Dom kulture opštine Bačka Topola je proteklih dana bio domaćin radionica na kojima su se učesnici upoznavali sa nekim od širokog spektra primene lavande – cveta koju je ova kulturna ustanova pre dve godine zasadila na parceli kraj Umetničke kolonije, da bi se dve godine kasnije iz osnovne ideje rodile i brojne druge.
Od davnina nam je poznata primena lavande u kozmetici. Kupovali smo i mirišljave jastučiće punjene njenim cvetom kako bismo se rešili moljaca ili oterali komarce. Ako smo imali sreće da naiđemo na prodavca sveže pokošenog buketa, mogli smo i danima da uživamo u mirisu lavande iz omiljene vaze.
U tradiciji naše kuhinje, ova sve popularnija mediteranska cvetnica, međutim, nije našla mesto, ali zahvaljujući radionicama poput onih koje je organizovao Dom kulture možda i pronađe svoj kutak, ocenjuje Žužana Odri iz Doma kulture, koja je polaznike radionice upoznavala upravo sa ovom temom.
“Za sve nas je ovo izazov. Učimo i istražujemo, upoznajemo svojsta lavande i testiramo njenu primenu. Ja sam shatila da se ona u kuhinji odlično kombinuje s limunom. Treba da naviknemo i na nove ukuse. Nekome je ukus lavande možda prejak, pa i tu limun dobro dođe da ublaži lavandu. Moja preporuka, kada je pitanju lavanda kao začin, jeste – umerena količina i svež cvet kad god je to moguće”, kaže Žužana.
Poslednjeg dana radionice, koja je ujedno izazvala i najveću pažnju i interesovanje, pravile su se slane pogačice, zatim slatki keksići i kolači, čokoladna fontana, ali i sok i džem – sve od lavande. Najveće oduševljenje izazvao je upravo džem sa fantastičnim spojem ukusa, za koji su se recepti posebno zapisivali, a Žužine reči smo pribeležili i mi.
“Uzela sam kilogram voća, i to 3 limuna sa korom, dve oguljene narandže i jednu breskvu sa korom. Iseckala sam na kocke i stavila na 20 minuta da se kuva sa malo šećera. Na kraju sam dodala pola kašičiće sušine i pola kašičice sveže lavande, promešala i ostavila pokopljeno da se ohladi. Prenoćilo je u frižideru i ujutru bilo spremno za konzumaciju”, savetuje Žužana.
Ovakav džem idealan je kao premaz palačinki ili kolačića. Pored toga, za vrele letnje dane, ona preporučuje i sok od lavande, a procedura za izradu sirupa je sledeća:
“Litru vode staviti sa 500 grama šećera da prokuva. Potom u topao sirup staviti šaku mlevenog svežeg cveta i lista lavande. U toku zime može i sušena. I ovde je lepo dodati jedan limun i nekolko listova limunove trave za potpuno osvežavajući ukus. Sirup treba da odstoji jedan dan, potom se procedi i drži u frižideru. Idealo je osveženje leti i deluje umirujuće”, preporučuje Žužana.
U prelepom ambijentu uz šumski pojas Bačkotopolskog jezera, cvrkut ptica, zujanje pčela i društvo leptira, dok se širi miris gastronomskih proizvoda od lavande, učesnici radionice su bili u prilici da vide i kako nastaje eterično ulje, čija je primena nadaleko i naširoko poznata.
“Smatra se da je eterično ulje vrhunski i najcenjeniji proizvod kod uzgoja lavande, pa smo nabavili i jedan hobi kazan za destilaciju. Na ovoj mini destileriji smo pokazali kako od suvog cveta lavande dobijamo aero so – hidrolat i eterično ulje, čije su primene u kozmetici veoma široke”, priča direktorica Doma kulture, Timea Čipe.
A širok je i spektar ideja koje zaposleni u Domu kulture imaju u vezi sa proizvodima svoje ljubičaste mini-plantaže.
“Ideje tražimo i od ljudi koji se lavandom bave na višem nivou. Konstantno pratimo plantaže u Mađarskoj koje su veoma aktivne na polju radionica. U Srbiji je najveći zasad lavande u Tamjanici, gde sam bila prošlog vikenda. Oni imaju ogromnu destileriju i raznovrsne proizvode koje prave u komercijalne svrhe, za razliku od nas koji to radimo usput i iz ljubavi. Međutim, korisno je i lepo videti kako oni to rade”, kaže Timea.
Ona dodaje da konstatno prate potrebe i sugestije građana, pa u skladu s tim će se razvijati i projekat “Lavanda”.
“Na zahtev učesnika radionice, ali i onih koji ovaj put nisu mogli da učestvuju zbog toga što se radionica održavala u jutarnjim satima, planiramo još jedan ciklus sa nekim novim temama. Voleli bismo da tom prilikom pravimo i sladoled od lavande, ako bude drugog ciklusa cvetanja, u septembru”, najavljuje Timea.
Tokom četiri dana, učesnici radionica su kućama odneli mirisne vrećice, ukrasne kompozicije od lavande, mirišljave deterdžente i sapune, kao i razne gastronomske proizvode, ali i saznanja o lekovitosti ove čarobne biljke, a od nastalih proizvoda, napravljena je i izložba.
Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne nužno i stavove redakcije portala Magločistač. Na našem sajtu biće objavljeni svi pristigli komentari, osim komentara koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede ili nisu u vezi sa temom članka koji se komentariše. Govor mržnje je definisan Zakonom o javnom informisanju i medijima, koji u članu 75. kaže: „Idejama, mišljenjem, odnosno informacijama, koje se objavljuju u medijima ne sme se podsticati diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, polu, zbog njihove seksualne opredeljenosti ili drugog ličnog svojstva, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo”. Pre nego što budu objavljeni, komentari moraju biti odobreni od strane naših moderatora, pa vas molimo za malo strpljenja.