Demokratska zajednica vojvođanskih Mađara (DZVM) reagovala je danas povodom obeležavanja 80. godišnjice zločina nad Mađarima u Vojvodini 1944/45. godine, koje je održano u Subotici, navodeći da je reč o praznim govorima rukovodstva Saveza vojvođanskih Mađara (SVM) „koji pokazuju površno bavljenje istorijskim ranama i nedostatak konkretnih dela“.
Kako se navodi u saopštenju ove stranke, na poslednjem savetovanju u Subotici ponovo su se čule uobičajene pohvale o srpsko-mađarskom pomirenju, dok porodice žrtava i vojvođanska mađarska zajednica i dalje nisu dobile zasluženu pravdu ni materijalno obeštećenje.
„Rehabilitacioni zakon koji se odnosi na nevine žrtve masakara iz 1944/45. godine nije doneo očekivane rezultate, dok kolektivna odgovornost nije ukinuta retroaktivno, već je samo stavljena van snage 2014. godine. Rad mešovite istorijske komisije bio je polovičan, a izvinjenje za zločine još uvek nije stiglo“, ocenjuju u DZVM-u.
Smatraju da uprkos čestim obećanjima SVM-a, u Bačkoj Topoli i dalje nije postavljeno odgovarajuće spomen-obeležje nevinim žrtvama.
„Još u oktobru 2022. godine, DZVM je preko Šerfeze Karolja, predsednika okružne organizacije, uputio otvoreno pismo Adrianu Satmariju, predsedniku opštine Bačka Topola, sa zahtevom da se u blizini stadiona TSC-a, na mestu masovne grobnice, podigne dostojan spomenik nevinim žrtvama, ali da do danas nisu dobili odgovore“, ističu.
Oni su upitali rukovodstvo SVM-, šta ih je sprečavalo svih ovih godina da to realizuju u Bačkoj Topoli.
„Arpad Fremond, kao bivši narodni poslanik, bivši predsednik okružne organizacije SVM-a u Bačkoj Topoli i sadašnji predsednik Mađarskog nacionalnog saveta (MNS), vrlo dobro zna za zahteve za postavljanje spomenika, ali konkretne korake i dalje nije preduzeo“, napominju u DZVM-u.
Ova stranka je pozvala rukovodstva SVM-a i MNS-a da prestanu sa praznom retorikom i da bez odlaganja isprave svoje propuste.
„Očekujemo da svoje izjave u medijima potkrepe konkretnim delima, počevši od Bačke Topole. Zahtevamo poštovanje prema sećanju na žrtve, pravdu za našu zajednicu i iskreno, odgovorno političko delovanje u korist budućih generacija“, poručuju.
Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne nužno i stavove redakcije portala Magločistač. Na našem sajtu biće objavljeni svi pristigli komentari, osim komentara koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede ili nisu u vezi sa temom članka koji se komentariše. Govor mržnje je definisan Zakonom o javnom informisanju i medijima, koji u članu 75. kaže: „Idejama, mišljenjem, odnosno informacijama, koje se objavljuju u medijima ne sme se podsticati diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, polu, zbog njihove seksualne opredeljenosti ili drugog ličnog svojstva, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo”. Pre nego što budu objavljeni, komentari moraju biti odobreni od strane naših moderatora, pa vas molimo za malo strpljenja.