Foto: MS/Magločistač
Prvi rebalans budžeta Opštine Bačka Topola usvojen je na danas održanoj sednici Skupštine opštine, čime je utvrđen bruto budžetski okvir u iznosu nešto većem od 2,2 milijarde dinara, što je uvećanje od 68 miliona.
U rashodnom delu najveći deo u iznosu od 31 posto budžeta odnosi se na investiciona ulaganja, koja uključuju projektovanje i izgradnju objekata i nabavku opreme, a među kojima su i dalje prioriteti kompleks zatvorenog bazena sa preko 337 miliona dinara ukupnih rashoda za 2025. godinu, kao i zgrada nekadašnjeg hotela sa 144 miliona.
„U slučaju oba objekta građevinski radovi treba da budu završeni na leto. Imenovali smo komisiju za tehnički prijem objekta, kako bismo ishodovali upotrebnu dozvolu za bazen i sledeća faza je opremanje enterijera zatvorenog bazena“, izjavio je predsednik Opštine Bačka Topola, Adrian Satmari.
On je demantovao da će biti privilegovanih kada je reč o pravu na korišćenje bazena, i naglasio da će objekat biti na raspolaganjuu svim građanima Bačke Topole, kao i svim posetiocima u okviru turističke ponude.
„Ova investicija ima značaja i u pogledu obrazovanja, jer želimo da uključimo sve škole kako bi sva deca iz naše opštine naučila da plivaju i kako bi časovi fizičkog vaspitanja bili održavani u ovom objektu“, podsetio je Satmari još jednom.
Pored toga, kako se čulo na sednici, rebalansom su obezbeđena i sredstva za revitalzaciju gradskog parka, finansijsku podršku roditeljima prvaka osnovnih i srednjih škola, kao i za stipendije za studente, prevoz za đake, prioritetne projekte mesnih zajednica, sredstva za nevladine organizacije.
Dok su odbornici vladajućih stranaka za skupštinskom govornicom hvalili način raspodele sredstava planiranih rebalansom budžeta, predstavnici opozicije u Skupštini opštine Bačka Topola glasali su protiv usvajanja rebalansa budžeta i ukazali na nekoliko namena za koje smatraju da su neopravdano izostavljene.
Među njima su sredstva za obezbeđivanje tehničke vode koja bi se koristila za pranje i zalivanje, a kako bi se dugoročno uštedela pijaća voda, što je izneo odbornik koalicije „Bačka Topola prekosutra“ (BTP) i ekološki aktivista, dr Peter Červenak, koji je naglasio da „svi svedočimo globalnom zagrevanju“.
„Pomor pčela i suša su sada već realnost i ne govorimo o njima hipotetički. Nivo podzemnih voda je niži za 7 metara, a mi se i dalje bahato razmećemo pijaćom vodom, umesto da iskoristimo priliku dok se raskopava grad zbog ugradnje kanalizacionih mreža, i ujedno sprovedemo i sistem tehničke vode“, obrazložio je dr Červenak.
Dr Gordana Dozet (BTP) ukazala je na stalno uvećavavanje budžetskih sredstava namenjenih zatvorenom bazenu, kao i na pomeranje rokova za završetak radova na tom objektu.
„Ako je rečeno da će bazen biti završen krajem ove godine, odakle sad još preko 337 miliona dinara planiranih za bazen za ovu godinu, i odakle je predviđeno još 35 miliona dinara budžetom za 2026. godinu, pa još i za 2027. godinu dodatnih 35 miliona dinara“, upitala je dr Dozet.
Aleksandar Bajić (BTP) je ukazao da bi bilo nužno u budžetske troškove konačno uvrstiti i monitoring kvaliteta vazduha u Bačkoj Topoli.
On je izjavio i da smatra da je dosadašnje raspolaganje budžetskim sredstvima bilo netransparentno, te da je iz tog razloga opozicija glasala protiv rebalansa budžeta.
„Smatramo da nije održana adekvatna javna rasprava pre donošenja budžeta za ovu godinu. Takođe, uočili smo odliv novčanih sredstava na neprihvatljive načine, kao što je to slučaj sa sredstvima za medije, mimo konkursa“, rekao je Bajić.
Prema njegovoj oceni, „vladajuća većina nije raspoložena za diskusiju po pitanju budžeta“, kao ni po ostalim tačkama dnevnog reda, već, kako je rekao „funkcionišu po principu ’uzmi ili ostavi’“.
2 Komentara na
“Rebalansom bačkotopolskog budžeta obezbeđena dodatna sredstva za bazen i nekadašnji hotel”
Evo i linka, ako nekog zanima… https://youtu.be/a1Mc1Mn1jJ8?si=HQn3nv_7UkUUUx7h
Na leto..koje godine?
Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne nužno i stavove redakcije portala Magločistač. Na našem sajtu biće objavljeni svi pristigli komentari, osim komentara koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede ili nisu u vezi sa temom članka koji se komentariše. Govor mržnje je definisan Zakonom o javnom informisanju i medijima, koji u članu 86. kaže: „Idejama, mišljenjem, odnosno informacijama, koje se objavljuju u medijima ne sme se podsticati diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, polu, zbog njihove seksualne opredeljenosti, rodnog identiteta ili drugog ličnog svojstva bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo”. Pre nego što budu objavljeni, komentari moraju biti odobreni od strane naših moderatora, pa vas molimo za malo strpljenja.