Korak u osmoj deceniji bačkotopolske Umetničke kolonije, ali i nove okolnosti u kojima se ona našla, doneli su i neke nove koncepte okupljanja umetnika, pa će ovogodišnje, 71. po redu doneti njihovo fizičko prisustvo i razgovor, ali bez likovnog stvaralaštva.
Kako za Magločistač kaže Adrian Klajo, rukovodilac bačkotopolske Umetničke kolonije, umetnici i stvaraoci iz različitih sfera će se od danas pa sve do 5. avgusta okupiti oko radionica, puno razgovora, diskursa, kritičkog razmišljanja i “stvaranja antivakuma u vakumu”.
“Okupili smo nešto više od deset likovnih umetnika i isto toliko gostiju iz sfera drugih umetnosti, intelektualaca, književnika, kulturnih radnika, glumaca, novinara… Smatrali smo da krug mora da se proširi zbog činjenice da vojvođansku kulturnu profesionalnu sferu čini jako mali broj ljudi, i zbog organizovanog, sistematičnog rušenja kulturne scene moramo da se ujedinimo i da se borimo za opstanak”, ističe Klajo.
Zbog toga, kako dodaje, ovogodišnja tema i jeste “Vakuum/antivakuum”, odnosno traženje rešenja za izlazak iz vakuuma u kojem smo se našli.
“Mi se danas praktično nalazimo u vakuumu, a podržavanje primitivizma i raznih izmišljenih festivala dovodi kulturnu sferu u rizik, jer se takvi događaji masovno finansiraju, dok se onemogućava rad umetničkoj struci”, ocenjuje Klajo.
Ovogodišnja bačkotopolska kolonija tako skreće sa svog tradiconalnog puta, istovremeno ukazujući i na probleme sa kojima se suočavaju i ona i društvo.
“Ove godine izbegavamo konkretan stvaralački rad, jer sa jedne strane Kolonija nema finansijskih kapaciteta, ali nema ni uslova što se tiče prostora, s obzirom na to da novi vlasnici objekta, to jest Dom kulture, ne dozvoljavaju potpunu slobodu u objektu, pa tako ne možemo da postavimo grafičku radionicu, niti da uredimo izložbe po našim idejama, a prošle godine su nam izložbu skinuli, to jest cenzurisali”, ističe rukovodilac bačkotopolske Umetničke kolonije.
Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne nužno i stavove redakcije portala Magločistač. Na našem sajtu biće objavljeni svi pristigli komentari, osim komentara koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede ili nisu u vezi sa temom članka koji se komentariše. Govor mržnje je definisan Zakonom o javnom informisanju i medijima, koji u članu 75. kaže: „Idejama, mišljenjem, odnosno informacijama, koje se objavljuju u medijima ne sme se podsticati diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, polu, zbog njihove seksualne opredeljenosti ili drugog ličnog svojstva, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo”. Pre nego što budu objavljeni, komentari moraju biti odobreni od strane naših moderatora, pa vas molimo za malo strpljenja.