Istraživanje LDA: Mladi u Subotici, Nikšiću i Kumanovu spremni da se sami izbore u biznisu

Istraživanje LDA: Mladi u Subotici, Nikšiću i Kumanovu spremni da se sami izbore u biznisu

Foto: NJ/Magločistač

Objavio: Magločistač

12.11.2024

Kategorija: Privreda , Subotica

Mladi iz Subotice, Nikšića u Crnoj Gori i Kumanova u Makedoniji smatraju da su preduzetničke slobode najvažnije za razvoj privrede, i da sami treba da se izbore za svoje mesto u biznisu, pa su tako oni danas znatno spremniji za pokretanje sopstvenih poslova u odnosu na starije generacije, pokazalo je istraživanje Centra lokalne demokratije (LDA) iz Subotice.

Foto: NJ/Magločistač

Projekat „Urbana kultura povezuje mlade na Zapadnom Balkanu“ koji traje od početka godine sproveden je u saradnji sa udruženjem “AktivUm” iz Kumanova i Agencijom za lokalnu demokratiju iz Nikšića, u kom je učestvovalo više od 200 mladih.

Istraživanje je pokazalo i da su mladi danas mnogo spremniji da prihvate rizike u poslu, i ne očekuju u tolikoj meri podršku države.

Sa druge strane, iako imaju dobre poslovne ideje, nedostaje im stručna podrška da te ideje razviju i da ih kasnije sprovedu u delo.

Mere podrške lokalnih samouprava nedovoljno vidljive

Direktorka Centra lokalne demokratije Stanka Parać Damjanović je rekla za Magločistač da su kroz ovaj projekat mogli da uporede sisteme podrške mladima, posebno u mogućnostima njihovog obrazovanja i jačanja njihovih veština u preduzetništvu u Srbiji, Crnoj Gori i Makedoniji.

Stanka Parać Damjanović, foto: NJ/Magločistač

„Imamo prilično ujednačene institucionalne i zakonodavne sisteme, ali ono što je zajedničko jeste problem primene tih sistema i mehanizama podrške i informisanje. Mere podrške nisu dovoljno vidljive mladima niti su im na dovoljno dobar način prezentovane, sa čim se i donosioci odluka suočavaju“, navela je.

Ona je istakla da je, sa druge strane, institucionalni okvir u Makedoniji najviše zaokružen, dok je u Crnoj Gori najviše sredstava Evropske unije namenjeno za jačanje preduzetništva kod mladih i za osnivanje mikro i malih preduzeća.

Preduzetnici najvažniji za razvoj ekonomije i privrede u društvu

Kroz istraživanje, sprovedeno u sklopu realizacije ovog projekta, bili su analizirani razni aspekti, a jedan od najznačajnijih rezultat je stav ispitanika da je slobodno tržište jedini i najbolji regulator privrede, rekla je sociološkinja Jasminka Dulić.

Jasminka Dulić, foto: NJ/Magločistač

„Mladi smatraju da najvećim delom mogu da se oslone sami na sebe, da prihvate takmičenje, i da na taj način pojedinac može uspeti u biznisu“, rekla je, predstavljajući rezultate istraživanja, Jasminka Dulić.

Opcije su bile različite – od stava da mladi smatraju da država treba da vodi računa o kompletnoj ekonomiji, do uverenja da država ne treba previše da se meša i da je treba skloniti iz ekonomske sfere, te da su preduzetnici najvažniji za razvoj ekonomije i privrede u jednom društvu.

„Ima i onih koji su spremni da prihvate rizike koje nosi preduzetništvo, da ne treba država sve da osigura, nego da se sami bore, ali ima i onih koji žele siguran ili državni posao, ne podržavaju stvaranje elita, već društvo jednakih“, objašnjava Dulić.

Kome mladi mogu da se obrate za pomoć u pokretanju biznisa?

U okviru projekta je napravljen i Vodič za mogućnosti zapošljavanja i preduzetništva mladih koji obuhvata sve institucije, organizacije, zakone, strategije koje regulišu stupanje mladih na tržište rada u sferi preduzetništva.

Sociološkinja Mirana Dmitrović je rekla da u Subotici postoji niz instanci kojima mladi koji žele da pokrenu svoj biznis mogu da se obrate za podršku i pomoć, ali da one nisu u dovoljnoj meri vidljive mladima.

Mirana Dmitrović, foto: NJ/Magločistač

„Tu su Regionalna privredna komora, Udruženje preduzetnika, Savet za zapošljavanje Grada Subotice, Savet za privredni razvoj Grada Subotice, Ekonomski fakultet, Visoka tehnička škola strukovnih studija, Inspira grupa, InspiraHub, IT Klaster za razvoj startapa u IT sektoru“, navela je.

Dodala je da bi dalji razvoj podrške mladima u pokretanju njihovih biznisa bila veća vidljivost podrške institucija i da bi u tom pravcu dalje trebalo razvijati projekte.

Završni lokalni panel projekta „Urbana kultura povezuje mlade na Zapadnom Balkanu“ održan je u InspiraHub-u, na kom su predstavljeni najznačajniji rezultati ove regionalne inicijative sa akcentom na nalazima istraživanja „Lokalne politike zapošljavanja za mlade Zapadnog Balkana – od zakonskog okvira do lokalnih praktičnih rešenja”.

Inicijativa je deo regionalnog ReLOad 2 Programa koji implementira UNDP uz finansijsku podršku EU.

Projekat ima za cilj podsticanje mobilnosti i angažovanja mladih u regionalnoj saradnji i razmeni dobre prakse u oblasti ekonomskog osnaživanja i zapošljavanja mladih. Poseban akcenat celokupnog projekta je bio na unapređenju znanja i preduzetničkih veština mladih za razvoj start-apova u ICT sektoru, popularizaciji inovativne promocije lokalnog kulturnog nasleđa kroz unapređenje regionalne saradnje i razmenu dobre lokalne prakse u tri grada.

Podelite sa prijateljima:

Leave a Reply

Vaša email adresa neće biti objavljenja. Obavezna polja su markirana *

Upišite tekst *

Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne nužno i stavove redakcije portala Magločistač. Na našem sajtu biće objavljeni svi pristigli komentari, osim komentara koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede ili nisu u vezi sa temom članka koji se komentariše. Govor mržnje je definisan Zakonom o javnom informisanju i medijima, koji u članu 75. kaže: „Idejama, mišljenjem, odnosno informacijama, koje se objavljuju u medijima ne sme se podsticati diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, polu, zbog njihove seksualne opredeljenosti ili drugog ličnog svojstva, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo”. Pre nego što budu objavljeni, komentari moraju biti odobreni od strane naših moderatora, pa vas molimo za malo strpljenja.