Odbornici i odbornice Skupštine opštine Bačka Topola usvojili su na jučerašnjem zasedanju drugi rebalans ovogodišnjeg budžeta, a budžetski okvir opštine veći je za 80 miliona dinara zahvaljujući prilivu sredstava sa viših nivoa vlasti, ali i prodajom parcela u Industrijskom parku Bačka Topola kupcu “Soplast see” iz Novog Sada. Budžet je sada uvećan na 2,2 milijarde dinara.
Kako je obrazloženo, u kategoriji tekućih prihoda računa se na veći priliv sredstava po osnovu poreza na zarade, prihoda od samostalne delatnosti, poreza na imovinu, nasleđe i poklone, kao i od naknade za uređivanje građevinskog zemljišta.
Pored toga, budžet je uvećan i zahvaljujući prilivima sredstava sa viših nivoa vlasti, među kojima su Ministarstvo za brigu o selu za kupovinu seoske kuće u iznosu od preko 9 miliona dinara, kao više od 2 miliona dinara po osnovu ugovora sa Komesarijatom za izbeglice i migracije.
Takođe, Pokrajinski sekretarijat za poljoprivredu opredelio je Bačkoj Topoli 2,7 miliona dinara za uređenje atarskih puteva, dok je Ministarstvo za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja opredelilo 3,7 miliona dinara za finansiranje usluge socijalne zaštite, dok su didaktička sredstva u predškolskim ustanovama sufinansirana iznosom od 247.000 dinara.
Pokrajinski sekretarijat za energetiku je usmerio 103.000 dinara za nabavku svetloodbojnih prsluka prvacima osnovnih škola u Bačkoj Topoli, dok će Pokrajinski sekretarijat za kulturu bačkotopolskom Domu kulture usmeriti milion dinara za rad dečije dramske sekcije, a Biblioteci 170.000 dinara za nabavku novih knjiga.
U okviru dobrovoljnih transfera od fizičkih i pravnih lica navedena je donacija Nacionalnog saveta mađarske nacionalne manjine Biblioteci “Eržebet Juhas” u iznosu od 2 miliona dinara za adaptaciju objekta u Bajši, dok će Muzeju biti namenjeno milion dinara za programske troškove.
Takođe Opštini su dodeljena sredstva u okviru programa prekogranične saradnje, a prva tranša je već doznačena na račun u iznosu od 7,2 miliona dinara. U okviru ovog IPA programa treba da se revitalizuje Gradski park u Bačkoj Topoli, a radovi će početi krajem godine.
Odbornici i odbornice Skupštine opštine Bačka Topola odlučili su i da će u slučaju još tri škole u Bačkoj Topoli Nacionalni savet mađarske nacionalne manjine u narednom periodu obavljati osnivačka prava.
U pitanju su osnovne škole u Staroj Moravici, Gunarošu i Novom Orahovu, dok su Muzička škola i Predškolska ustanova “Bambi” stekle status od posebnog značaja za mađarsku nacionalnu zajednicu.
“Smatram ovo važnim korakom, pošto kao i kod drugih ustanova poput Biblioteke ili Muzeja, gde su osnivačka prava već preneta na savet, zahvaljujući sredstvima od Nacionalnog saveta mađarske nacionalne manjine oni su mogli ostvariti značajne projekte. Tako da će ovakva odluka doprineti još kvalitetnijem radu i funkcionisanju ovih ustanova”, ocenio je predsednik opštine Bačka Topola, Adrian Satmari.
Pored toga, na dnevnom redu jučerašnjeg zasedanja našao se i predlog rešenja o izboru predsednika i članova više odbora, za šta su opozicioni odbornici – kojima je dodeljeno samo predsedničko mestu u Odboru za utvrđivanje predloga naziva ulica, trgova, zaseoka i delova naseljenih mesta – ocenili da je urađeno isključivo partijski, bez obraćanja pažnje na struku kandidata, i da su članovi i predsednici nestručni za odbore u kojima su se našli.
“Mi smo odlučili da imamo konstruktivan pristup i popunili smo to jedno predsedničko mesto u odboru, koje nam je namenjeno. Izneli smo primedbu da nismo zadovoljni načinom na koji je to urađeno, iz razloga što su mogli odbori biti popunjeniji na kvalitetniji način i ne moraju da uključuju članove stranaka. Takođe, voleli bismo da smo bili konsultovani u vezi sa izborom članova odbora u kojima treba da učestvujemo”, rekao je za Magločistač Aleksandar Bajić, odbornik BTP.
Istovremeno, predsednik opštine Bačka Topola, Adrian Satmari (SVM), navodi da su stalna radna tela u Skupštini opštine i u prethodnom sazivu funkcionisali u gotovo istom sastavu i u njihovom izboru ne vidi ništa sporno.
“Ja tu ne vidim nikakav problem oko stručnosti jer su predsednici ovih komisija bili predsednici i u prethodnom sazivu, tako da nije to za njih ništa novo. Smatram da su doprineli tome da zajednički ostvarimo značajne projekte i da su za protekle četiri godine dosta toga naučili i da su dovoljno profesionalni i kvalifikovani da budu i dalje u komisijama”, ocenio je Satmari.
Odbornik Bajić uputio je Skupštini opštine i nekoliko odborničkih pitanja koja su se odnosila na troškove odštete građanima zbog ujeda pasa i iznose troškova sudskih sporova za takve tužbe, zatim u vezi sa načinom postupanja Opštinskog javnog pravobranioca za kojeg su tražili izveštaj o postupanjima i troškovima, jer je, kako su rekli, “u nekim slučajevima insistirao na sudskim sporovima, a da je pritom bilo očigledno da je stranka oštećena, čime se bespotrebno opterećuje opštinski budžet”.
Jedno od pitanja odnosilo se i na najavljeno selektivno odvoženje kućnog otpada po sistemu “jedne nedelje plava kanta, druge zelena”, gde su opozicioni odbornici ocenili da će se na taj način potencijalno otvarati nove divlje deponije u gradu zbog zadržavanja kućnog otpada.
Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne nužno i stavove redakcije portala Magločistač. Na našem sajtu biće objavljeni svi pristigli komentari, osim komentara koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede ili nisu u vezi sa temom članka koji se komentariše. Govor mržnje je definisan Zakonom o javnom informisanju i medijima, koji u članu 75. kaže: „Idejama, mišljenjem, odnosno informacijama, koje se objavljuju u medijima ne sme se podsticati diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, polu, zbog njihove seksualne opredeljenosti ili drugog ličnog svojstva, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo”. Pre nego što budu objavljeni, komentari moraju biti odobreni od strane naših moderatora, pa vas molimo za malo strpljenja.