“Imate izbor: da nađete to na početku, ukoliko postoji, ili da ga nađete na kraju na najteži način. Prema tome je onda mnogo bolje otići na preventivni pregled, koji nije nimalo neprijatan ni bolan. Treba samo razbiti tabue”, kaže Bačkotopolčanka Aleksandra Beronja Barchi koja je u subotu iskoristila akciju bačkotoplskog doma zdravlja i nakon pet godina uradila pregled dojke.
Aleksandra ima 49 godina, a za Magločistač kaže da je svesna da ima genetske predispozicije za obolevanje od karcinoma dojke, te da je ranije zato i redovnije dolazila na kontrole.
Ona je jedna od 44 žene iz bačkotopolske opštine koje su u subotu prošle kroz preventivni mamografski ili ultrazvučni pregled, koji je Dom zdravlja “Dr Janoš Hadži” organizovao povodom Meseca borbe protiv raka dojke, i kako kaže – akcijom je veoma zadovoljna.
“U vreme korone su zakazivanja išla u nedogled tako da unazad tri godine nisam uspela da se zakažem. U mom okruženju žene uglavnom odlaze na preglede. Ima dosta onih koje bi došle, ali im je problem zakazivanje. Ovo je odlično – uradimo ultrazvuk i odmah dobijemo uput za mamografiju, i obrnuto, ubace nas u sistem, što je jako dobro jer mnogo skraćuje celu proceduru”, zaključuje Aleksandra.
Jedna od onih koje su ovu akciju iskoristile za prvi pregled dojke bila je i dvadesetsedmogodišnja Božana Antonić iz Bačke Topole:
“Do sada mi nije predlagan ultrazvučni pregled. Međutim, svakako sam planirala da odem privatno, a onda sam čula za ovu akciju i odlučila da dođem. U mom okruženju žene slabo odlaze na preventivne preglede. Mislim da je loša edukacija što se tiče preventive, a s druge strane nedostaju kapaciteti zdravstvenih ustanova”.
Božana smatra da je ljudima zbog listi čekanja i procedure teško da se odluče da zakažu preglede, dok sredstva za privatne preglede nemaju svi. Zbog toga, ovakve akcije ocenjuje kao odlične.
Eleonora Tadić četiri godine nije bila na pregledu dojki. Pre toga je, kaže, bila redovnija, onda je uradila mamografiju, pa je naišla korona. U subotu je u dom zdravlja došla na ultrazvučni pregled.
“Imam genetske predispozicije za obolevanjem i trebalo bi na šest meseci da se kontrolišem, međutim, poslednji pregled koji sam uradila bio je mamografski, pa sam i mislila da sam pokrivenija duže vreme,”, kaže Eleonora.
Ona takođe smatra bi preventivne preglede poput ovog bilo korisno organizovati mnogo češće:
“Nas je nekoliko iz iste firme sada ovde. Mnoge žene ne mogu da izađu sa posla radi pregleda i da pre toga čekaju mesec dana i planiraju dolazak. Ovo je idealno organizovano, subota je dan kada smo slobodne, ne zakazuje se, tako da mislim da je jako dobro”.
Organizatori subotnjeg preventivnog pregleda dojki izuzetno su zadovoljni odzivom žena i, kako kažu, već planiraju novu akciju.
“Ja sam jako zadovoljna odzivom. Već u 7 sati, kada smo počeli da radimo, čekaonica je bila puna. S jedne strane mi je bilo drago što vidim toliko zainteresovanih žena, a sa druge strane mi je bilo žao što nećemo moći sve da ih pregledamo. Uradili smo 44 pregleda, i mahom su to bili prvi, što je posebno dobro“, kaže radiološkinja dr Čila Ileš.
Pregledi su bili planirani od 7 do 13 časova, a za to vreme je trebalo biti udrađeno 20 mamografskih i 20 ultrazvučnih pregleda. Međutim, žena je bilo gotovo duplo više, pa su već od 9 sati bili popunjeni svi kapaciteti za taj dan, a pacijentkinje su upućivane na neku narednu akciju.
“Uradili smo 25 ultrazvučnih i 19 mamografskih pregleda. Bilo je žena koje su želele da odrade oba, ali kako smo bili vemenski ograničeni, zajednički smo odredili kojoj ćemo koju vrstu uraditi kako bismo što više pacijentkinja uključili u akciju”, pojašnjava dr Čila Ileš.
Ona dodaje da je ovom prilikom kod jedne četrdesetjednogodišnje žene utvrđen nalaz sa sumnjom za kancer dojke, dok su kod još tri uočena stanja koja zahtevaju praćenje, te su njima zakazane kontrole za tri meseca.
“Jednoj pacijentkinji smo uradili obe vrste dijagnostike koleginica i ja, i očitale smo nalaz na isti način, koji ukazuje na kancer dojke. Ona je već danas bila upućena u Suboticu radi biopsije i daljeg postupka lečenja”, precizira naša sagovornica.
A sa obzirom na to da kod Bačkotopolčanki postoji očigledno interesovanje za pregledima organizovanim na ovakav način, u domu zdravlja već za novembar planiraju još jednu akciju:
“Ponovićemo mogućnost pregleda jer je očigledno da ima dosta zainteresovanih. Takođe, planiramo u saradnji sa mesnim zajednicama i jedno predavanje po udaljenim selima, gde bismo i ženama koje žive tamo predočili važnost preventive. Nakon toga, ukoliko bude potrebno, organizovaćemo za njih i prevoz do doma zdravlja, gde ćemo ih i pregledati”, najavljuje dr Čila Ileš, v.d. direktora Doma zdravlja “Dr Janoš Hadži”.
Istovremeno, ona još jednom podseća na zastrašujuće brojke koje su upravo posledica izostanka preventive – samo u opštini Bačka Topola svakog meseca u proseku budu dijagnostikovana dva do tri kancera dojke.
Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne nužno i stavove redakcije portala Magločistač. Na našem sajtu biće objavljeni svi pristigli komentari, osim komentara koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede ili nisu u vezi sa temom članka koji se komentariše. Govor mržnje je definisan Zakonom o javnom informisanju i medijima, koji u članu 75. kaže: „Idejama, mišljenjem, odnosno informacijama, koje se objavljuju u medijima ne sme se podsticati diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, polu, zbog njihove seksualne opredeljenosti ili drugog ličnog svojstva, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo”. Pre nego što budu objavljeni, komentari moraju biti odobreni od strane naših moderatora, pa vas molimo za malo strpljenja.