Sa početkom nove školske godine u školama širom Srbije započela je realizacija projekta „Zajedno i bezbedno kroz detinjstvo” namenjenog prevenciji vršnjačkog i digitalnog nasilja, te unapređenju bezbednosti dece u saobraćaju i u vanrednim situacijama.
Realizacija ovog projekta, koji donosi niz radionica, kvizova, predavanja i drugih aktivnosti u svakom odeljenju svake osnovne škole, započela je ove nedelje i u Severnobačkom okrugu, a njegova prezentacija je održana danas u Bačkoj Topoli na Manifestacionom trgu.
U pratnji nastavnog osoblja učenici su danas bili u prilici da razgovaraju sa vatrogascima, forenzičarima i saobraćajnim policajcima, ali i da isprobaju deo njihove radne opreme i nauče nešto o ovim profesijama.
„Ove nedelje smo sa prezentacijom projekta ’Zajedno i bezbedno kroz detinjstvo’ krenuli u nekoliko škola u Subotici, pa se sad širimo i na Bačku Topolu i Mali Iđoš. Obuhvatićemo sve osnovne škole, sva odeljenja, u svim gradskim i seoskim sredinama“, rekao je oficir policije PU Subotica, Srđan Đorđević.
Kako je naveo, do kraja školske godine će ući u svaki razred u Sevenobačkom okrugu.
„Danas smo ovde prezentovali rekvizite iz bezbednosti u saobraćaju, demonstrirali ponašanje u vanrednim situacijama, a kolege iz odeljenja kriminalističke policije su izložili deo radne opreme koja se koristi prilikom skidanja otisaka i forenzike, kao i opremu koja se koristi za održavanje javnog reda i mira, zatim i poligon za bezbedno kretanje u saobraćaju”, istakao je.
Današnja promocija zapravo je bila samo uvodni deo projekta, nakon kojeg će do kraja prvog polugodišta u svim odeljenjima petih i sedmih razreda biti realizovana radionica, u trajanju od 90 minuta, na temu „Prevencija vršnjačkog nasilja u stvarnom i virtuelnom okruženju“.
Istovremeno, za učenike prvih i drugih razreda su projektom predviđene radionice u trajanju od 45 minuta, na teme “Bezbednost dece u saobraćaju” i “Bezbednost dece u vanrednim situacijama”.
„Nakon prezentacije projekta, krenućemo i sa predavanjima. U prvom polugodištu će sa prvim i drugim razredima raditi kolege sa odeljenja saobraćajne policije i sektor za vanredne situacije, a sa petim i sedmim na temu prevencije vršnjačkog nasilja će raditi odeljenje policije i kriminalističke policije”, pojasnio je oficir Đorđević.
Iste radionice će tokom drugog polugodišta policijski službenici i vatrogasci–spasioci sa školskim timovima za zaštitu učenika od diskriminacije i nasilja realizovati i za šeste i osme razrede, odnosno treće i četvrte.
U realizaciju interaktivnih predavanja će se uključiti i Agencija za bezbednost saobraćaja, koja priprema edukativne video sadržaje, crtane filmove i štampane materijale namenjene deci osnovnoškolskog uzrasta.
Ciljevi ovog projekta su podizanje svesti učenika o posledicama nasilnog ponašanja u stvarnom i virtuelnom okruženju, prepoznavanje različitih vidovanasilja i diskriminacije, usvajanje strategija za pomoć drugima u nevolji i veština nenasilnog rešavanja konflikata.
Takođe, cilj je i razvijanje saosećanja i informisanje o načinima pomoći, podrške i zaštite, kao i usvajanje znanja i veština o bezbednom učešću u saobraćaju i ponašanju u vanrednim situacijama.
„Očekujemo da će ovaj projekat dati željene rezultate. On je zapravo nastavak našeg ranijeg projekta, koji je dao jako lepe rezultate i deca su bila veoma zainteresovana za učešće i sadržaje“, ocenio je Đorđević.
U programu rada Vlade Srbije za period 2023-2026. godine kao jedan od prioriteta navedeno je unapređenje bezbednosti dece, mladih i prosvetnih radnika u ustanovama obrazovanja i vaspitanja, a projekat „Zajedno i bezbedno kroz detinjstvo” deo je tog programa koji realizuju zajedno Ministarstvo prosvete i Ministarstvo unutrašnjih poslova Srbije.
Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne nužno i stavove redakcije portala Magločistač. Na našem sajtu biće objavljeni svi pristigli komentari, osim komentara koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede ili nisu u vezi sa temom članka koji se komentariše. Govor mržnje je definisan Zakonom o javnom informisanju i medijima, koji u članu 75. kaže: „Idejama, mišljenjem, odnosno informacijama, koje se objavljuju u medijima ne sme se podsticati diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, polu, zbog njihove seksualne opredeljenosti ili drugog ličnog svojstva, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo”. Pre nego što budu objavljeni, komentari moraju biti odobreni od strane naših moderatora, pa vas molimo za malo strpljenja.