Protestni skup “Za Martinu i njen povratak kući” u organizaciji neformalne grupe građana “Za Martinu – Martináért” okupio je sinoć u Bačkoj Topoli blizu 600 ljudi. Sa skupa su upućena dva zahteva: da se četvorogodišnja Martina vrati u hraniteljsku poodicu Ozorak, ali i da se smeni direktorka bačkotopolskog Centra za socijalni rad, Jasmine Zimonjić.
Skup je otvorila Ljubica Fenjveši, idejni tvorac šetnji sa plišanim igračkama i komšinica porodice Ozorak, koja je rekla okupljenima da je Martina u njihovom domu dobila svu moguću ljubav i dostojanstven život, kakav zaslužuje svako dete.
“Ne znam da li je sve bilo po zakonu i nije naše ni da razmišljamo o tome. U svakom zakonu postoje ‘mala vrata’ koja treba otvoriti. U ovakvim slučajevima je potrebna samo dobra volja. Ne smemo da dozvolimo da ovo doživi više nijedna porodica, zato šetajmo plišane igračke za svu decu i za Martinu, bez odustajanja do njenog povratka kući”, poručila je Ljubica.
Organizator jučerašnjeg skupa i takođe komšija porodice Ozorak, Aleksandar Bajić, sinoć je naglasio da akcije građana nisu usmerene protiv potencijalnih usvojitelja, niti imaju nekakve skrivene namere, već su samo pokazatelj solidarnosti sa problemom sugrađana.
“Mi smo pokazali kako se treba odupreti. Priskočili smo u pomoć komšijama, susedima, sugrađanima. Pokazali smo empatiju i solidarnost i sve to izneli na jedan miran i dostojanstven način. Od predmeta podsmeha prošle nedelje, danas smo izazvali neke druge osećaje kod velkog broja ljudi”, istakao je Bajić.
Kako je precizirao, organizatori skupova i šenji nemaju neke više ciljeve, a “apsolutni cilj svih akcija je Maritinin povratak kući, od kojeg ne odstupaju i neće se povući dok na čelu kolone ne bude šetala Martina sa porodicom Ozorak”.
Kao drugi cilj, Bajić je naveo smenu aktuelne dirktorke Centra za socijalni rad, Jasmine Zimonjić, a potom i izmenu zakona koji uređuju hraniteljstvo i usvajanje.
“Ovo je tema koja sada već prevazilazi opštinu Bačka Topola i postaje od državnog značaja. Do nas dolaze slučajevi nepočinstava koje je počinio naš Centar za socijalni rad, ali i slučajevi sa strane, tako da ćemo uz dva glavna cilja uključiti u narednom periodu izmenu zakonske regulative”, rekao je u obraćanju prisutnima Aleksandar Bajić.
Tokom skupa građana je pokrenuta peticija za smenu direktorne CSR, koju je sinoć potpisalo blizu 500 ljudi, od čega je njih 320 iz opštine Bačka Topola, dok su ostali iz drugih mesta.
Prema rečima organizatora, u narednim danima biće pokrenuta i onlajn peticija, dok danas kreće prikupljanje potpisa po naseljima Bačke Topole.
“Kad budemo imali dovoljan broj potpisa, peticiju ćemo predati predsedniku Opštine Bačka Topola, kao i predsedniku Skupštine opštine uz zahtev za rezrešenje direktorke Centra za socijalni rad sa te funkcije. Takođe, naš zahtev se odnosi i na razrešenje starateljstva, koje sada nad Martinom ima radnica Centra, Erika Popović”, rekao je za Magločistač organizator skupa, Aleksandar Bajić.
On se takođe zahvalio svim ljudima koji u različitim mestima šetaju za Martinu, medijima koji su “pomogli da se probije medijska blokada”, kao i pripadnicima MUP-a čije je postupanje ocenjenio kao “više nego korektno i primereno”, ali i sudijama koje su porodici Ozorak ukinule meru privremene zabrane prilaska kući – Jasmini Vujović Pajović i Liviji Panić.
Okupljenim građima i građankama se obratio i dr Peter Červenak, koji je pozvao ljude na solidarnost.
“Primetite zlo i nemojte okretati glave. Nemojte se praviti da se ništa ne dešava. Prijavite probleme i hajde da se solidarišemo sa problemima svojih komšija i da krenemo da ih rešavamo zajedno”, pozvao je dr Červenak.
Skupu su prisistvovali i predstavnici pokreta “Otete bebe – promena sistema” iz Beograda, a okupljenima se najpre obratila Ljiljana Stevanović iz tog udruženja, koja je kao povod dolaska navela podršku hraniteljicama “koje su suočene sa nepravdom cenatara za socijalni rad”.
“Pod hitno treba izvršiti promenu zakona o hraniteljstvu, odnosno starateljstvu i usvajanju dece. Zajednica u Bačkoj Topoli dokazuje da smo složni, s obzirom na to da ste došli u velikom broju. Spremni smo da protestujemo svaki dan i damo podršku hraniteljskoj porodici koja se bori da malu Martinu vrati u svoju porodicu”, kazala je između ostalog Stevanović.
Ana Pejić, predsednica Pokreta “Otete bebe – promena sistema” je u svom izlaganju naglasila nelogičnosti zakona po kojem godine hraniteljke ne predstavljaju problem u momentu kada kod nje dolazi dete od devet dana, ali kada ono napuni četiri godine to postaje problem za interes deteta.
“Mi imamo mnogo slučajeva u kojima je puno ljudi dobilo starateljstvo nad decom iako su bili stariji od njih više od 45 godina. To se desilo zato što su one imale milost ministra, koju Erika nije dobila”, smatra Pejić.
Nakon obraćanja, usledila je još jedna mirna “šetnja plišanih igračaka” koja je trajala nepunih sat vremena, nakon čega su se građani ponovo okupili kod bine, te su im se potom obratili i na ukazanoj podršci zahvalili Ozorakovi.
“Zahvaljujem se svima koji nas podržavaju sa svih strana. Jako nam je teško ovo što proživljavamo, ali se nadamo da ćemo uz vašu podršku izdržati do momenta da se Martina vrati u svoj dom. Naša borba traje godinu i po dana. Svuda smo se obraćali i podršku nismo dobili, samo neka obećanja i zato smo danas tu gde jesmo”, kazala je Erika Ozorak.
Sinoćni skup je zaključila osmogodišnja Petra, unuka Erike Ozorak, koja se takođe zahvalila svima koji njenu porodicu podržavaju i izrazila nadu da će “uskoro ponovo biti sa svojom sestrom Martinom”.
Tokom skupa je rečeno i da je peticiju za Maritinin povratak kući potpisalo blizu 10 hiljada građana, od kojih je dve hiljade njih to učinilo elektronski. Ta peticija je predata na razmatranje nadležnima u državnom vrhu.
Organizatori su na kraju najavili i novo okupljanje zakazano za subotu, 28. oktobar, u 9.30 sati kod “Tržnice”, odakle će se šetati do Vašarišta gde će biti održavana “Sarmijada” i gde će zajedno u vazduh pustiti balone sa Martininim omijenim crtanim likom, Pepom Prase, koja se nalazila i na flajerima koji su se sinoć delili, ali i na majicama koje su pojedinci nosili na sebi.
Pored toga, rečeno je i da će se šetnje sa plišanim igračkama od glavne Pošte u Bačkoj Topoli nastaviti i u narednim danima i to radnim danima dvaput dnevno, od 10.30 do 11.30 i od 17 do 18 sati, a vikendom samo popodne, sve do ispunjenja njihovog cilja.
Organizatori sinoćnjeg skupa su izrazili zadovoljstvo velikim odzivom građana i građanki u broju koji su ocenili kao “cifru koju Bačka Topola ne pamti”, i naglasili su da porodica Ozorak nema nikakve veze sa organizovanjem uličnih performansa, kao ni protesta, niti da bilo koja politička partija ima uticaj na dešavanja koja organizuju i da će tako i ostati.
4 Komentara na
“Skup “Za Martinu” okupio blizu 600 ljudi: “Nećemo se povući dok na čelu naše kolone ne bude Martina sa porodicom Ozorak””
CSR=mišije gnijezdo
Sami kazete da je sve radjeno po postojecem zakonu. Zasto onda trazite smenu direktorke koja je radila po zakonu?
Sve legalno i cisto. Hraniteljka ni jednom nije pokusala da usvoji dete. Srecno usvoiteljima….
Bilo bi zanimljivo čuti šta kaže o svemu ovom savetnica direktorice CSR, tekstilni tehničar Nada Pleskonja. Ipak ona savetuje magistarku Jasminu Zimonjić i prima dobru naknadu dugi niz godina. E moj Petroviću, Srdiću, Januse i ostala ba….
Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne nužno i stavove redakcije portala Magločistač. Na našem sajtu biće objavljeni svi pristigli komentari, osim komentara koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede ili nisu u vezi sa temom članka koji se komentariše. Govor mržnje je definisan Zakonom o javnom informisanju i medijima, koji u članu 75. kaže: „Idejama, mišljenjem, odnosno informacijama, koje se objavljuju u medijima ne sme se podsticati diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, polu, zbog njihove seksualne opredeljenosti ili drugog ličnog svojstva, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo”. Pre nego što budu objavljeni, komentari moraju biti odobreni od strane naših moderatora, pa vas molimo za malo strpljenja.