Blizu stotinu građana okupilo se danas u centru Bačke Topole na protestnom skupu “Za Martinu i svu otetu decu – Martináért és a többi elrabolt gyermekért”, koji je organizovala Neformalna grupa građana “Za Martinu – Martináért” uz podršku Ekološkog pokreta za sadašnjost i budućnost iz Bajše.
Učesnici današnjeg dvočasovnog skupa su govorili da centri za socijalni rad u Srbiji prave propuste u postupcima izmeštanja dece iz hraniteljskih porodica, ali i prilikom njihovog oduzimanja iz bioloških porodica.
Iako je bilo najavljeno da će na skupu govoriti i Jelena Pavlović, narodna poslanica sa liste “MI – Glas iz naroda”, to se nije dogodilo, a organizatori su se ogradili od političkih partija i sa bine pozvali građane Srbije da ne upućuju pretnje novinarima, aludirajući na slučaj koji se pre nekoliko dana dogodio u Novom Sadu, na skupu podrške Ani Mihaljici.
Na samom početku, predstavnik grupe građana “Za Martinu – Martináért”, izneo je informacije na osnovu dokumentacije, prema kojoj je novembra 2022. godine stručni tim bačkotopolskog Centra za socijalni rad dao pozitivnu ocenu podobnosti porodici Ozorak o usvojenju Martine.
“Nakon svega toga, 9. juna 2023. godine Centar za socijalni rad odbija njihov zahtev za usvojenje. Čuli smo priče iz Centra da porodica Ozorak nikad nije podnela zahtev za usvojenje, a evo je ovde odluka da se zahtev odbija kao neosnovan”, izneo je Aleksandar Bajić, u ime grupe građana.
On je potom pročitao odgovor Ministarstva za brigu o porodici i demografiju u kojem se kaže da ministar daje dozvolu za zasnivanje usvojenja na zahtev Centra za socijalni rad i zaključio da zato imaju pravo da se u ovom slučaju ljute isključivo na ovaj Centar.
Takođe, za govornicom nisu bili ni advokati porodice Ozorak, ali je advokatica Biserka Krpić bila prisutna na skupu.
“Isti Centar na teritoriji opštine Bačka Topola u drugom slučaju, gde supružnici ne žive zajedno, a gde je razlika u godinama još veća, prošle godine je dozvolio usvojenje. Ovde imamo dvostruke aršine”, kazao je Bajić, ističući da Centar za socijalni rad ne postupa jednako prema svim građanima i građankama.
Predstavnik Ekološkog pokreta “Za sadašnjost i budućnost” iz Bajše, svoje izlaganje je započeo zahtevom da se sa protestnih skupova ne sme pretiti novinarima ako se nekome ne sviđa kako pišu, jer kako je rekao, “mediji drže ogledalo u kojem se mi ogledamo, a ako nam se ta slika ne svidi, problem nije u medijima već u nama”.
“Takođe, ja kao lekar verujem u delotvornost vakcina i ne verujem da je zemlja ravna ploča. Ostale teorije zavere me ne dotiču, ali ne smemo dozvoliti da nas dele. Mi smo ovde svi različiti, sa različitim stavovima, ali smo se okupili oko ovako važne stvari i ne dozvolimo da nas dele”, poručio je dr Peter Červenak.
On je potom rekao da je uloga Centara za socijalni rad izuzetno važna u našem društvu, koje je sve siromašnije i sve zlopaćenije, te da se ne sme dozvoliti da ustanove trguju “nosačima transparenta”.
“Porodica Ozorak nije korisnik Centra za socijalni rad i ne zavisi od njih i zato je smela da ustane, ali mnogo majki zabija glavu u jastuk i plače jer ne sme i ne zna kome da se obrati. Podržimo sve te ljude, da znaju da nisu ostavljeni sami na milost i nemilost Centara za socijalni rad”, kazao je dr Červenak.
Hraniteljka Erika Ozorak je pred okupljenima na protestu napravila osvrt u kojem je podsetila kako je kao srodnička hraniteljica postala hraniteljica Martini, koja je iz porodilišta došla u njihovu kuću, a potom i kako je tekla njena borba za Martinin povratak.
Kako je rekla, tokom šest meseci otkad je Martina smeštena u usvojiteljsku porodicu, nije joj pružena prilika da se vidi sa detetom. Istovremeno, nema ni informaciju o pomaku postupaka koje je pokrenula pred sudom u vezi sa tim.
“Pre šest meseci smo predali sudu papire po hitnom postupku, od onda se ćuti, ali mi ne odustajemo. Podržavamo sve ljude koji se bore za povratak dece. Dvaput smo bili na protestu u Novom Sadu da podržimo Anu Mihaljicu i ići ćemo i dalje kome god da je potrebna podrška. Moramo se držati zajedno jer samo tako možemo da stignemo do cilja, a nama su u interesu samo deca”, rekla je Erika za Magločistač.
Na skupu je govorio i Milan Bosika, advokat porodice Mihaljica iz Novog Sada, kojoj je tamošnji Centar za socijalni rad privremeno oduzeo troje dece zbog zanemarivanja.
On je naglasio da po Ustavu Srbije decu roditeljima i hraniteljima može oduzeti samo sud.
“Ako ste jednom detetu, koje je ostalo bez roditelja – iako biološka majka nije dala saglasnost za usvojenje niti se zvanično odrekla deteta – već dali jednu porodicu, zašto tom detetu sada oduzimate tu porodicu. Ovo je javno pitanje za sve centre za socijalni rad”, kazao je advokat Milan Bosika.
On je rekao i da svi direktori centara za socijalni rad koji ne donose odluke u interesu deteta, treba ne samo da budu smenjeni, već i da budu krivično gonjeni i da izdržavaju višegodišnje kazne zatvora, jer je, kako je ocenio – to jedini način da se osigura sprovođenje zakona.
On je Eriki uputio preporuku da slučaj internacionalizuje, i da se obrati i novinarima van zemlje, a potom izrazio uverenje da će Martina biti vraćena u njenu porodicu.
Takođe, Bosika je rekao da je neophodno hitno ukinuti Zakon o potvrđivanju Haške konvencije o međunarodnom usvojenju.
Okupljenima se danas u Bačkoj Topoli obratila i Nataša Prišić, uzbunjivačica iz Novog Sada, koja je javnosti otkrila brojne zloupotrebe u Elektroprivredi Srbije i javno govorila o mobingu koji je proživljavala.
“Tek kada sve žene ove zemlje budu mogle da ostvare sva svoja prava po svim zakonima i Ustavu, onda možemo govoriti o društvu ravnopravnih šansi. Mi to nemamo sve dok nam neko ne da raširene ruke da možemo u miru da odgajamo našu decu. Nećemo stati dok se sva oteta deca ne vrate porodicama”, poručila je Prišić.
Na samom kraju današnjeg protesta predstavnik Neformalne grupa građana “Za Martinu – Martináért”, Aleksandar Bajić je rekao da nakon šest meseci više nemaju pravo da stanu sa borbom i najavio povezivanje i sa drugim organizacijama.
“Tražimo da hranitelj, kada izrazi želju da usvoji dete, dobije prednost u odnosu na ostale potencijalne usvojitelje. Planiramo podršku i u drugim slučajevima, kao i niz sesija i u vezi sa drugim građanskim temama, kao što su besplatni udžbenici, ekologija i druge teme o kojima trenutno ne sme da se govori”, najavio je Bajić.
On je dodao i da su izuzetno nezadovoljni reakcijom lokalnih opštinskih organa i institucija u vezi sa slučajem porodice Ozorak, te da su zbog toga doneli odluku da učestvuju na predstojećim lokalnim izborima kao grupa građana, kako bi na taj način pokušali da deluju u interesu građana.
Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne nužno i stavove redakcije portala Magločistač. Na našem sajtu biće objavljeni svi pristigli komentari, osim komentara koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede ili nisu u vezi sa temom članka koji se komentariše. Govor mržnje je definisan Zakonom o javnom informisanju i medijima, koji u članu 75. kaže: „Idejama, mišljenjem, odnosno informacijama, koje se objavljuju u medijima ne sme se podsticati diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, polu, zbog njihove seksualne opredeljenosti ili drugog ličnog svojstva, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo”. Pre nego što budu objavljeni, komentari moraju biti odobreni od strane naših moderatora, pa vas molimo za malo strpljenja.