Imenovanje Miroslava Hinića za novog vršioca dužnosti direktora Osnovne škole “Nikola Tesla” u Bačkoj Topoli – uprkos tome što su Nastavničko veće sa 70:1 i Školski odbor sa 5:4 glasova podršku dali dosadašnjem v.d. direktoru te ustanove, Danilu Mandiću – pokrenulo je lavinu negativnih komenatara u lokalnoj javnosti i otvorilo pitanje o mogućoj prevazi političkih uticaja u odnosu na kompetencije kandidata.
Direktore škola u Vojvodini imenuje i razrešava Ministarstvo prosvete uz prethodnu saglasnost Pokrajinskog sekretarijata za obrazovanje, a nakon izjašnjavanja nastavničkog veća i školskog odbora, te pribavljenog mišljenja nacionalnih saveta nacionalnih manjina.
U ovom slučaju, pribavljeno je bilo mišljenje Nacionalnog saveta mađarske nacionalne manjine, koje je za oba kandidata bilo pozitivno, dok se Pokrajinski sekretarijat za obrazovanje u junu ove godine aktom upućenim Ministarstvu izjasnio da nijedan od kandidata ne zadovoljava kriterijume za imenovanje na mesto direktora škole.
Miroslav Hinić zato što nema podršku Veća i Odbora, a Danilo Mandić jer nema položen ispit za licencu za direktora.
Licencu nema ni Hinić, ali, prema objašnjenju saogovrnika Magločistača, ona nije preduslov za imenovanje na mesto v.d. direktora ili direktora u slučaju njegovog prvog mandata. Zakon, naime, nalaže da je kandidat u obavezi da licencu stekne u roku od dve godine od preuzimanja direktorske funkcije.
Pokrajinski sekretarijat za obrazovanje u junu imenuje Mandića na 6 meseci za v.d. direktora, a po isteku tog perioda, 4. decembra donosi rešenje o imenovanju Hinića za v.d. direktora pozivajući se u obrazloženju na to da je Mandiću istekao mandat, a da škola od Ministarstva prosvete nije ishodovala rešenje o imenovanju novog direktora.
Pokrajinski sekretarijat za obrazovanje je Hinića, koji je po struci diplomirani profesor fizičkog vaspitanja i diplomirani trener košarke, na mesto vršioca dužnosti direktora škole imenovao na period od najduže šest meseci počev od 9. decembra, odnosno do izbora direktora. U rešenju se navodi da on ima više od osam godina iskustva rada na poslovima nastavnika.
Mandića je za v.d. direktora škole predložio kolektiv 2019. godine, nakon što je resorno ministarstvo razrešilo dužnosti tadašnju direktoru Kseniju Đukić Kustudić. Mandić je 2020. izabran i za direktora, a mandat mu je istekao u junu ove godine. On je po struci profesor razredne nastave, u školi je zaposlen od 2011. u školskoj biblioteci, gde se vraća po povratku sa tekućeg godišnjeg odmora.
Objašnjavajući da su već jednom pre 7 godina kao kolektiv proživljavali sličnu traumu kroz “političko postavljanje direktora škole mimo volje kolektiva”, poverenica Sindikata „Nezavisnost“ u ovoj školi, Daniela Šušić, za Magločistač ističe da su Mandića odabrali “bez imalo sujete, kao najboljeg u kolektivu, prezadovoljni njegovim radom i načinom ophođenja prema deci, roditeljima i svima koji su zakucali na vrata škole”.
“Imenovanjem Miroslava Hinića za v.d. direktora u našoj školi došlo je do nepoštovanja volje kolektiva. Imenovani će dužnost obavljati narednih 6 meseci, a u tom periodu mora biti raspisan konkurs za izbor direktora. Sprovešćemo novo glasanje kolektiva i Školskog odbora. Desi li se da ponovo bude pogažena naša odluka, odlučićemo na koji način ćemo štititi interes i prava dece i roditelja, ugled i dostojanstvo prosvetnih radnika ovog kolektiva”, izjavila je Šušić za Magločistač.
Ona je istakla da škola po zakonu i Ustavu ne sme biti mesto za političko delovanje:
“Deci i roditeljima, prijateljima naše škole poručujemo da ne sumnjaju u svoje vaspitače, u jedinstvo našeg kolektiva, što je danas retkost, i da znaju da smo mi ‘Teslina’ porodica. Nismo podložni nikakvoj političkoj manipulaciji, ni od strane vlasti, ni od strane opozicije”, naglasila je Šušić.
Školski odbor, kao vrhovni organ, takođe je podržao Danila Mandića kao kandidata za v.d. direktora škole, te su, kako kažu za Magločistač, zatečeni obaveštenjem o imenovanju Hinića na tu funkciju.
“Zatečeni smo vešću da ćemo usred školske godine, pred kraj polugodišta, za direktora dobiti čoveka kojeg ni ne poznajemo, i koji treba da rukovodi našom organizacijom”, navela je za Magločistač Valerija Čagalj, predsednica Školskog odbora.
Kako dodaje, od početka nedelje su izloženi brojnim pozivima roditelja i novinara koji traže odgovore na pitanja o razlozima smene direktora Mandića, zbog čega je zakazala i sednicu Školskog odbora, kako bi i predstavnike Učeničkog parlamenta, Saveta roditelja i Opštine upoznala sa odlukom Pokrajinskog sekretarijata.
“Mi smo se na sastanku sindikata dogovrili da ćemo se izdići iznad novonastale situacije, jer mi moramo sačuvati ugled škole, koju smo i do sada branili i razvijali, na čelu sa našim direktorom”, kazala je Čagalj.
Iz Pokrajinskog sektetarijata za obrazovanje, propise, upravu i nacionalne manjine – nacionalne zajednice za Magločistač do zaključenja ovog teksta nisu odgovorili na pitanja po kom osnovu je Hinić imenovan za v.d. direktora ako je prethodno ocenjeno da ni on ne zadovoljava uslove za tu poziciju, kao ni da li su navodna stranačka opredeljenost i aktivnost kandidata bile presudne za donešenje odluke o njegovom imenovanju.
Iz Sekretarijata nisu odgovorili ni da li bi u istoj konkurenciji kandidatu Mandiću bio dodeljen novi mandat, bez obzira što nema licencu, da je član neke od vladajućih stranaka u Bačkoj Topoli.
Prema rečima Danila Mandića, spornu licencu nema ni Hinić, kao ni velika većina direktora škola, premda zakon nalaže da se ona stekne u roku od dve godine od početka direktorskog mandata.
“Moj mandat je počeo 2020. godine, u vreme korone, zbog čega su se i zvanični rokovi prolongirali. U međuvremenu sam odradio obuku za ispit za licencu, za koju posedujem i sertifikat, prijavio sam rad i radim portfolio, i ostaje mi samo polaganje za licencu. Iskreno, biću možda jedini u opštini koji će imati položen ispit za licencu”, izjavio je Mandić za Magločistač.
Upitan da prokomentariše navode školskog kolektiva i javnosti prema kojima je Miroslav Hinić odabran za v.d. direktora jer je kandidat Srpske napredne stranke (SNS), Mandić odgovara da veruje da su takve sumnje opravdane:
“Svesni smo gde živimo i verujem da je tako, ali ako je to jedini razlog i jedina kvalifikacija, zašto onda mi kao vaspitno-obrazovna ustanova učimo naše učenike da budu radni i vredni ako će im na kraju jedina važna kvalifikacija biti da li su članovi neke stranke ili nisu”, smatra Mandić.
U javnosti su se pojavile i tvrdnje da je on lično bio ucenjivan učlanjenjem u SNS kako bi zadžao direktorsku poziciju, što negira:
“Ne mogu reći da su to bili neki pritisci, u smislu da je mene neko vukao za rukav, ali jesu dolazili i nudili različita učlanjenja, međutim, ja nikada nisam bio član nijedne političke stranke. Držim se Nušićevog načela ‘Moja stranka su moji ljudi u kolektivu’. Dokle god su oni iza mene, ja jedino njima i odgovaram, kao i roditeljima i učenicima”, kaže Mandić, i dodaje:
“Kao dugogodišnji sportista, smatram da ne treba menjati tim koji pobeđuje, a mi smo postigli puno rezultata u poslednjih 5 godina zahvaljujući dobroj saradnju u kolektivu, ali i uz podšku roditelja, pa i predsednika Opštine. Zadovoljstvo je raditi u kolektivu u kojem smo stvarno svi kao jedna porodica i jako mi je žao što neko smatra da direktorsku funkciju može da obavlja neko ko nema podršku kolektiva jer to mnogo remeti odnose u kolektivu”.
A da je atmosfera u kolektivu zaista narušena, svedoče i zaposleni, naglašavajući da neće dozvoliti da politika upravlja školom.
U vezi sa tim, Sindikat „Nezavisnost“ koji deluje u školi se u pisanoj formi obratio i Opštinskom odboru SNS u Bačkoj Topoli, u kojem se navodi informacija da se Hinić izjasnio da je kandidaturu predao nevoljno i pod nagovorom stranke.
Odgovor na dopis SNS-u, kažu, nisu dobili.
Miroslav Hinić za Magločlistač nije želeo da komentariše način njegovog imenovanja na mesto v.d. direktora Osnovne škole “Nikola Tesla”, niti da reaguje na optužbe o stranačkom uticaju na njegovu kandidaturu i njegov izbor.
Jedan Komentar na
“Šta je presudilo u izboru novog v.d. direktora bačkotopolske OŠ “Nikola Tesla”: Partija ili kompetencije?”
Након прочитаних чињеница, у вези начина на који је и због чега је, Милан Хинић изабран за новог директора, у овом објављеном чланку и захваљујући одличном истраживачком новинарству вашег портала, закључујем и износим искључиво чињенице:
– Да је Данило Мандић, по закону имао 2 године како би стекао лиценцу неопходну за обављање директора, међутим, Д.М. је од 2020-те године директор, значи укупно 4 године на директорској позицији – БЕЗ лиценце.
– Покрајина доноси одлуку да пружи шансу другој особи, јер је претходни директор и после друге шансе пропустио шансу да стекне лиценцу. Сложићете се да је то и више него поштено. Сходно томе дајем себи за право, занемаривши страначки утицај, да приметим и констатујем да је М.Х. особа која је добила шансу да покаже шта зна. Страначки утицај сам себи дао право да занемарим, јер се М.Х. још у марту 2023. године оградио и у писменом образложењу изнео чињеницу да је ПРИМОРАН. То се цени, јер ретко ко би имао петљу да буде толико искрен у тренутним околностима. Сходно томе, од мене један велики плус за моралне вредности М.Х.
– М.Х. је свој живот посветио раду са децом, док га са друге, мало познате стране, живот није миловао, те сходно томе дајем себи за право да поуздано тврдим, да је особа са великим животним искуством у раду, како са децом, тако и са одраслима. Особа која је искрени борац у сваком смислу те речи.
Мишљења сам да се по питању М.Х. страначки утицај на његово именовање преувеличао до те границе, да је његова права личност остала у мраку. Такође, стим преувеличавањем, сте беспотребно и многе млађе нараштаје извели на трновит пут превременог излагања дубоким политичким и друштвеним поделама, које су активне у друштву. Мислим да је крајње време да преиспитамо и “ставимо на тас”, те трновите путеве које им отварамо, и личне ставове и уверења, у којима смо као колектив заглибили.
Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne nužno i stavove redakcije portala Magločistač. Na našem sajtu biće objavljeni svi pristigli komentari, osim komentara koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede ili nisu u vezi sa temom članka koji se komentariše. Govor mržnje je definisan Zakonom o javnom informisanju i medijima, koji u članu 75. kaže: „Idejama, mišljenjem, odnosno informacijama, koje se objavljuju u medijima ne sme se podsticati diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, polu, zbog njihove seksualne opredeljenosti ili drugog ličnog svojstva, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo”. Pre nego što budu objavljeni, komentari moraju biti odobreni od strane naših moderatora, pa vas molimo za malo strpljenja.