Roditelji najčešće ne umeju da prepoznaju i da je njihovo dete žrtva eksploatacije putem interneta, niti znaju kome da se obrate za pomoć
Institucija Pokrajinskog ombudsmana upozorila je danas, povodom Dana bezbednog interneta, da u Srbiji i dalje ne postoji nijedan pravni akt, niti strateški dokument na državnom nivou koji prepoznaje ili definiše eksploataciju dece putem interneta i mobilnih telefona, iako je reč o sve učestalijem vidu zlostavljanja, zloupotrebe i nasilja nad decom.
“Čak ni Strategija razvoja informatičkog društva u Srbiji do 2020. godine decu ne pominje, niti ih izdvaja kao posebno ranjivu grupu podložnu eksploataciju putem informaciono-komunikacionih tehnologija (IKT)”, navodi se u saopštenju za javnost.
Podseća se da je MUP na konferenciji posvećenoj ovoj temi koja je održana prošlog novembra u Beogradu, izneo podatak da je tokom 2015. godine policija uhapsila 35 osoba zbog krivičnog dela iskorišćavanja maloletnih lica za pornografiju i to ocenio kao značajno povećanje u odnosu na prethodni period.
Institucija ombudsmana je ocenila da kažnjavanje počinilaca otkriva “tek vrh ledenog brega”.
“Situaciju dodatno usložnjava i činjenica da provajderi usluga interneta decu apsolutno ne prepoznaju, čak ni kao posebnu grupu svojih korisnika, te je i njihova svest o potrebi da se ona zaštite na nezadovoljavajućem nivou”, piše u saopštenju.
Dodaje se da istraživanja pokazuju da značajan broj odraslih nema naviku da decu upućuje na aktivnosti i onlajn sadržaje putem kojih se mogu informisati o bezbednom korišćenju IKT jer ni sami ne znaju za njih.
“Uz to, roditelji najčešće ne umeju da prepoznaju i da se suoče sa tim da je njihovo dete žrtva eksploatacije putem interneta, niti znaju kome da se obrate za pomoć”, upozorila je inctitucija Pokrajinskog ombudsmana.
Dodaje se da je organizovano informisanje i edukacija dece o pravilnom korišćenju IKT i načinima zaštite od zloupotrebe izvan školskog sistema ili je, u najboljem slučaju, svedena na fakultativnu aktivnost, dok žrtve ove vrste zloupotrebe i nasilja ostaju bez adekvatne podrške i zaštite.
Dan bezbednog interneta, 9. februar, ove godine se obeležava pod sloganom „Kakva je tvoja uloga?”, čime se želi poručiti da svaki pojedinac još od najranijeg uzrasta može da doprinese bezbednom i odgovornom korišćenju savremenih IKT.
Više o bezbednom korišćenju interneta može se saznati na: www.bezbedaninternet.ombudsmanapv.org
Izvor: Autonomija
Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne nužno i stavove redakcije portala Magločistač. Na našem sajtu biće objavljeni svi pristigli komentari, osim komentara koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede ili nisu u vezi sa temom članka koji se komentariše. Govor mržnje je definisan Zakonom o javnom informisanju i medijima, koji u članu 75. kaže: „Idejama, mišljenjem, odnosno informacijama, koje se objavljuju u medijima ne sme se podsticati diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, polu, zbog njihove seksualne opredeljenosti ili drugog ličnog svojstva, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo”. Pre nego što budu objavljeni, komentari moraju biti odobreni od strane naših moderatora, pa vas molimo za malo strpljenja.