U Srbiji je prošle godine zabeležen veći procenat neadekvatnog reagovanja policije na zahteve tužilaštava za prikupljanjem podataka za prijavljene slučajeve nasilja nad novinarima, izjavio je predsednik Upravnog odbora Asocijacije nezavisnih elektronskih medija (ANEM) Veran Matić.
Ukazao je i da je došlo i do promene sudske prakse, pa su novinari i mediji osuđivani češće nego ranije, čak i za ono što nisu napisali i objavili.
Matić je za portal Insajder ocenio da je to “opasna tendencija koja ima za cilj ukidanje istraživačkog novinarstva i kritičkog mišljenja i svođenje novinarstva na prenošenje izjava političara”.
“Nedostatak adekvatnog rada Regulatornog tela za elektronske medije, otvorilo je prostor za brojna kršenja zakona, naročito od strane televizija sa nacionalnom frekvencijom, ali i brojnih drugih kanala”, naveo je Matić.
Po njegovim rečima, novinarke su ranije ređe prijavljivale pretnje i nasilje nad njima, ali u 2024. godini ti slučajevi čine 57 odsto ukupnog broja napada koje registruje Vrhovno javno tužilaštvo, a i 70 odsto pretnji onlajn.
“Po pravilu, pretnje novinarkama su mnogo brutalnije, stvaraju mnogo veće uznemirenje i u velikom broju dolaze od istih osoba. Novinarke su izloženije zbog svog pola i često pokazuju veći stepen hrabrosti, a najveći broj pretnji obiluje seksualnim patologijama. Deluje kao da su manje zaštićene. I u ovim slučajevima, nekažnjivost samo podstiče nasilnike”, upozorio je Matić.
Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne nužno i stavove redakcije portala Magločistač. Na našem sajtu biće objavljeni svi pristigli komentari, osim komentara koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede ili nisu u vezi sa temom članka koji se komentariše. Govor mržnje je definisan Zakonom o javnom informisanju i medijima, koji u članu 75. kaže: „Idejama, mišljenjem, odnosno informacijama, koje se objavljuju u medijima ne sme se podsticati diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, polu, zbog njihove seksualne opredeljenosti ili drugog ličnog svojstva, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo”. Pre nego što budu objavljeni, komentari moraju biti odobreni od strane naših moderatora, pa vas molimo za malo strpljenja.