U Muzeju opštine Bačka Topola, u četvrtak, 15. septembra, sa početkom u 19 sati, biće otvorena retrospektivna izložba Atile Černika pod nazivom “AGART”.
Atila Černik je likovni umetnik, vizuelni pesnik, ilustrator, urednik i nastavnik poreklom iz Bačke Topole. Od 60-tih godina prošlog veka je određujuća ličnost vojvođanske umetničke scene. Od 1973. do 1976. godine bio je član grupe „Bosch+Bosch”, a od 60-tih, pa sve do danas je učesnik mnogih likovnih kolonija kao što su umetničke kolonije u Bačkoj Topoli, Senti i Temerinu („TAKT” – Temerinska likovno-stvaralačka kolonija).
Černik – ili Aga, kako ga većina ljudi u njegovoj sredini poznaje – eksperimentalni je umetnik koji stvara u mnogim žanrovima i medijima, a na ovoj izložbi će, pored njegovih najamblematičnijih radova zasnovanih na fotografijama, biti predstavljen i odabir njegovih umetničkih knjiga, knjiga kao umetničkih objekata, manje poznatih crteža, ilustracija za dečiju književnost, eksperimentalnih filmova i konceptualnih radova iz njegovog ateljea. Izložba uključuje i dokumenta, vredna iz aspekta izvora, koja daju nijanse i kontekst životnom delu Atile Černika.
Stalni elementi Černikovog više od pola veka dugog stvaralaštva jesu slova koja su postala njegov zaštitni znak, pa tako i u zložbenim prostorijama Muzeja opštine Bačka Topola radovi i pojmovi se pojavljuju u šest većih celina (a, e, o, t, m i i)
U njegovoj umetnosti slova nisu samo konkretni elementi forme, već u mnogim slučajevima i znaci koji prevazilaze sami sebe; imaju ikoničku ili simboličku vezu sa označenim pojmom, kao (Bačka) Topola sa slovom „tˮ ili Eržebet (njegova žena, Eržebet Juhas, književnica, istoričarka književnosti, kritičarka) sa slovom „eˮ.
Njegovo životno delo je protkano pojedinim umetničkim problemima (kao što je ispitivanje tela), lokacijama i ustanovama (između ostalih: Izdavački zavod „Forum” ili novosadska Tribina mladih), koji su usko povezani jedni sa drugima.
Izložbu “AGART”, čiji su kustosi Judit Arva, Adrian Klajo i Hargita Vaštag Gažo, otvoriće Oto Fenjveši, pisac, i Olga K. Ninkov, istoričarka umetnosti i muzejska savetnica.
Pokrovitelji izložbe su Ministarstvo kulture i informisanja, Pokrajinski sekretarijat za kulturu, javno informisanje i odnose s verskim zajednicama, Nacionalni savet mađarske nacionalne manjine, kao i Opštinska uprava Bačka Topola.
Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne nužno i stavove redakcije portala Magločistač. Na našem sajtu biće objavljeni svi pristigli komentari, osim komentara koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede ili nisu u vezi sa temom članka koji se komentariše. Govor mržnje je definisan Zakonom o javnom informisanju i medijima, koji u članu 75. kaže: „Idejama, mišljenjem, odnosno informacijama, koje se objavljuju u medijima ne sme se podsticati diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, polu, zbog njihove seksualne opredeljenosti ili drugog ličnog svojstva, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo”. Pre nego što budu objavljeni, komentari moraju biti odobreni od strane naših moderatora, pa vas molimo za malo strpljenja.