Predsednik Saveza vojvođanskih Mađara (SVM) Balint Pastor je izjavio da je oslobođenje Subotice od fašizma, „10. oktobar bio direktan pokretač antimađarskih zverstava 1944/45. godine i strahota počinjenih ne samo nad Mađarima u Subotici i okolini“.
„Kao što ne slavimo one koji su streljali nevine Srbe i stavili pod led Dunava 1941/42. godine, ne slavimo ni one koji su 1944/45. godine pogubili hiljade nevinih Mađara bez sudske presude”, istakao je Pastor na konferenciji povodom osamdesete godišnjice odmazde protiv Mađara i obeležavanja decenije srpsko-mađarskog pomirenja održanoj na Učiteljskom fakultetu na mađarskom nastavnom jeziku u Subotici, preneo je Mađar So.
On je time objasnio i zašto je kao predsednik Skupštine grada Subotice ranije odbio da sazove svečanu sednicu povodom dana oslobođenja Subotice, zbog čega je početkom oktobra od strane opozicije u Subotici kritikovan i sadašnji predsednik Skupštine grada, Daniel Đivanović, koji je nastavio tu praksu.
Đivanović je sredinom oktobra na pitanje Magločistača, zbog čega je kao novi predsednik ovog tela nastavio praksu nesazivanja svečane sednice Skupštine grada povodom dana oslobođenja Subotice od fašističke okupacije, rekao da mu se niko nije obratio sa dopisom da se ona održi.
Gradski odbor Zeleno-levog fronta (ZLF) u Subotici je nakon toga optužio Đivanovića da je prekršio poslovnik time što nije sazvao svečanu sednicu Skupštine povodom obeležavanja ovog datuma.
U Poslovniku o radu Skupštine grada Subotice u članu 75. navodi se da se „svečana sednica Skupštine održava i 10. oktobra povodom obeležavanja dana oslobođenja Grada Subotice od fašističke okupacije“, te da se „odbornicima i učesnicima svečane sednice šalju posebni pozivi“.
U Drugom svetskom ratu stradalo je više od 7.000 Subotičana, a procenjuje se da je ukupno poginulo oko 1,7 miliona ljudi.
Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne nužno i stavove redakcije portala Magločistač. Na našem sajtu biće objavljeni svi pristigli komentari, osim komentara koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede ili nisu u vezi sa temom članka koji se komentariše. Govor mržnje je definisan Zakonom o javnom informisanju i medijima, koji u članu 75. kaže: „Idejama, mišljenjem, odnosno informacijama, koje se objavljuju u medijima ne sme se podsticati diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, polu, zbog njihove seksualne opredeljenosti ili drugog ličnog svojstva, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo”. Pre nego što budu objavljeni, komentari moraju biti odobreni od strane naših moderatora, pa vas molimo za malo strpljenja.