Na veselje Istoka i Zapada što od osiromašenih i izgladnelih balkanskih patuljaka istovremeno prave i cirkus i klovnove
Nakon dva uspešna prošlogodišnja pokušaja obmanjivanja javnosti, Ministarstvo poljoprivrede ovih je dana izašlo s novim paketom obećanja na istu temu. Naime, ministrica Snežana Bogosavljević – Bošković 18. januara treći put je poljoprivrednicima navestila isplatu subvencija za biljnu proizvodnju za 2015. Za razliku od jula prošle godine, kada se pokrila neodređenim, ali upravo zbog toga tačnim (i neobavezujućim) obećanjem da će subvencije biti isplaćene „na vreme“, Bogosavljević – Bošković ovoga puta bila je mnogo preciznija: prva rata, kaže, biće isplaćena 29. januara; druga, tvrdi, 26. februara, a treća, ističe, 25. marta. Za te namene Vlada je, po njenim rečima, opredelila 10 milijardi dinara.
Krah agrarnog budžeta
Iako je isti iznos u javnosti kao problematičan iznošen i krajem oktobra, državnog sekretara u Ministarstvu poljoprivrede Zorana Rajića u novembru ništa nije sprečavalo (a ni koštalo) da obeća kako će subvencije za biljnu proizvodnju biti isplaćene do kraja 2015. Kao pokriće Rajiću za to „baš bogame“ obećanje moguće da je poslužio sam Božanski, koji je u to vreme takođe obećao da će sredstva za isplatu preostalih subvencija „biti pronađena i isplaćena do kraja 2015.“. Ipak, kako vidimo, ta je sredstva neko dobro sakrio, jer do (n)ove godine ona nisu pronađena, a ispunjenje obećanja Božanskog pokazalo se istinitim kao i ono o smeni ministra vojnog Bratislava Gašića.
Iz istih razloga najverovatnije i danas mirno spava neimenovani pomoćnik ministra (poljoprivrede, prim. a,) kog je, kao „jednog ili više njih“, predsednik skupštinskog Odbora za poljoprivredu Marijan Rističević označio kao odgovorne za neisplaćivanje subvencija. Rističević je, naime, rekao da je zbog pogrešno isplaniranih čak skoro sedam milijardi dinara bez subvencija (do danas) ostalo oko 300.000 poljoprivrednih gazdinstava. Iako je Rističević još krajem oktobra prošle godine rekao da će zatražiti „određene konsekvence“ za odgovorne za načinjeni „propust“, javnost do danas nije upoznata niti o kom je pomoćniku ministra, „jednom ili više njih“, reč, a još manje o tome kakva je sudbina zahteva predsednika skupštinskog Odbora za poljoprivredu.
„Buuum“ vojne industrije
Nije javnosti poznato niti gde je Vlada odjednom pronašla izgubljenih 10 milijardi dinara, koje je najavila ministrica, mada bi se – da smo kojim slučajem zluradi – to možda moglo povezati i s odlukom Božanskog da uskoro da otkaz u firmi u kojoj je sada zaposlen kako bi s blaženim mirom sačekao rezultate izbora na proleće. Već naviknuti na njegovu omiljenu verbalnu disciplinu, slične najave verovatno mogu očekivati i penzioneri, zdravstveni i prosvetni radnici, a bogami, zašto ne i policijski i vojni trudbenici?
Ako zanemarimo pretprošlogodišnje otkrivanje tajne o „Teslinom super oružju“ i prošlogodišnje o domaćem „super tenku“ (za kog su izvesni mediji tvrdili da će čak i „Putin zanemeti“!), kao primer za to možemo uzeti domaći patrolni čamac (opremljen topom, raketnim bacačima i mitraljezima!), koji će – samo da uđe u serijsku proizvodnju – juriti Dunavom i do 100 kilometara na sat! Iako se u javnosti baš i ne mogu naći podaci o tome koliko će stajati proizvodnja ove vodojureće gvožđurije za zastrašivanje komšija, i Božanski i Lazanski već su najavili da će – osim u odbrambene svrhe – Srbija profitirati na izvozu „vodenih tenkova“. Prvi je rekao da će ih Srbija prodavati afričkim zemljama (koje će ih, naravno, korisititi isključivo u odbrambene svrhe), a drugi ima informacije da su za isti proizvod zaintersovani „Arapi“! Pretpostavimo li da su obaveštajni podaci kojima raspolaže Miroslav Lazanski tačni (a ima li uopšte razloga sumnjati u to?), ispada da će Srbija zarađivati na izvozu oružja „Arapima“, dok su istovremeno isti ti „Arapi“ već izvukli povoljnu računicu i to tako što će ovdašnje paore učiti osnovama profitabilnosti u poljoprivrednoj proizvodnji. Uostalom, zli jezici i tvrde da je po meri takvih profitera (stranih ili domaćih, svejedno) i skrojen Zakon o poljoprivrednom zemljištu zbog kog su malobrojni poljoprivrednici – prepušteni ravnodušnom preziru većine svojih „kolega“ i svih ostalih kategorija građana – bezuspešno protestovali u decembru prošle godine.
Dodamo li rečenome i najave načelnika Generalštaba Ljubiše Dikovića da će, „u cilju modernizacije oružanih snaga“, Vojska Srbije od ove godine početi s nabavkom dva višenamenska helikoptera, haubice, oklopnog vozila i drugih „sistema za odbranu zemlje“, uporedni zaključak između dve teme ovog teksta svakako bi mogao biti: ako nema za poljoprivrednike, biće za vojnike! Na veselje Istoka i Zapada što od osiromašenih i izgladnelih balkanskih patuljaka istovremeno prave i cirkus i klovnove.
Zlatko Romić (Magločistač)
[clear]
Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne nužno i stavove redakcije portala Magločistač. Na našem sajtu biće objavljeni svi pristigli komentari, osim komentara koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede ili nisu u vezi sa temom članka koji se komentariše. Govor mržnje je definisan Zakonom o javnom informisanju i medijima, koji u članu 75. kaže: „Idejama, mišljenjem, odnosno informacijama, koje se objavljuju u medijima ne sme se podsticati diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, polu, zbog njihove seksualne opredeljenosti ili drugog ličnog svojstva, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo”. Pre nego što budu objavljeni, komentari moraju biti odobreni od strane naših moderatora, pa vas molimo za malo strpljenja.