Bačkotopolski prosvetari: „Mi samo tražimo da nas puste da časno i dostojanstveno radimo svoj posao”

Bačkotopolski prosvetari: „Mi samo tražimo da nas puste da časno i dostojanstveno radimo svoj posao”

Foto: MS/Magločistač

02.03.2025

Kategorija: Bačka Topola , Društvo

Blizu 300 prosvetnih radnika, učenika, građana i građanki okupilo se danas na protestnoj šetnji kroz Bačku Topolu, nakon koje je održan i javni čas pod nazivom „Prosvetni radnici ne ćute!”.

Ovaj skup je organizovao deo prosvetnih radnika zaposlenih u osnovnim i srednjim školama u Bačkoj Topoli, a njihov osnovni zahtev je, kako su rekli, da mogu časno i dostojanstveno da rade posao koji vole, ali i da žele dostojanstvenu, dobru i normalnu budućnost za sve građane i građanke.

Protestna kolona se od Osnovne škole “Nikola Tesla” kretala pored Gimnazije i ekonomske škole “Dositej Obradović” i STŠ “Jožef Šinković”, zatim do neposredne blizine OŠ “Čaki Lajoš”, da bi današnju šetnju završila na Manifestacionom trgu, gde je nakon petnaetomintnog pomena žrtvama pada nadstrešnice, održan i javni čas.

Prisutni su sve vreme nosili transparente, crvena srca, sijalice sa likom Nikole Tesle i natpisom “Upali svetlo”, zviždaljke, trube…  

Gagić: „Magloviti horizont se raščišćava i zato – radujte se!”

Profesorka srpskog jezika i književnosti u Srednjoj tehničkoj školi „Jožef Šinković”, Marija Gagić, u svom obraćanju na javnom času je rekla da je povod okupljanja to što prosvetni radnici Bačke Topole ne žele da budu „nemi i pasivni posmatrači sopstvenih života, već aktivni učesnici i neko ko može da menja stvari na bolje”.

“Vi znate da je prosveta stub jednog jakog i zdravog društva i da, ukoliko želite da tom društvu naškodite, prvo uništite prosvetni sisitem. Zbog toga smo danas ovde, ujedinjeni – prosvetni radnici, roditelji, bivši đaci i studenti kao prva i poslednja linija odbrane obrazovanja, vaspitanja i školovanja”, poručila je profesorka Gagić.

Ona je naglasila da neće dopustiti da „destukrivna politika odlučuje o sudbini naroda” i istakla da se „škola ne meša u politiku, već se politika meša u školu”, kao i da svoje đake uče empatiji, solidarnosti, čovečnosti i svim iskonskim vrednostima zbog kojih će im „obraz biti čist, a kičma uspravna”.

Marija Gagić, foto: MS/Magločistač

„Naša dela mnogo govore o nama i povod zbog kojeg smo danas ovde može se sažeti u jedno: želimo dostojanstvenu, dobru i normalnu budućnost za sve nas. Zdravu perspektivu naših đaka ne menjamo nizašta. Pozdravljamo skori kraj atmosferi nasilja i korupcije, koja se nadvila nad nama kao crni oblaci”, naglasila je Gagić, i dodala:

“Srbija je ustala, magloviti horizont se raščišćava i zato – radujte se! Naši nekadašnji učenici, a danas studenti, vode nas ka slobodi, držeći nam čas etike i dostojanstva. Živela mladost!”, poručila je Gagić.

Ljuboja: „Sada se prepoznajemo po pogledima, po volji, po želji”

Profesorka srpskog jezika i književnosti u bačkotopolskoj Poljoprivrednoj školi, Olja Ljuboja, prisutnima je rekla da je verovala da se mesta poput Bačke Topole nikada neće probuditi, ali da se ipak bude:

“Mislili smo da čoveka treba svećom da tražimo po danu, ali magla se razilazi i sada se prepoznajemo po pogledima, po volji, po želji, po tome da želimo bolju budućnost za našu decu, ali zaista”.

Ona je rekla da su prosvetni radnici današnjom šetnjom želeli da obiđu sve škole u centru grada, čime nije obuhvaćena i škola u kojoj i ona radi jer se ne nalazi u centru, ali i u kojoj zaposleni “nikako da se probude” i priključe kolegama u protestima.

Olja Ljuboja, foto: MS/Magločistač

“Ipak postoji i jedna škola koja se nalazi izvan centra grada i izvan vremena i prostora, u nekom paralelnom univerzumu. U toj školi je ‘Diznilend’, ljudi su omađijani, začarani i nikako da se probude. Ja bih volela da se približe centru. Ne fizički, već u svojim mislima, željama, namerama, da se priključe kolektivu, a ne da gledaju samo ličnu korist”, poručila je profesorka Ljuboja.

Upravo je to, kako ona smatra, stvar koju treba svi da naučimo jer nas “deca sada uče da probudimo prvo ono lično, a onda da krenemo ka kolektivnom i da se ta kolektivna svest probudi”.

“Naše društvo doživljava katarzu i to je sasvim legitimno”

Profesorka Ljuboja je na današnjem protestnom skupu komentarisala i optužbu da se novosadska tragedija zloupotrebljava za proteste, rekavši da je to netačno.

“Često kažu da se tragedija zloupotrebljava. To nije tačno. Prema Aristotelu, po definiciji, tragedija treba da podstakne strah i sažaljenje i da se doživi katarza. Naše društvo sada doživljava katarzu i to je sasvim legitimno”, poručila je Ljuboja okupljenima.

Ona se osvrnula i na napade i targetiranja prosvetnih radnika, rekavši da su često na udaru manipulacija, ucena i pritisaka, a da se pritom zaboravlja koliko je to zanimanje veličanstveno.

“Mi samo tražimo da nas puste da časno i dostojanstveno radimo svoj posao koji volimo. Ništa više ne tražimo. Bez pritisaka, bez politike, da ovu decu naučimo šta je demokratija i šta je to dužnost i kako biti odgovoran i savestan građanin. Mislili  smo da ova deca ništa nisu naučila od nas, ali izgleda da ipak jesu, da su nas čuli i bolji su od nas i zato mi treba da ih sledimo”, naglasila je profesorka Ljuboja.

“Ja volim svoju struku i svoj predmet, i ne želim da se mešam u tuđe struke i tuđe i predmete. Mislim da, ako bi svako u ovoj državi radio svoj posao, ne bi nam bilo ovako. Mi danas čekamo spas poput onih kod Beketa. Mi živimo u ‘Revizoru’, u Domanovićevoj ‘Stradiji’, nas slepac vodi, ali, hvala bogu, više nismo tako slepi”, rekla je ova profesorka sprskog jezika, i zaključila:

“Šekspir je rekao da su se vremena iščašila i da Hamlet uzima na sebe da taj sklop vrati, da ispravi vreme. Mi, kao prosvetari, i kao stub društva, takođe treba da nosimo na sebi ovu borbu”, poručila je Ljuboja na današnjem javnom času prosvetnih radnika u Bačkoj Topoli.

Nakon održanih govora, profesorke su pročitale i Studentski edikt, dokument koji izražava vrednosti za koje se zalažu studenti u blokadi, a koji je deklamovan 1. marta, na skupu koji su u Nišu organizovali studenti univerziteta iz čitave Srbije.

Podelite sa prijateljima:

Ostavite komentar

Vaša email adresa neće biti objavljenja. Obavezna polja su markirana *

Upišite odgovor *

Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne nužno i stavove redakcije portala Magločistač. Na našem sajtu biće objavljeni svi pristigli komentari, osim komentara koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede ili nisu u vezi sa temom članka koji se komentariše. Govor mržnje je definisan Zakonom o javnom informisanju i medijima, koji u članu 86. kaže: „Idejama, mišljenjem, odnosno informacijama, koje se objavljuju u medijima ne sme se podsticati diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, polu, zbog njihove seksualne opredeljenosti, rodnog identiteta ili drugog ličnog svojstva bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo”. Pre nego što budu objavljeni, komentari moraju biti odobreni od strane naših moderatora, pa vas molimo za malo strpljenja.