
“Na nekoliko državnih i međunarodnih takmičenja osvojili smo nagrade. U nacionalnom finalu na ovogodišnjem takmičenju Svetske robotske olimpijade, u konstruisanju i programiranju LEGO robota, pobedila su dva tima iz Coder Club-a. Za nas je ovo značajan plasman koji nas vodi na Svetski šampionat koji će u novembru biti održan u Nemačkoj, u Dortmundu.”
Prvi tim sačinjavaju učenici viših razreda osnovne škole, dok su u drugom, seniorkom timu, srednjoškolci. Na nedeljnim okupljanjima oni na kreativan i svrsishodan način koriste stečeno znanje, a pored Čabe Vereša, koji vodi juniorski tim programera, sa decom rade i drugi volonteri.
Kako naš sagovornik dodaje, organizuju i lokalna takmičenja kao što su nadmetanje u slaganju Rubikove kocke ili desetoprsno kucanje na tastaturi, a interesovanjem i brojem članova u Coder Club-u su zadovoljni, kao i činjenicom da su oni starosno i polno mešoviti, ali i da ih ima i iz svih okolnih naselja Bačke Topole. Tako danas, osmu godinu nakon osnivanja, broje oko 40 članova uzrasta od 8 do 18 godina.
“Coder Club je program pokrenut 2015. godine sa idejom jednokratnog letnjeg kampa, koji smo ove godine održali po sedmi put. Međutim, zbog interesovanja nastavili smo sa radom i razvojem. Biblioteka je od početka naš partner, a cilj kluba je da pruža obrazovanje iz oblasti informacionih tehnologija na drugačiji način od onoga koji nudi školski program. Decu upoznajemo sa svetom programiranja, mikroelektronskim uređajima, robotikom, kao i 3D štamapanjem”, precizira Vereš.
Posebno im je drago, dodaje on, što je nekolicina starijih polaznika svoju buduću profesiju pronašla upravo zahvaljujući Coder Club-u, te se na ovaj način ostvaruje i cilj udruženja da polaznici ne budu samo korisnici raznih interenet aplikacija, veći i njihovi kreatori.
Noć programera biće održana u utorak, 13. septembra, od 18 do 22 sata, u Coder sali biblioteke, a ulaz je slobodan za sve posetioce
Jedan Komentar na
“U Bačkoj Topoli večeras “Noć programera” – prva manifestacija te vrste u svetu”
Svašta, stvarno svašta…
Umesto da decu ter mlade organiziraju u litije po vascelom severnobčkostanskom kauntiju, a sproću migranata & sakupljača sekundarnih sirovina, oni se bave, (hebote!), programiranjem!!! Pa dajte ljudi Božiji. sveti Sava & drugi s njim vas sas nebesa gledaju, te ne veruju!
Pa kom` to još treba! Ajte molim vas! Du`ovna izgrdnja ter nadgradnja je bitnija, a bome i hitnija od nekakvog “kodiranja”!
(Nemojte s time da se bavite. Bolje litijašite… prograer, a budući litijaner, kad vam reče)
Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne nužno i stavove redakcije portala Magločistač. Na našem sajtu biće objavljeni svi pristigli komentari, osim komentara koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede ili nisu u vezi sa temom članka koji se komentariše. Govor mržnje je definisan Zakonom o javnom informisanju i medijima, koji u članu 75. kaže: „Idejama, mišljenjem, odnosno informacijama, koje se objavljuju u medijima ne sme se podsticati diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, polu, zbog njihove seksualne opredeljenosti ili drugog ličnog svojstva, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo”. Pre nego što budu objavljeni, komentari moraju biti odobreni od strane naših moderatora, pa vas molimo za malo strpljenja.