Projekcija stanovništva do 2052: Subotičana manje za 32, Bačkotopolčana za 38, Maloiđošana za čak 42 posto

Projekcija stanovništva do 2052: Subotičana manje za 32, Bačkotopolčana za 38, Maloiđošana za čak 42 posto

Proces starenja stanovništva jedini beleži pozitivan trend, Izvor: Pixabay.com

24.10.2024

U Subotici, Bačkoj Topoli i Malom Iđošu će u narednih 30 godina biti nastavljen trend depopulacije i starenja stanovništva, kojeg će biti manje za preko 30 odsto – to su predviđanja Republičkog zavoda za statistiku (RZS), objavljena u publikaciji „Projekcije stanovništva Republike Srbije 2022 – 2052“.

Severnobački okrug će tako na kraju projektovanog perioda brojati 55 hiljada stanovnika manje, od čega će samo u Subotici – koja je 2022. imala oko 124 hiljade stanovnika – za 30 godina živeti 40 hiljada manje ljudi, dok će Bačka Topola sa 26 hiljada spasti na 16, a Mali Iđoš sa 10 hiljada na oko 5.700.

Očekuje se da Bačka Topola, koja je i prema poslednjem popisu bila jedna od nastarijih opština Srbije sa prosečnih 45,9 godina, nastavi trend starenja i u naredne tri decenije, ali će joj se u tome približiti i Subotica, čije je stanovništvo pre dve godine u proseku imalo 43,9 godina, dok će 2052. imati  47,7 godina.

Stanovništvo opštine Mali Iđoš će i 2052. godinu dočekati kao najmlađe u okrugu, pa će prosečna starost, za razliku od 2022. kada je iznosila 42,9 godina, na kraju projektovonog perioda iznositi 43,7 godina, ali će i u odnosu na Suboticu i u odnosu na Bačku Topolu imati najveći udeo mladog stanovništva od 16,1 posto.

Mali Iđoš, foto: MS/Magločistač

Kako se navodi u publikaciji, očekivanja su da će u Subotici do kraja posmatranog perioda migracioni saldo imati manji efekat na broj stanovnika, a negativan prirodni priraštaj će postati dominantni faktor u populacionoj dinamici usled oslabljenih demografskih resursa.

Istovremeno, Bačka Topola će se suočiti sa izraženim uticajem negativnog prirodnog priraštaja na proces depopulacije i umerenom emigracijom, što će dovesti do smanjenja ukupne populacije za 38,3 posto u narednih trideset godina.

Populaciono najmanja opština, Mali Iđoš, izgubiće do kraja projekcionog perioda čak 42,4 posto stanovništva, a dominantan faktor depopulacije i ovde će biti prirodni priraštaj, koji je potisnuti migracionu komponentu s početka posmatranog perioda.

Polovina stanovništva Srbije će živeti u pet najvećih gradova

Prema projekcijama RZS-a, ukupan broj stanovnika u Srbiji će u srednjem scenariju 2052. godine iznosti 5.224.762, što predstavlja pad od oko 1,5 miliona ili 22 posto u odnosu na 2022.

Proces depopulacije nastaviće se u sva četiri regiona Srbije, ali najslabije u Beogradskom regionu, gde se očekuje da će 2052. biti 5 posto manje stanovnika u odnosu na 2022. godinu, dok će Vojvodina izgubiti četvrtinu svog stanovništva. U preostala dva regiona gubitak je projektovan na oko 30 posto.

Na nivou oblasti, najveći gubitak 2052. u odnosu na 2022. godinu ostvariće se u Borskoj (za 55 posto) i Zaječarskoj oblasti (za skoro 50 posto), dok se najmanji gubitak broja stanovnika očekuje u Beogradskoj i Južnobačkoj oblasti (manje od 10 posto).

Očekuje se da će u Beogradu, Novom Sadu, Nišu, Kragujevcu i Novom Pazaru živeti skoro polovina ukupnog stanovništva Srbije.

Analiza demografskih trendova u Srbiji tokom jednog veka, od 1953. do 2053, zasnovana na rezultatima popisa i projekciji stanovništva, ukazuje na prelomnu tačku u 1991. godini, do kada je broj stanovnika rastao i to pretežno zahvaljujući pozitivnom prirodnom priraštaju.

Međutim, kako se navodi u publikaciji RZS-a, usled nepovoljnih ekonomskih i društvenih promena koje su se dogodile krajem 20. veka – uključujući ratne sukobe na prostoru bivše SFRJ, ekonomske sankcije, priliv izbeglica i interno raseljenih lica – broj stanovnika počinje da opada tokom 90-ih, što je trend zaključno s poslednjim popisom stanovništva.

Istovremeno, očekuje se da će u 2052. godini dužina životnog veka žena i muškaraca biti približno 84 odnosno 79 godina, što znači porast očekivanog trajanja života kod oba pola za oko šest godina.

U kontekstu procene buduće potražnje za uslugama kao što su zdravstvena i socijalna zaštita starijih, posebno se skreće pažnja na populaciju staru 80 i više godina, čiji će se udeo u ukupnom stanovništvu povećati sa 4,5 posto u 2022. na 7,3 posto u 2052. godini.

Podelite sa prijateljima:

Leave a Reply

Vaša email adresa neće biti objavljenja. Obavezna polja su markirana *

Upišite tekst *

Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne nužno i stavove redakcije portala Magločistač. Na našem sajtu biće objavljeni svi pristigli komentari, osim komentara koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede ili nisu u vezi sa temom članka koji se komentariše. Govor mržnje je definisan Zakonom o javnom informisanju i medijima, koji u članu 75. kaže: „Idejama, mišljenjem, odnosno informacijama, koje se objavljuju u medijima ne sme se podsticati diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, polu, zbog njihove seksualne opredeljenosti ili drugog ličnog svojstva, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo”. Pre nego što budu objavljeni, komentari moraju biti odobreni od strane naših moderatora, pa vas molimo za malo strpljenja.