Jedan od dva preostala murala na građevinskim objektima poznatog bačkotopolskog arhitekte dr Imrea Harkaija, koji nestaje pod novom fasadom stambene zgrade u Dunavskoj 1 u Bačkoj Topoli, moraće da bude “vraćen” – navodi se u Reviziji koju je 17. decembra sastavio Međuopštinski zavod za zaštitu spomenika kulture Subotica.
“S obzirom na to da je mural sada evidentiran kroz taj spisak javnih spomenika na teritoriji Bačke Topole, postoje mere zaštite koje se podrazumevaju, a to je vraćanje u prvobitno stanje. U slučaju ovog murala, to je sećanje na delo važnog autora za period postjugoslovenske apstraktne slike, odnosno crteža. Poželjno je da se mural vrati po uputstvu stručnjaka Muzeja i prema uslovima Zavoda”, objašnjava vajarka-konzervatorka Maja Rakočević Cvijanov, savetnica u Međuopštinskom zavodu za zaštitu spomenika kulture Subotice.
Mural predstavlja Op-art kompoziciju, a naslikan je 80-ih godina prošlog veka po nalogu i rešenju priznatog vojvođanskog arhitekte, naučnika, profesora i etnologa Imrea Harkija (1952—2004). Pored toga što je projektovao tadašnji vizuelni identitet Bačke Topole, Harkai je od 1988. do 1995. godine bio zaposlen u Građevinsko industrijskom kombinatu “1.maj”, te je i njegov stvaralački ciklus po tome dobio ime, a u to vreme su naslikana i tri murala monumentalnih dimenzija na objektima u Prvomajskoj 1, Maršala Tita 49 i Petefi Brigade 11.
Na osnovu Rešenja o odobrenju izvođenja radova od 18. oktobra, koje je izdalo nadležno odeljenje Opštinske uprave, vlasnici stanova u ovoj stambenoj zgradi nastavili su radove na toplotnoj izolaciji objekta, koje je prethodno prekinula inspekcija po prijavi građana, kako bi se utvrdilo da li je mural pod zaštitom.
Kako to nije bio slučaj, u toku radova je saradnik Muzeja i likovni umetnik, Adrian Klajo, inicirao da se mural naknadno stavi pod zaštitu, te je Zavod u svojoj ovogodišnjoj Reviziji naložio mere tehničke zaštite za očuvanje nekoliko javnih spomenika, među kojima su i “Kockice”, za koje je navedeno da ih je potrebno “vratiti”, kao i nestalu bistu Čakija Lajoša, dok je za ruiniranu Kalvariju naložena restauracija.
“Mural ‘Kockice’ je odredio jezgro grada. Mi u Muzeju čuvamo puno Harkaijevih skica i idejnih rešenja, na osnovu kojih on može ponovo da se naslika. Ovde je ključno pitanje namere Opštine – da li će finansirati ponovno oslikavanje. Za sada nas nisu kontaktirali u vezi sa ovim, ali finansiranje ne bi koštalo mnogo”, kaže likovni umetnik i saradnik Muzeja, Adrian Klajo.
Prema njegovoj oceni, iz opštinskog budžeta se finansiraju programi koji, kako kaže, “podstiču cvetanje primitivizma i sistematično urušavaju naše kulturno nasleđe”, dok se ono što nije u ličnom interesu donosioca odluka ne podržava.
Pored toga, kako smatra Klajo, u celoj priči najviše nedostaje zajednička briga za kulturne vrednosti Bačke Topole, konkretno po pitanju vizuelne umetnosti, koje ovde ima mnogo:
“Od tri murala, ovo je drugi koji je prekrečen za poslednjih nekoliko meseci. Prvi, prema Kalvariji, uništili su rušeći zid, što znači da se taj mural zauvek izgubio. Bilo bi dobro prepoznati korist dugoročnih ulaganja, konkretno u vizuelnu kulturu i njeno negovanje, što bi uticalo kako na atmosferu grada i zadovoljstvo građana, tako i na turizam. Pretužno je gledati kako nestaje sve pred našim očima”, ističe Klajo.
On naglašava da nisu postojala očekivanja da stanari sporne zgrade treba da ostanu bez izolacije, ali smatra da je postupak trebalo da se odradi pametnije:
“Ne bi bilo fer da stanovnici te stambene zgrade ostaju bez izolacije. Pored toga, zid svakako nije bio bezbedan, bio je u dosta lošem stanju. Sa druge strane, može ovo i drugačije i pametnije da se izvede, sa nekim prethodnim planovima i dogovorima, jer znamo da – kad jednom nešto nestane – jako teško se vraća”.
Stanari zgrade u Dunavskoj 1, u kojoj se nalazi 12 stanova, kažu da je u pitanju najstarija zgrada u Bačkoj Topoli, da je njena fasada bila oronula i nebezbedna, te da su zbog vlage i loše izolacije zidova radovi bili neizbežni.
“Bilo je već nemoguće živeti u tim stanovima zbog kondenza koji se stvarao. Cela zgrada ima centralno grejanje na gas, a nema nikakvu toplotnu izolaciju. Spoljni zid je jako tanak i čini ga blok od 25 centimetara, koji je zidan između betonske konstrukcije, što je izazvalo stvaranje nepodnošljive buđi”, izjavio je za Magločistač Mirko Petković, jedan od stanara.
Pored toga, kako kaže, fasada je već bila počela da otpada, pa je bila i nebezbedna za prolaznike.
“Mural je najpre bio oštećen grafitima, bio je prefarban, onda je zbog vlage bio počeo malter da otpada, pa je to postalo nebezbedno i za prolaznike. Znamo da su vlasnici stanova dužni da održavaju fasadu i sutra, kad bi palo nešto nekome na glavu, mi bismo odgovarali i tada niko ne bi postavljao pitanje gde je mural”, naglašava Petković.
On kaže i da nisu znali da kockice naslikane na fasadi imaju umetničku vrednost, te je bio iznenađen kada je u septembru inspekcija obustavila radove kako bi se proverilo da li su one pod zaštitom.
Iz sadašnje perspektive, dodaje, voleo bi da se mural vrati, ali ističe da stanari ove zgrade nemaju finansijskih mogućnosti da to i realizuju.
“Zbog izlaska inspekcije smo imali dodatnih troškova na koje nismo računali, mi smo mala zgrada, ovde su sve penzioneri, tako da nemamo finansijskih mogućnosti da obnovimo taj mural, ali sada, kada znam priču, ja bih voleo da se mural vrati jer se i zgrada zove po njemu i mi nemamo ništa protiv njega”, zaključuje Petković.
Prema njegovim rečima, mural “Kockice” na južnom zidu zgrade, ostaje u izvornom obliku, s obzirom na to da radovi na tom delu sadašnjm projektom nisu ni bili planirani.
Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne nužno i stavove redakcije portala Magločistač. Na našem sajtu biće objavljeni svi pristigli komentari, osim komentara koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede ili nisu u vezi sa temom članka koji se komentariše. Govor mržnje je definisan Zakonom o javnom informisanju i medijima, koji u članu 75. kaže: „Idejama, mišljenjem, odnosno informacijama, koje se objavljuju u medijima ne sme se podsticati diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, polu, zbog njihove seksualne opredeljenosti ili drugog ličnog svojstva, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo”. Pre nego što budu objavljeni, komentari moraju biti odobreni od strane naših moderatora, pa vas molimo za malo strpljenja.