Kineski konzorcijum CRIC/CCCC, kao izvođač radova na modernizaciji i revitalizaciji železničke infrastrukture u Srbiji, uputio je 19. novembra dopis “Infrastrukturi železnice Srbije“ u kom ih podseća da su – upozoravajući na starost železničkih stanica duž trase Novi Sad–Subotica, među kojima je i ona u Bačkoj Topoli – tražili ispitivanje njihove upotrebljvosti i izdržljivosti, piše Forbs Srbija.
Kinezi u tom dopisu podsećaju i da je projektovani vek stanične zgrade još prema propisima iz doba Jugoslavije 50 godina, dok je stanica u Bačkoj Topoli izgrađena pre 120.
„Stanična zgrada u Subotici izgrađena je 1882. godine. Stanične zgrade u Kisaču i Bačkoj Topoli izgrađene su krajem XIX vela. Stanična zgrada u Naumovićevu izgrađena je početkom XX veka. Stanična zgrada u Žedniku izgrađena je 1943. godine i stanična zgrada u Zmajevu izgrađena je devedesetih godina XX veka“, podsećaju Kinezi, a piše Forbs Srbija.
Kineske kompanije potom navode da su prilikom renoviranja i delimičnog saniranja starih staničnih objekata primetili probleme koji nisu bili obrađeni projektnom dokumentacijom, te tvrde da su 23. februara 2023. u vezi sa staničnim zgradama u Žedniku i Bačkoj Topoli uputili i zahtev za dodatne radove, na šta je usledio odgovor „Infrastruktura železnice Srbije“:
“Ovi problemi su greške u projektu, i ovakve rizike je trebalo uzeti u obzir pre davanja ponude za izvođenje ovog projekta“.
Kineske kompanije su na ovaj dopis istakle da ovakav odgovor nije prihvatljiv.
„Izvođač je svoju ponudu dao na osnovu nacrta Idejnog projekta, a Projekat za građevinsku dozvolu i Projekat za izvođenje su izrađeni na osnovu Idejnog projekta. Sam obim radova je definisan u fazi Idejnog projekta“, navele su kineske kompanije.
Iako nisu dobili odobrenje za dodatne radove na stanici u Bačkoj Topoli, Kinezi navode da su ipak radili na delimičnom ojačanju objekta na osnovu tehničkog rešenja koje je odobrio nadzor.
„Kako su tekli radovi na pomenutom objektu, tako su otkriveni sledeći problemi. Opeka lučne konstrukcije iznad prozora na prvom spratu stanične zgrade je bila labava. Drvene grede popucale, a na postojećoj konstrukciji nije bilo montiranih greda. Plafoni u prostorijama 1-4 su ozbiljno zastareli, dotrajali, oštećeni itd. Zidovi na prvom spratu stanične zgrade su stari, nisu dovoljno stabilni, a veći deo površine poda je oštećen. Drvena gredna konstrukcija krova stanične zgrade ima pukotina i loše je povezana“, taksativno su navele kineske kompanije.
Oni podsećaju da „nijedan od problema nije bio u obuhvatu radova renoviranja za koje je bio zadužen izvođač”.
Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne nužno i stavove redakcije portala Magločistač. Na našem sajtu biće objavljeni svi pristigli komentari, osim komentara koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede ili nisu u vezi sa temom članka koji se komentariše. Govor mržnje je definisan Zakonom o javnom informisanju i medijima, koji u članu 75. kaže: „Idejama, mišljenjem, odnosno informacijama, koje se objavljuju u medijima ne sme se podsticati diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, polu, zbog njihove seksualne opredeljenosti ili drugog ličnog svojstva, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo”. Pre nego što budu objavljeni, komentari moraju biti odobreni od strane naših moderatora, pa vas molimo za malo strpljenja.